Youtuber Damian Żukiewicz ukarany przez UOKiK. 450 tys. zł za promowanie "piramid"

Biznes
Youtuber Damian Żukiewicz ukarany przez UOKiK. 450 tys. zł za promowanie "piramid"
Pixabay/StockSnap

W pierwszej decyzji dotyczącej tzw. naganiaczy na systemy typu piramida youtuber Damian Żukiewicz (INVESTPROVIDER) otrzymał łącznie blisko 450 tys. zł kary za namawianie do przystąpienia do systemów FutureNet, FutureAdPro i NetLeaders - poinformował UOKiK.

Damian Żukiewicz, który prowadził działalność gospodarczą pod nazwą INVESTPROVIDER, to youtuber czerpiący zyski z promowania różnych inwestycji.

 

Na swojej stronie internetowej i na kanale Youtube publikował materiały i nagrania, w których namawiał konsumentów do rejestrowania się na portalu FutureNet, platformie FutureAdPro i przystępowania do sieci NetLeaders.

 

"Piramid" zakazuje prawo polskie i europejskie

 

W ocenie UOKiK, w ten sposób promował systemy typu piramida, obiecujące zyski uzależnione głównie od wprowadzenia do systemu kolejnych osób. Tymczasem ich organizowanie i propagowanie jest prawnie zakazane jako nieuczciwa praktyka rynkowa.

 

- Systemy promocyjne typu piramida są zakazane zarówno przez prawo polskie, jak i europejskie. Musimy je szybko i skutecznie eliminować z rynku, bo na ich działalności swoje oszczędności tracą konsumenci. Istotnym elementem w przypadku tego typu przedsięwzięć są tzw. naganiacze – osoby, które te "projekty" świadomie i odpłatnie propagują, wciągając do nich kolejnych konsumentów. Bez ich działalności systemy promocyjne typu piramida nie miałyby możliwości sprawnego pozyskania nowych uczestników - wyjaśnił prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

 

ZOBACZ: UOKiK nałożył gigantyczną karę na Biedronkę

 

Jego zdaniem, naganiacze muszą ponosić odpowiedzialność za swoje działania wprowadzające konsumentów w błąd, które skutkują poważnymi stratami finansowymi po stronie konsumentów i mogą prowadzić do poważnych tragedii ludzkich.

 

- Po przeprowadzeniu postępowania podjąłem decyzję o ukaraniu naganiacza Damiana Żukiewicza karą w wysokości blisko 450 tys. zł. Za każdą ze stwierdzonych praktyk, odnoszących się do promowania w internecie nielegalnych inwestycji, wprowadzania konsumentów w błąd i mamienia ich wizją wielkich zysków, nałożyłem na niego niemal maksymalną, ustawową sankcję finansową. Prowadzimy kolejne działania wymierzone w organizatorów i promotorów systemów typu piramida, każdorazowo informujemy o naszych podejrzeniach również organy ścigania – zapowiedział Chróstny.

 

Prokuratura wszczęła śledztwo

 

Urząd poinformował, że Damian Żukiewicz na swojej stronie internetowej i w nagraniach dostępnych na YouTube do czerwca 2019 r. namawiał do zarejestrowania się na portalu FutureNet i platformie reklamowej FutureAdPro, przed którymi UOKiK ostrzegał już w marcu 2019 r. 

 

Tomasz Chróstny wydał decyzję, w której uznał, że projekty te były nielegalnymi systemami promocyjnymi typu piramida. Śledztwo w sprawie FutureNet i FutureAdPro prowadzi także Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu.

 

Według Urzędu, Damian Żukiewicz propagował także w internecie sieć NetLeaders, czyli inicjatywę firmy CL Singapore wprowadzającej na rynek kryptowalutę DasCoin. Spółka oferowała licencje, które kosztowały od 100 euro do 25 tys. euro i obiecywała zyski za to, że ktoś namówi inne osoby do wpłaty pieniędzy.

 

ZOBACZ: Wielki test proszków do prania. Który wypadł najlepiej?

 

UOKiK ostrzegał przed CL Singapore w marcu 2019 r., a w grudniu 2019 r. Prezes UOKiK wydał decyzję, w której uznał, że był to system promocyjny typu piramida. Jak podał Urząd, sprawą interesuje się również Prokuratura Okręgowa w Warszawie, która prowadzi czynności zarówno w odniesieniu do CL Singapore, jak i śledztwo w sprawie Netleaders/DasCoin.

 

UOKiK: Żukiewicz musi poinformować o swoich nieuczciwych praktykach

 

Za praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów grozi kara maksymalnie do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy z poprzedniego roku. Za przedsiębiorcę uznaje się nie tylko osobę zarejestrowaną w CEIDG, ale każdego (w tym blogerów, infuencerów), kto w sposób zorganizowany i ciągły faktycznie prowadzi działalność gospodarczą i czerpie zyski np. z zakładania, prowadzenia lub propagowania systemów promocyjnych typu piramida.

 

Zgodnie z decyzją UOKiK, przedsiębiorca musi poinformować o swoich nieuczciwych praktykach oraz decyzji Prezesa UOKiK na stronie internetowej kanale w portalu Youtube. W tym drugim miejscu oświadczenie ma mieć nie tylko formę pisemną, ale także dźwiękową i być opatrzone odpowiednimi hasztagami.

 

Decyzja Prezesa UOKiK jest nieprawomocna. Przedsiębiorca ma możliwość odwołać się od niej do sądu.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie