"Razem napiszemy amerykańską historię nadziei, a nie strachu". Przemówienie inauguracyjne Joe Bidena

Świat
"Razem napiszemy amerykańską historię nadziei, a nie strachu". Przemówienie inauguracyjne Joe Bidena
Polsat News
Prezydent USA Joe Biden

- Przed nami wszystkimi i przed Bogiem daję wam słowo, że będę bronił was, bronił Ameryki i bronił konstytucji. Razem napiszemy amerykańską historię nadziei, a nie strachu. Jedności, a nie podziałów - powiedział w swoim przemówieniu Joe Biden po tym, gdy został zaprzysiężony na 46. prezydenta USA.

- Mamy wiele do zrobienia, wiele do naprawienie, wiele do uleczenia, wiele do zbudowania i wiele do zyskania. Potrzeba nam jedności. Właśnie złożyłem świętą przysięgę, którą składał każdy z tych patriotów. Ale historia Ameryki zależy od wszystkich z nas - powiedział Biden.

 

- W jedności możemy zrobić wielkie, ważne rzeczy. Możemy dać ludziom pracę, możemy wysłać dzieci do bezpiecznych szkół, możemy zapewnić sprawiedliwość rasową. Ameryka może być siłą działającą na rzecz dobra na świecie - dodał.

 

- Ameryka musi być lepsza i wierzę, że może być lepsza. Będę prezydentem wszystkich Amerykanów. Będę walczył równie mocno o tych, którzy na mnie nie głosowali, jak i o tych, którzy mnie poparli - mówił prezydent USA.

 

Biden prosił o wspólną modlitwę

 

- Jako swój pierwszy prezydencki akt chciałbym poprosić was o wspólną, cichą modlitwę w intencji 400 tys. Amerykanów, którzy stracili życie przez pandemię - mówi Joe Biden podczas przemówienia inaugurującego jego prezydenturę - powiedział.

 

- Przed nami wszystkimi i przed Bogiem daję wam słowo, że będę bronił was, bronił Ameryki i bronił konstytucji. Razem napiszemy amerykańską historię nadziei, a nie strachu. Jedności, a nie podziałów - zakończył swoje inauguracyjne przemówienie nowy prezydent USA Joe Biden.

 

Trwa wydanie specjalne w Polsat News i na polsatnews.pl. Od godz. 22:30 do północy zapraszamy na specjalne wydanie programu "Dzień na świecie".

Najkrótsze przemówienie inauguracyjne, liczące 135 słów, wygłosił George Washington. Najdłuższe, Williama Henry'ego Harrisona, zawierało ponad 8,4 tys. słów. 

 

Więcej o historii zaprzysiężeń prezydentów USA i ich przemówień można przeczytać w Tygodniku polsatnews.pl

 

46. prezydent USA

 

Demokrata Joe Biden został w środę przed Kapitolem zaprzysiężony na 46. prezydenta USA. 78-latek jest następcą Republikanina Donalda Trumpa. Jest drugim katolikiem i najstarszą osobą w historii, która obejmuje najwyższy urząd w Stanach Zjednoczonych.

 

Przed zaprzysiężeniem Bidena przysięgę złożyła wiceprezydent USA Kamala Harris, która jest pierwszą kobietą na tym stanowisku.

 

ZOBACZ: Joe Biden zaprzysiężony na 46. prezydenta USA

 

W trwającej uroczystości uczestniczą członkowie Kongresu, byli prezydenci oraz dotychczasowy zastępca Trumpa Mike Pence.

 

Z uwagi na zagrożenie epidemiczne i zagrożenie zamieszkami przed Kapitolem nie ma tłumów wiwatujących na cześć nowego prezydenta. Na wielkich błoniach w centrum w ziemię wbito prawie 200 tysięcy flag.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie