Von der Leyen: Komisja Europejska kupi 300 mln dodatkowych szczepionek Pfizera

Świat
Von der Leyen: Komisja Europejska kupi 300 mln dodatkowych szczepionek Pfizera
PAP/EPA/LUCA ZENNARO

- Podpisaliśmy umowę z firmami Pfizer i BioNTech na dostawę dodatkowych 300 mln szczepionek przeciwko Covid-19 - przekazała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Jak dodała, unijne instytucje "dbają o to, aby Europejczycy mieli wystarczające ilości bezpiecznych i skutecznych szczepionek" przeciw Covid-19.

O dodatkowych 300 mln szczepionek, które KE kupi od Pfizera, Ursula von der Leyen poinformowała podczas wystąpienia w Brukseli, a także na Twitterze.

 

 

Oznacza to, że liczba szczepionek Pfizera kupionych przez UE zostanie podwojona do 600 mln. 75 mln porcji z nowej puli zostanie rozdysponowane w II kwartale; pozostałe dawki trafią do poszczególnych państw do końca 2021 r.

 

- W umowach z firmami zabezpieczyliśmy więcej dawek szczepionek niż potrzeba, aby zaszczepić całą europejską populację. W portfolio mamy 2,3 mld dawek - wyjaśniła von der Leyen.

 

Von der Leyen: żaden kraj nie może negocjować równolegle ws. szczepionek

 

Szefowa KE dodała, iż "umowy z firmami w sprawie szczepionek negocjujemy jako 27 państw członkowskich". - Żaden kraj UE na tych prawnie wiążących podstawach nie może negocjować równolegle, ani zawierać równolegle umów - mówiła.

 

Pytana o szanse dla rosyjskiej szczepionki Sputnik V na unijnym rynku, odpowiedziała, ze każdy taki produkt musi przejść autoryzację Europejskiej Agencji Leków (EMA), aby mógł być dopuszczony do obrotu.

 

- Pełna transparentność, wszystkie dane musza być przekazane - podkreśliła. Von der Leyen dodała, że najważniejsze jest to, aby UE dostarczała obywatelom bezpieczne i efektywne szczepionki.

 

We wtorek Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera i koordynator Narodowego Programu Szczepień, mówił na sejmowej Komisji Zdrowia o możliwości zamówienia szczepionki przeciwko Covid-19 poza unijnym kontraktem.

 

ZOBACZ: Reuters: liczba zakażeń koronawirusem w Europie przekroczyła 25 mln

 

Stwierdził, że jest to bardzo delikatny temat, a jednocześnie bardzo ważny. - Dlatego, że - co też na poziomie politycznym było podkreślone - szczepionki zostały zakupione w ramach pewnego mechanizmu unijnego. Ale, niestety, liczyliśmy, że tych szczepionek będzie więcej i będzie szybciej - mówił.

 

- Dzisiaj wygląda to tak, jak wygląda, dlatego niektóre kraje - i do tych krajów również należy Polska - zaczęły rozmawiać bezpośrednio z producentami na temat możliwości zakupu dodatkowych szczepionek - oświadczył szef KPRM.

 

Zastrzegł przy tym, że ta sprawa wywołuje emocje na forum międzynarodowym i jeżeli byłaby finalizowana, to trzeba się liczyć z różnego rodzaju zastrzeżeniami dotyczącymi solidarności europejskiej. - Już w przestrzeni publicznej w Niemczech taka debata trwa, bo Niemcy chyba publicznie już o tym powiedziały, że prowadzą takie działania - dodał.

 

KE zapowiadała, że możliwe są dodatkowe zakupy szczepionki

 

4 stycznia Komisja Europejska poinformowała, iż prowadzi rozmowy z firmami Pfizer i BioNTech na temat możliwości zamówienia większej liczby dawek ich szczepionki przeciw Covid-19.

 

ZOBACZ: Gdula: miałem możliwość zaszczepienia się. Nie skorzystałem

Z kolei pod koniec grudnia Ursula von der Leyen przekazała, że Unia zdecydowała o zakupie dodatkowych 100 mln dawek szczepionki Pfizera. Było to możliwe, ponieważ Komisja Europejska podpisała z producentami specyfiku umowę na dostawy 200 mln dawek z opcją rozszerzenia kontraktu o dodatkowe 100 mln.

 

Wkrótce więcej informacji.

wka/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie