Górnicy uwięzieni w kopalni złota w Chinach. Trwa akcja ratunkowa

Świat
Górnicy uwięzieni w kopalni złota w Chinach. Trwa akcja ratunkowa
AP
Chiny: jeszcze 15 dni może trwać akcja ratowania górników uwięzionych w kopalni złota

W chińskiej prowincji Szantung trwa dramatyczna akcja ratunkowa po wybuchu w kopalni złota. Górnicy uwięzieni pod ziemią od 10 stycznia będą musieli czekać na ratunek jeszcze nawet 15 dni, bo droga wyjścia jest zablokowana - poinformowały w czwartek władze.

Do wypadku doszło w kopalni złota Hushan w pobliżu miasta Yantai. W momencie wybuchu w kopalni pracowało 22 górników. Obecnie wiadomo, że jeden z nich zmarł, 11 wciąż żyje, a 10 uznawanych jest za zaginionych.

 

ZOBACZ: Lawina błotna w Indiach. Zginęło 43 pracowników plantacji herbaty

 

 

Ratownicy drążyli w czwartek nowe szyby, aby dostać się do 10 górników, którzy przebywają w środkowej części kopalni, ponad 600 metrów poniżej wejścia. Przekazano im już jedzenie i zaopatrzenie medyczne. Kolejnego ocalałego odnaleziono w innej części kopalni.

W akcji uczestniczy ok. 600 osób 

Jeden z szybów, szeroki na ponad 70 cm, ma posłużyć do wydostania górników na powierzchnię. Usunięcie wszystkich przeszkód po drodze może jednak zająć nawet 15 kolejnych dni – powiedział dziennikarzom wicedyrektor miejskiego wydziału propagandy w Yantai, Gong Haitao.

 

 

W akcji ratunkowej uczestniczy około 600 osób, a w pobliżu kopalni czeka 25 karetek pogotowia, wraz z neurochirurgami i psychologami - podała agencja Reutera.

 

ZOBACZ: Lawina porwała dwie kobiety. Na pomoc ruszyli snowboardziści [WIDEO]

 

Chińskie kopalnie należą do najniebezpieczniejszych na świecie, ale w ostatnich latach odnotowano spadek liczby wypadków i ofiar śmiertelnych. W 2020 roku w Chinach doszło do 573 wypadków związanych z kopalniami – wynika z danych Państwowego Urzędu Bezpieczeństwa Kopalni.

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie