Szczepionka Moderny działa także przeciwko nowym wariantom koronawirusa

Polska
Szczepionka Moderny działa także przeciwko nowym wariantom koronawirusa
PAP/Piotr Polak
Rozpoczęły się szczepienia seniorów

Firma Moderna informuje, że produkowana przez nią szczepionka przeciw COVID-19 jest skuteczna także w przypadku nowych wariantów koronawirusa zidentyfikowanych w Wielkiej Brytanii i Republice Południowej Afryki. To wynik wczesnych testów laboratoryjnych.

Szczepionka Moderny produkuje neutralizujące przeciwciała przeciwko wszystkim "kluczowym rozwijającym się wariantom" koronawirusa - w tym przeciwko tym stwierdzonym w Wielkiej Brytanii i Republice Południowej Afryki - poinformowała amerykańska firma. Zastrzegając, że zamierza prowadzić kolejne testy w tym zakresie. 

 

ZOBACZ: Mamy "Narodową Loterię Szczepionkową" - Robert Biedroń w "Graffiti"

 

Jak zaznaczono, przed nowo wykrytymi wariantami koronawirusa miałyby chronić dwie dawki szczepionki - 100 mg.

 

Szczepionka Moderny

 

Szczepionka Moderny zawiera cząsteczkę zwaną informacyjnym RNA (ang. messenger RNA, mRNA) z instrukcjami wytwarzania białka charakterystycznego dla wirusa SARS-CoV-2. Szczepionka nie zawiera samego wirusa i nie może powodować COVID-19.

Szczepionka długo zachowuje stabilność w temperaturze -20 st. C, dlatego do jej transportu i przechowywania wystarczy zwykła zamrażarka. Co więcej, po rozmrożeniu preparat zachowuje stabilność przez okres 30 dni w temperaturze od 2 do 8 st. C - można go przechowywać w zwykłej lodówce do miesiąca bez utraty właściwości.

 

 

jo/ Reuters, Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie