Caritas Laudato Si’. Projekt, który zmieni klimat. "Musimy uderzyć się w piersi"

Polska
Caritas Laudato Si’. Projekt, który zmieni klimat. "Musimy uderzyć się w piersi"
Polsat News
Musimy się uderzyć we własne piersi, zobaczyć, że moje życie nie jest uważne, że dajemy się wkręcić w maszynę konsumpcjonizmu - b. Cordian Szwarc

Projekt Caritas Laudato Si’ odpowiedzią na wezwanie papieża Franciszka w II encyklice nazywanej "zieloną", na potrzebę budzenia ekologicznej wrażliwości. - Dla wielu osób encyklika była inspiracją, żeby zająć się w Kościele tematem ekologii - powiedział brat Cordian Szwarc OFM, animator krajowy projektu. Przestrzegł przed "dawaniem się wkręcić w maszynę konsumpcjonizmu".

Brat Cordian Szwarc OFM zauważył w programie "Nowy Dzień w Polsat News", że sprawa ekologii była dotąd w Kościele odsuwana na dalszy plan, bo "wydawało się, że w Koście są ważniejsze rzeczy do robienia, istotniejsze dla naszej wiary, życia duchowego".  

 

- Papież Franciszek pokazuje nagle, że to, co nas otacza, powinno bardzo mocno nas zająć - mówił franciszkanin. Dodał, że papież przypomniał środowisko jest darem od pana Boga. - I w jaki sposób z niego korzystamy, to też wynika z tego, jak przezywamy naszą wiarę, jak umiemy przyjmować wszystko, co dostajemy od Boga - przypomniał b. Cordian Szwarc. 

 

ZOBACZ: 200 tys. członków Stowarzyszenia Program Czysta Polska

 

- Ziemia jest darem Boga i ona jest zadaniem - mówił franciszkanin. - Musimy się uderzyć we własne piersi, zobaczyć, że moje życie nie jest uważne, że dajemy się wkręcić w maszynę konsumpcjonizmu - dodał b. Szwarc.  

 

WIDEO: Cała rozmowa z bratem Cordianem Szwarcem OFM

  

 

Właśnie to przypomnienie papieża było inspiracją do projektu Caritas Laudato Si’. Projekt jest realizowany w 12 diecezjach. W każdej z pracuje animator diecezjalny, który aktywizuje lokalną społeczność i zaprasza do wspólnych ekologicznych inicjatyw. Poszczególne przedsięwzięcia podejmują przede wszystkim środowiska Caritas i aktywne w nich osoby działające w szkołach, parafiach, centrach wolontariatu – chociaż zaproszeni są wszyscy.

 

Dobre praktyki w diecezjach są pretekstem do debaty ekologicznej, która może toczyć się codziennie: w internecie, w miejscach pracy, szkołach, parafiach, w kościele. W ramach projektu powstaną liczne materiały również w social mediach, które będą zachęcać do zmian proekologicznych.  

grz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie