Rynek pracy. W grudniu zarabialiśmy tak dobrze jak nigdy

Polska
Rynek pracy. W grudniu zarabialiśmy tak dobrze jak nigdy
pixabay.com
Rok temu pracę miało więcej Polaków, ale średnio zarabiali mniej niż teraz

Przeciętne grudniowe wynagrodzenie w przedsiębiorstwach GUS wyliczył na 5974 zł brutto (około 4250 zł netto). Było wyższe niż w listopadzie o prawie 500 złotych, a w porównaniu z grudniem 2019 roku wzrosło o ponad 350 zł, czyli o 6,6 proc. Jedni dobrze zarabiają, ale inni nie mają pracy - w skali roku o 1 proc. zmalała liczba zatrudnionych.

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, w zeszłym miesiącu w sektorze przedsiębiorstw pracowało 6 mln 329 tys. osób. Od końca listopada liczba zatrudnionych zwiększyła się o ponad 10 tysięcy. Jednak w zestawieniu z grudniem 2019 roku liczba etatów spadła o 1 proc. GUS zbiera dane wyłącznie z firm zatrudniających więcej niż 9 pracowników.


Między falami pandemii


Licząc od czerwca 2020 roku do końca zeszłego miesiąca liczba etatów w przedsiębiorstwach wzrosła o ponad 150 tysięcy. Jednak wcześniej - od marca do końca maja - suma miejsc pracy spadła w polskich firmach o około 270 tysięcy.


Z raportu GUS wyłania się obraz dosyć stabilnego rynku pracy w Polsce. Jednak niektóre niekorzystne zjawiska mogą się pogłębić w kolejnych miesiącach w związku z nasileniem się pandemii i ponownym wprowadzeniem częściowych ograniczeń ekonomicznych.

 

ZOBACZ: Inflacja w UE. W Polsce największy skok cen


W dodatku, liczni ekonomiści podkreślają, że oficjalne statystyki nie oddają pełnego obrazu rynku pracy w Polsce. GUS bierze pod uwagę zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Osoby z umowami cywilnymi przeważnie umykają analizom.


W czasie drugiego lockdownu w wielu sferach sytuacja pracodawców i pracobiorców bardzo się pogorszyła. Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej szacuje, że od początku epidemii do końca 2020 roku pracę w branży mogło stracić 200 tysięcy osób. Z kolei Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego ocenia, że cały rynek hotelowy w zeszłym roku został uszczuplony nawet o 110 tysięcy miejsc pracy.

 

Można więcej zarobić


Ci, którzy pracę mają, mogą się cieszyć z wysokiej dynamiki płac. W grudniu średnie wynagrodzenie brutto w firmach wyniosło 5974 zł (około 4250 zł netto), co oznacza, że wzrosło w porównaniu z grudniem 2019 roku o 6,6 proc. Na wysokość płac w zeszłym miesiącu bardzo duży wpływ miały wypłaty premii, nagród kwartalnych, rocznych i jubileuszowych oraz odpraw emerytalnych.


Nie można jednak zapominać, że wyliczenia GUS dotyczą tylko firm niefinansowych zatrudniających co najmniej 10 pracowników. Szacuje się, że statystyki te obejmują niespełna 40 proc. pracujących Polaków. Z badań znawców rynku pracy wynika z kolei, że prawie 70 proc. zatrudnionych dostaje pensje niższe od średniej krajowej.

 

ZOBACZ: Ustawa pilnie uruchamiająca gospodarkę w reżimie sanitarnym. Propozycja PSL


GUS dane o zarobkach w mikrofirmach, czyli przedsiębiorstwach z co najwyżej dziewięcioma pracownikami podaje z dużym opóźnieniem. W niedawno opublikowanym raporcie podsumowano 2019 rok. Wynika z niego, że pracownikom najmniejszych firm płacono wówczas średnio zaledwie 3,3 tys. zł brutto miesięcznie.

Jacek Brzeski
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie