Wielki test proszków do prania. Który wypadł najlepiej?

Polska
Wielki test proszków do prania. Który wypadł najlepiej?
pixabay/utroja0
UOKiK przetestował 10 popularnych proszków do prania tkanin kolorowych

Do koloru, uniwersalny, o zapachu tropików, z odplamiaczem, a może z płynem do płukania? Wybór odpowiedniego proszku do prania niejednego konsumenta może przyprawić o zawrót głowy. Z pomocą przychodzi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który przeprowadził test popularnych detergentów.

"Chcemy ułatwić konsumentowi wybór, dostarczyć informacje o jakości produktów i wspierać świadome decyzje zakupowe. Po raz pierwszy prezentujemy wyniki badania konsumenckiego sprawdzającego jakość 10 proszków do prania tkanin kolorowych" - poinformował w komunikacie UOKiK.

 

10 proszków, 290 testów

 

Do badań UOKiK wytypował 10 proszków do koloru na podstawie rozeznania rynku, które przeprowadziła Inspekcja Handlowa. Proszki kupowano w sklepach sieciowych, lokalnych i dyskontach.

 

UOKiK
 

Badania wykonali pracownicy akredytowanego laboratorium UOKiK w Łodzi. Trwały one od sierpnia do września. Proszki przeszły w sumie 290 testów, podczas których uzyskano 7 450 różnych wyników cząstkowych.

 

UOKiK
 

Aby sprawdzić, jak proszki usuwają plamy, pracownicy laboratorium UOKiK wykorzystali gotową dzianinę bawełnianą z zestawem 15 rodzajów standaryzowanych zabrudzeń. "Oceniliśmy także, czy proszki utrzymują intensywność koloru i czy chronią biel (czyli jeśli pierzemy biało-czarny koc, to czy jasny kolor pozostanie bez zmian), a ponadto czy ich stosowanie nie pogarsza wytrzymałości pranych tkanin" - wyjaśnił Urząd.

 

ZOBACZ: Podrabiali proszek do prania i płyn do naczyń, zarobili na tym ok. miliona zł

 

Kontrolerzy zwrócili uwagę, że skuteczność usuwania plam jest uzależniona głównie od rodzaju zabrudzenia. "W tej kategorii najbardziej efektywny okazał się proszek Persil Color - najlepiej usunął 7 z 15 rodzajów plam, najwięcej ze wszystkich przebadanych produktów" - wskazał Urząd. Zaznaczył, że żaden przebadany detergent nie powoduje utraty intensywności barw.

 

Zwycięzca zdobył pięć gwiazdek

 

Z badania wynika, że wpływ proszków na utrzymanie kolorów jest porównywalny, "ale najlepiej sprawdziły się w tej kategorii Dosia i Surf". Wszystkie proszki dobrze chronią biel w tkaninach sztucznych przed wybarwieniem i uniemożliwiają jej zafarbowanie przez inne kolorowe ubrania. Gorzej wypadają przy praniu tkanin naturalnych - tu występują między nimi większe rozbieżności. "Najskuteczniej biel chronią Persil Color i Rex" - stwierdzono.

 

Według badaczy tkaniny po praniu nie zmieniły wytrzymałości – niezależnie od proszku, a masa każdego proszku była zgodna z deklaracją na opakowaniu.

 

ZOBACZ: Zamiast proszku do prania, substancja psychotropowa. Akcja CBŚP

 

UOKiK na na podstawie badań laboratoryjnych ocenił ogólną jakość proszków. Trzem parametrom przypisaliśmy określone wartości: 70 proc. - usuwanie plam, 20 proc. - utrzymanie kolorów, 10 proc. - zabarwienie. "W ten sposób utworzyliśmy ranking jakości, w którym pierwsze miejsce zajął Persil Color, zdobywając 5 gwiazdek. Kolejne w rankingu znalazły się Bryza Lanza, Rex, Vizir i Filip, otrzymując 3 gwiazdki" - czytamy.

 

UOKiK
 

"Wybierając proszek, warto przyjrzeć się liście składników wymienionych na opakowaniu" - przypomina UOKiK.

 

Urząd radzi, by wybierając proszek, zwrócić uwagę m.in. na masę netto lub deklarowaną liczbę prań, a także etykietę, by ustalić optymalne dozowanie, od którego będą zależały efekty prania. "Zbyt duża ilość proszku może doprowadzić do zacieków na ubraniach i zalegania resztek proszku w pralce" - podkreślili eksperci.

 

ZOBACZ: Gigantyczna kara UOKiK dla Gazpromu. Powodem Nord Stream 2

 

Wskazali też na koncentrację substancji aktywnych - zwiększają wydajność produktu, który w mniejszym opakowaniu wystarcza na większą liczbę prań. "Zbyt duża ilość detergentu nie poprawi jakości prania, za to może negatywnie wpłynąć na twoje zdrowie i środowisko naturalne" - zaznaczyli.

 

Proszki do prania to dopiero początek. UOKiK w ramach działań edukacyjnych rozpoczyna testowanie różnych produktów codziennego użytku. "Za kilka tygodni przedstawimy wyniki skuteczności tabletek do zmywarek, a następnie płynów do mycia naczyń" - zapowiedziano.

dk/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie