"Zachowanie niezgodne z tradycyjnymi rolami płciowymi". Nowe zasady na Węgrzech

Świat
"Zachowanie niezgodne z tradycyjnymi rolami płciowymi". Nowe zasady na Węgrzech
Pixabay/ zdj. ilustracyjne
Grupa opublikowała bajkę "Kraina czarów jest dla wszystkich", To opowieść o tematyce homoseksualnej

"Zachowanie niezgodne z tradycyjnymi rolami płciowymi". Taką adnotację będą zawierać książki, których treść dotyczy tematyki LGBT. Nowe zasady węgierski rząd przedstawił we wtorek. To reakcja na publikację bajki dla dzieci opowiadającej o mniejszościach seksulanych.

Węgierski rząd powiedział, że akcja jest potrzebna, by uchronić konsumentów przed wprowadzeniem w błąd. To odpowiedź na publikację bajki przez organizację lesbijek "Labrisz".

 

Sporna książka z bajkami

 

Grupa opublikowała bajkę "Kraina czarów jest dla wszystkich". To opowieść o tematyce homoseksualnej. Jej autorzy twierdzą, że ma ona na celu nauczenie dzieci szacunku dla ludzi o innych orientacjach seksualnych.

 

Bajka traktuje o łani, która chce zostać samcem. Znalazł się tam także wiersz o księciu, który poślubił innego księcia. Pozostałe historie zawarte w książce przedstawiają mniejszości w pozytywnym świetle, w tym Romów i osoby niepełnosprawne.

 

ZOBACZ: Czarnek: ideologia LGBT i gender to neomarksizm

 

- Książka jest sprzedawana jako bajka, nazywana tak na okładce i odpowiednio zaprojektowana, ale ukrywa fakt, że przedstawia zachowanie niezgodne z tradycyjnymi rolami płciowymi - podało w oświadczeniu Biuro Rządu w Budapeszcie.

 

Nowe prawo 

 

Uchwalone zasady wymagają, by  "Labrisz" umieszczał zastrzeżenia na wszystkich wydawanych książkach o takiej treści, w tym też na spornej publikacji "Kraina czarów jest dla wszystkich".

 

Labrisz i sojusznicza organizacja zrzeszająca i zajmująca się prawami gejów "Hatter" zapowiedzieli złożenie pozwu przeciw rządowi, w związku z wymogiem, ocenionym jako dyskryminujący i niekonstytucyjny.

 

ZOBACZ: Węgierski europoseł przyłapany na seks party. Jest komentarz premiera Orbana

 

"Podobnie jak w pobliskiej Polsce, nacjonalistyczny premier Węgier Viktor Orban przyjął w ubiegłym roku coraz bardziej wrogą retorykę i politykę wobec grup LGBT" - pisze Reuters. 

 

W zeszłym roku Węgry przestały uznawać tożsamość osób transpłciowych w oficjalnych dokumentach. Wprowadziły także zmiany w konstytucji, by zadeklarować, że w rodzinie "ojciec jest mężczyzną, a matka kobietą".

 

Homofobiczna polityka Orbana została narażona na szwank w grudniu, gdy wysoki rangą parlamentarzysta z jego partii Fidesz został przyłapany na ucieczce z gejowskiej orgii w Brukseli. Impreza naruszała ograniczenia pandemiczne, ponadto uczestnicy posiadali narkotyki. 

laf/ Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie