Powrót zimy. Intensywne opady śniegu na wschodzie kraju

Polska
Powrót zimy. Intensywne opady śniegu na wschodzie kraju
PAP/Darek Delmanowicz
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed powrotem zimowej pogody

Intensywne opady śniegu na wschodzie kraju i przyrost pokrywy śnieżnej o 20 cm do 35 cm. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed powrotem zimowej pogody. W związku z opadami śniegu na Podkarpaciu i w Małopolsce panują trudne warunki na drogach.

Jak przekazało IMGW ostatni tydzień stycznia przywitał nas intensywnymi opadami śniegu na wschodzie kraju. "Najbliższe dni upłyną pod znakiem zimowej pogody z opadami śniegu oraz zamieciami i zawiejami śnieżnymi. Temperatura spadnie miejscami do -10°C" - poinformowali w poniedziałek na Twitterze synoptycy.

 

 

Wydali też ostrzeżenia pierwszego, drugiego stopnia i trzeciego stopnia przed opadami śniegu i oblodzeniem praktycznie w całym kraju. Najmocniej popada w południowych powiatach województwa podkarpackiego. Tam można się spodziewać przyrostu pokrywy śnieżnej o 30 cm do 35 cm.

 

ZOBACZ: Na Saharze spadł śnieg [ZDJĘCIA]

 

Intensywnych opadów śniegu można spodziewać się też na wschodzie kraju w województwach: podlaskim, lubelskim i południowo- wschodnich powiatach woj. małopolskiego. Na terenach tych prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem lub mokrego śniegu.

 

W województwach zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim, łódzkim, lubuskim i wielkopolskim kierowcy również muszą spodziewać się oblodzenia na drogach.

 

Jak poinformowało IMGW wzrośnie także prędkość i porywistość wiatru, co powodować będzie lokalnie zawieje i zamiecie śnieżne.

 

Trudne warunki na drogach

 

W związku z opadami śniegu na Podkarpaciu i w Małopolsce panują trudne warunki na drogach.

 

Z informacji przekazanych w poniedziałek rano w Podkarpackim Zarządzie Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie wynika, że wszystkie drogi wojewódzkie w regionie są przejezdne. Natomiast w całym regionie występują opady śniegu, miejscami są intensywne, w związku z tym na wielu trasach leży świeży puch. Na niektórych występuje też błoto pośniegowe i może być ślisko. Temperatury wahają się od minus 1 do plus 1, wiatr jest słaby i umiarkowany.

 

W terenie obecnie pracuje 66 pojazdów odśnieżających i posypujących drogi piaskiem i solą.

 

ZOBACZ: Rekordowy mróz na wschodzie Polski. Odwołane zajęcia w szkole

 

Przejezdne w regionie są także wszystkie drogi krajowe i autostrady, ale panują na nich podobne warunki jazdy.

 

Jak poinformował dyżurny rzeszowskiego oddziału GDDKiA na trasach obecnie pracuje około 100 pługopiaskarek, pojazdów odśnieżających, a także dwa przeciw gołoledzi.

 

Dodał, że ze względu na pogodę Słowacja od swojej strony zamknęła przejście graniczne w Barwinku.

 

Opady śniegu w Małopolsce

 

W nocy z niedzieli na poniedziałek intensywne opady śniegu wystąpiły również na południu Małopolski. Drogi krajowe są przejezdne, ale w powiatach nowosądeckim i gorlickim zalega błoto pośniegowe. Podobnie jest w okolicach Zakopanego - poinformował dyżurny GDDKiA w Krakowie.

 

Jak dodał dyżurny, na odcinkach górskich dróg krajowych ruch jest spowolniony, ale nie tworzą się zatory.

 

Na drogach w powiatach nowosądeckim i gorlickim, gdzie wystąpiły największe opady śniegu, zalega jeszcze błoto pośniegowe. Na części odcinków dróg krajowych, np. na DK 75, tiry nie radzą sobie na podjazdach. Na drogi wyjechał sprzęt do zimowego utrzymania dróg.

 

Na DK 7, czyli popularnej Zakopiance miejscami występuje błoto pośniegowe, ale nie ma problemu z podjazdami na odcinkach górskich.

rsr/dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie