Rekordowy mróz na wschodzie Polski. Odwołane zajęcia w szkole

Polska
Rekordowy mróz na wschodzie Polski. Odwołane zajęcia w szkole
Zdjęcie ilustracyjne/ fot. PAP/Grzegorz Michałowski
GDDKiA apeluje do kierowców o ostrożną jazdę

W całym kraju obowiązuje ostrzeżenie przed silnym mrozem. Na Podlasiu w nocy temperatury zbliżyły się do -30 stopni Celsjusza. Mróz wciąż się utrzymuje. W kilku miejscowościach odwołano zajęcia w szkole. Służby apelują, by nie być obojętnym na los bezdomnych. Poniedziałek zapowiada się mroźnie, w kolejnych dniach można spodziewać się marznących opadów.

Najniższe temperatury w nocy odnotowano w Jabłonowie-Wypychach -26,5 st. C, w Suwałkach -26,4 st. C oraz w Białymstoku -25,4 st. C. Natomiast najniższą temperaturą przy gruncie odnotowano w Białymstoku -33 st. C oraz w Suwałkach, gdzie było -32 st. C - poinformowała Magdalena Pękala z Biura Prognoz IMGW w Białymstoku.

 

ZOBACZ: Skutki śnieżycy "Filomena" w Hiszpanii. Zginęły trzy osoby

 

Podała, że niskie temperatury wciąż się utrzymują. W poniedziałek rano w Jabłonowie-Wypychach temperatura sięgała -26, a w Białymstoku -23 st. C. W ciągu dnia, według prognoz synoptyków, temperatura w regionie ma się utrzymywać od - 13 do - 16 st. C. W nocy ma spaść od -19 do -20 st. C.

 

W Podlaskiem w poniedziałek do szkół na stacjonarne lekcje wróciło ponad 32 tys. uczniów klas I-III - poinformowała na konferencji prasowej przed południem kurator oświaty Beata Pietruszka. - Tylko w jakichś pojedynczych przypadkach dyrektorzy zgłaszali, że może wystąpić problem, jeżeli chodzi o chociażby sprawy organizacyjne, np. że w szkole jest jedna łazienka - mówiła dziennikarzom.

 

Kuratorium nie miało dokładnych danych o liczbie szkół w regionie, w których jednak zajęcia stacjonarne dla najmłodszych klas się nie rozpoczęły. - Mamy niewiele zgłoszeń jeżeli chodzi o zamknięcie szkół, z powodu covid na razie zero, natomiast mamy bodajże z trzech szkół informacje, że z powodu mrozu zawieszone są - na dzień czy dwa - zajęcia stacjonarne. Także spokojnie rozpoczęto naukę stacjonarną w naszym regionie w klasach I-III - mówiła Beata Pietruszka.

 

Z powodu silnych mrozów, sięgających w regionie przy gruncie 30 stopni, szkolne zajęcia odwołano w podlaskiej gminie Suchowola. Jej burmistrz Michał Matyskiel już w minioną sobotę poinformował w mediach społecznościowych, że chodzi o zajęcia dla klas I-III w szkołach podstawowych w Suchowoli, Chodorówce Nowej i Czerwonce. "W tym dniu nie będą kursować autobusy szkolne. Nie chcemy narażać dzieci z klas 0 i 1-3 na ryzyko przeziębienia w oczekiwaniu na poranny autobus szkolny, w temperaturze minus 25 stopni Celsjusza" - napisał burmistrz. W tych placówkach są jedynie zajęcia opiekuńcze.

 

 

Rano widz Polsat News z miejscowości Sztabin (woj. podlaskie) poinformował, że o godz. 5:48 termometr wskazywał tam temperaturę -30 st. C. Z tego powodu zajęcia w miejscowej szkole zostały odwołane.

Mroźne arktyczne powietrze 

Jak informuje IMGW, południe Europy znajduje się w zasięgu wyżu, który swoim klinem obejmuje także Ukrainę, Białoruś i południowo-zachodnią Rosję. Pozostały obszar jest w zasięgu układów niżowych i związanych z nimi frontów atmosferycznych. Polska Wschodnia pozostaje w słabym wyżu z centrum nad Bałkanami, a nad obszary zachodnie nasuwa się zatoka i front okluzji, związane z niżem z rejonu Islandii. Pozostaniemy nadal w mroźnym powietrzu arktycznym. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1009 hPa i będzie spadać.

 

ZOBACZ: Opady śniegu w Polsce. Zima na waszych zdjęciach

 

 

W poniedziałek zachmurzenie umiarkowane i duże z rozpogodzeniami, szczególnie na wschodzie. Miejscami opady śniegu, zwłaszcza w drugiej połowie dnia na zachodzie kraju. Pod wieczór na krańcach zachodnich możliwy również deszcz ze śniegiem.

 

Temperatura maksymalna od -14 st. C na północnym wschodzie, około -10 st. C w centrum, do 0 st. C na krańcach zachodnich. Wiatr słaby, na wybrzeżu okresami umiarkowany, we wschodniej połowie kraju z kierunków zachodnich, w zachodniej, z południowych.

 

WIDEO: Pogoda 18 stycznia, Polsat News

  

W Warszawie do - 11 st. C. 

W nocy w zachodniej połowie kraju zachmurzenie duże, we wschodniej małe i umiarkowane, wzrastające stopniowo od zachodu do dużego. Na wschodzie miejscami bardzo słabe opady śniegu. Na pozostałym obszarze opady śniegu postępujące z zachodu ku centrum i stopniowo od zachodu przechodzące w deszcz ze śniegiem, a lokalnie na zachodzie nad ranem również w marznący deszcz, powodujący gołoledź.

 

Przyrost pokrywy śnieżnej w pasie od Pomorza Wschodniego po Górny Śląsk do około 5 cm. Temperatura minimalna od -19 st. C na krańcach wschodnich, około -12 st. C w centrum, do 0 st. C na krańcach zachodnich, wystąpi w pierwszej połowie nocy, później stopniowy wzrost temperatury. Wiatr słaby i umiarkowany, na zachodzie okresami porywisty, we wschodniej połowie kraju, z kierunków południowych, w zachodniej, południowy, skręcający stopniowo od zachodu na zachodni. Wysoko w górach porywy wiatru do 70 km/h, powodujące zawieje i zamiecie śnieżne.

 

ZOBACZ: W szortach i staniku na Babią Górę. Turystka w ciężkim stanie

 

W poniedziałek w Warszawie zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami duże. Temperatura maksymalna około -11 st. C. Wiatr słaby, z kierunków zachodnich. W nocy zachmurzenie duże, początkowo z większymi przejaśnieniami. Opady śniegu. Temperatura minimalna około -12 st. C. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, z kierunków południowych.

Warunki na polskich drogach 

Wszystkie drogi krajowe są przejezdne, ale w niektórych miejscach jest błoto pośniegowe - poinformowała w poniedziałek rano Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Na polskich drogach krajowych pracuje 250 pojazdów do zimowego utrzymania.

 

GDDKiA przekazała, że błoto pośniegowe występuje na terenie województwa podlaskiego na: dk 16 odc. Augustów - granica państwa, dk 63 odc. Białystok - Goniądz, dk 64 odc. Stare Jeżewo - Łomża, dk 65 odc. Białystok - gr. państwa, dk 19 odc. Zabłudów - gr. państwa, S8 odc. Białystok - w. Jeżewo, dk 63 odc. Kisielnica - gr. województwa.

 

ZOBACZ: Wypadek w Szprudowie. Są ofiary śmiertelne

 

Błoto pośniegowe występuje również w województwie warmińsko-mazurskim na: dk 16 odc. Mrągowo - gr. województwa, dk 63 odc. Pisz - gr. państwa, dk 59 odc. Mrągowo - Giżycko, dk 58 odc. Jedwabno - Olsztynek.

ms/prz/pgo/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie