Zwłoki z górskiej chatki znosiło 15 ratowników GOPR. Prokuratura zna przyczynę śmierci

Polska
Zwłoki z górskiej chatki znosiło 15 ratowników GOPR. Prokuratura zna przyczynę śmierci
Grupa Sudecka GOPR
Ratownicy transportowali zwłoki zapakowane w sanie przez zasypany śniegiem górski las, w którym trzeba było pokonywać m.in. zwalone pnie drzew.

Zwłoki 37-letniego mężczyzny zostały znalezione w położonej w masywnie Śnieżnika (1423 m n.p.m.) chatce przez jego znajomych. Akcja sprowadzenia ciała, w której uczestniczyło 15 ratowników GOPR, trwała kilkanaście godzin. Prokuratura Okręgowa w Świdnicy poinformowała, że przyczyną zgonu turysty było zachłyśnięcie treścią pokarmową, do którego doszło najprawdopodobniej w nocy.

Zwłoki 37-letniego mężczyzny zostały w niedzielę rano znalezione w położonej w masywnie Śnieżnika (1423 m n.p.m.) chatce pod tym szczytem - popularnym wśród turystów miejscu schronienia w Sudetach Wschodnich.

 

Zwłoki turysty znalazł kolega

 

Prokuratura Rejonowa w Bystrzycy Kłodzkiej ustaliła, że zmarły był uczestnikiem wycieczki trzech mężczyzn, którzy udali się do Chatki pod Śnieżnikiem. Nocowali tam z soboty na niedzielę.

 

- W niedzielę rano, po przebudzeniu, kolega zmarłego mężczyzny, który jest lekarzem, stwierdził, że 37-latek nie daje oznak życia i wezwał służby - powiedział polsatnews.pl prokurator Tomasz Orepuk, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Świdnicy.

 

ZOBACZ: W szortach i staniku na Babią Górę. Turystka w ciężkim stanie

 

We wtorek została przeprowadzona sekcja zwłok zmarłego mężczyzny. 

 

- Był to turysta - powiedział rzecznik. - Przyczyną śmierci było zachłyśnięcie treścią pokarmową. Na ciele nie stwierdzono żadnych obrażeń zewnętrznych bądź wewnętrznych. Nie stwierdzono, aby do zgonu doszło w wyniku czynu przestępczego. Śmierć nastąpiła bez udziału osób trzecich - powiedział prokurator Orepuk.

 

Jak dodał od zmarłego zostały pobrane próbki do badań toksykologicznych w kierunku obecności alkoholu lub innych substancji odurzających. Zaznaczył także, że jest to rutynowe postępowanie w przypadku wyjaśniania przyczyn zgonu, zaś wyniki będą znane w ciągu kilku tygodni.

 

Czynności procesowe w rezerwacie

 

"Informujemy, iż obecnie Chatka jest zamknięta z powodu prowadzenia przez policję czynności procesowych" - podało sudeckie GOPR oraz Nadleśnictwo Lądek-Zdrój.

 

Zdaniem prokuratora Orepuka górski schron jest obecnie bardzo trudno dostępny. W niedzielę policja współpracowała z GOPR, aby dotrzeć na miejsce. - Funkcjonariusz policji dostał się na miejsce pieszo - powiedziała polsatnews.pl rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Kłodzku podinspektor Wioletta Martuszewska.

 

 

Policja zabezpieczyła budynek do dalszych czynności. Prokuratura będzie je prowadzić najprawdopodobniej po poprawie warunków i dotarciu na miejsce śledczych.

 

ZOBACZ: Sześć osób utknęło w samochodzie terenowym. Nocna akcja GOPR

 

We wtorek po południu Grupa Sudecka GOPR podała, że ograniczenie dostępności górskiego schronu potrwa do czwartku.

 

Z kolei oględziny zwłok zmarłego mężczyzny były prowadzone przez prokuraturę po sprowadzeniu ciała z gór - poinformował prokurator.

 

Piętnastu ratowników w akcji

 

Ratownicy Sudeckiej Grupy GOPR przekazali w poniedziałek, że niedzielna akcja sprowadzenia zwłok mężczyzny z chatki pod Śnieżnikiem trwała kilkanaście godzin.

 

"Znaczne ilości świeżego śniegu, a także trudno dostępny teren, na którym położna jest Chatka, wymagały zaangażowania do działań ponad 15 ratowników. Wyprawa rozpoczęła się ok. godziny 9:30, zaś ostatnie związane z nią działania zakończyły się po godzinie 22" - napisali ratownicy na profilu Sudeckiej Grupy GOPR.

 

ZOBACZ: Był agresywny, w górach porzucił polar i buty. Szukali go ratownicy

 

Aby zwieźć ciało ratownicy użyli m.in. quadów wyposażonych w gąsienice, zaszła także konieczność używania wyciągarek. Zwłoki transportowali w dół ratownicy na nartach, którzy wieźli ciało umieszczone i zabezpieczone w saniach transportowych. Po drodze trzeba było pokonywać głębokie zaspy oraz powalone pnie drzew.

 

Chatka pod Śnieżnikiem położona jest w Sudetach Wschodnich, na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego, w środkowo-wschodniej części Masywu Śnieżnika. Drewniany domek myśliwski o co najmniej stuletniej historii, stojący na kamiennej podmurówce, który dziś służy jako schronienie dla turystów i robotników leśnych, leży około kilometr na północny wschód od szczytu nad Wielkim Lejem na granicy rezerwatu przyrody Śnieżnik Kłodzki.

 

 

 

hlk/grz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie