Nowa wiceprezydent USA. Tomasz Grodzki napisał list do Kamali Harris

Polska
Nowa wiceprezydent USA. Tomasz Grodzki napisał list do Kamali Harris
Senat RP
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki

"Życzę, żeby pani zaangażowanie w prace (amerykańskiego) Senatu przyniosło wiele korzyści Stanom Zjednoczonym Ameryki i całej społeczności międzynarodowej" - napisał marszałek polskiej izby wyższej Tomasz Grodzki w liście do wiceprezydent USA Kamali Harris. Zadeklarował też gotowość Senatu RP do dialogu z Senatem Stanów Zjednoczonych.

Grodzki rozpoczął list od gratulacji dla Harris z okazji objęcia przez nią stanowiska wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych oraz stanowiska przewodniczącej Senatu.

 

"Życzę powodzenia w pełnieniu wymagającej misji państwowej, którą powierzył Pani Naród Amerykański" - zaznaczył marszałek Senatu.

 

"Podzielam państwa spojrzenie na globalne sprawy"

 

Dodał, że z uwagą śledził kampanię wyborczą, którą prowadziła wraz z prezydentem Josephem R. Bidenem Jr.

 

"Podzielam Państwa spojrzenie na sprawy, które mają zasięg globalny i wiem, że ten rodzaj wyzwań wymaga także aktywności parlamentów. Życzę, żeby Pani zaangażowanie w prace Senatu przyniosło wiele korzyści Stanom Zjednoczonym Ameryki i całej społeczności międzynarodowej. Życzę również, żeby współpraca Białego Domu z Kongresem układała się jak najlepiej" - napisał Grodzki.

 

Jednocześnie zadeklarował "gotowość Senatu Rzeczypospolitej Polskiej do dialogu z Senatem Stanów Zjednoczonych, do wspólnego poszukiwania najlepszych rozwiązań i budowania szerokiego porozumienia międzynarodowego w kwestiach, które wykraczają poza granice państw i kontynentów".

 

"Wierzę, że międzynarodowa współpraca organów ustawodawczych, komplementarna wobec inicjatyw rządowych, może zwiększyć skuteczność podejmowanych działań w takich obszarach jak przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, poszanowanie praw człowieka, przeciwstawianie się radykalizmowi, czy też zwalczanie ubóstwa" - stwierdził marszałek Senatu.

 

"Jak Pani zapewne wie, Senat dąży, by Polska mogła być stawiana za przykład"

 

Dodał, że "współpraca obu naszych Senatów miała szczególne znaczenie, gdy w Polsce odrodziła się demokracja w 1989 roku".

 

"W kolejnych latach Polska i Stany Zjednoczone ramię w ramię promowały wartości demokratyczne w świecie. Podejmując w 2000 r. inicjatywę powołania Wspólnoty Demokracji, Sekretarz Stanu Madeleine Albright i Minister Spraw Zagranicznych Bronisław Geremek dali wyraz temu, że promocja i ochrona wartości demokratycznych wymaga zjednoczenia wysiłków i wzajemnego wsparcia" - podkreślił w liście Grodzki.

 

"Jak Pani zapewne wie, w obecnej X kadencji, Senat Rzeczypospolitej Polskiej niestrudzenie dąży do tego, żeby w dziedzinie demokracji i praworządności Polska mogła znów być stawiana za przykład na arenie międzynarodowej. Gotowość do współpracy z Senatem Stanów Zjednoczonych pragnę wyrazić w szczególności w odniesieniu do potrzeby odnowienia w relacjach polsko-amerykańskich wspaniałej idei Wspólnoty Demokracji" - napisał marszałek Senatu.

 

Dodał, iż uważa, "że nasze partnerstwo może mieć zasadnicze znaczenie dla przyszłości demokracji w Polsce".

 

"Z zainteresowaniem odniosę się do każdej inicjatywy Stanów Zjednoczonych w tej sprawie. Jako załącznik przesyłam do Pani wiadomości rezolucję Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 13 stycznia 2021 r. w sprawie wzmocnienia współpracy ze Stanami Zjednoczonymi" - zaznaczył Grodzki.

 

"Gratulując Pani jeszcze raz objęcia urzędu Wiceprezydenta i Przewodniczącej Senatu życzę sukcesów w wypełnianiu obowiązków i łączę wyrazy szacunku" - dodał.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie