Następcą Brzęczka ma być obcokrajowiec. "Nowy selekcjoner został już wybrany"

Świat
Następcą Brzęczka ma być obcokrajowiec. "Nowy selekcjoner został już wybrany"
PAP/Andrzej Grygiel
Brzęczek został zwolniony zaledwie dwa miesiące przed rozpoczęciem kwalifikacji mistrzostw świata i niespełna pięć miesięcy przed mistrzostwami Europy

Następcą zwolnionego w poniedziałek selekcjonera polskich piłkarzy Jerzego Brzęczka ma zostać obcokrajowiec. Wybór został już praktycznie dokonany, choć nie wiadomo, czy nazwisko nowego trenera zostanie ogłoszone podczas czwartkowej konferencji.

Brzęczek został zwolniony zaledwie dwa miesiące przed rozpoczęciem kwalifikacji mistrzostw świata i niespełna pięć miesięcy przed mistrzostwami Europy.

 

Takich decyzji nie podejmuje się w ciemno, nie mając gotowego konkretnego planu i nazwiska następcy. Z nieoficjalnych informacji wynika, że prezes PZPN Zbigniew Boniek praktycznie wybrał już nowego selekcjonera. W czwartek odbędą się obrady zarządu federacji, na których zostaną omówione szczegóły.

 

ZOBACZ: Robert Lewandowski Sportowcem Roku 2020. Wyniki 86. Plebiscytu Przeglądu Sportowego

 

- Czy nowy selekcjoner został już wybrany? O ile wiem, tak - powiedziała anonimowo jedna z osób działających w PZPN. Taką wersję potwierdziło również kilka innych źródeł.

 

Konkretów nikt na razie nie ujawnia, wszyscy czekają na oficjalną decyzję prezesa, ale wiadomo, że następcą Brzęczka ma być obcokrajowiec.

 

"Czasami trzeba podejmować trudne decyzje"

 

Decyzję o zwolnieniu dotychczasowego szkoleniowca kadry podjął Boniek, natomiast - wbrew niektórym opiniom - o tych planach prawdopodobnie wiedziało kilka osób.

 

"Ciężki dzień... Zwalnianie porządnych ludzi nie jest żadną przyjemnością. Powodzenia Trenerze. Czasami trzeba podejmować trudne decyzje, sorry, najważniejsza jest polska piłka" - napisał w poniedziałkowy wieczór na Twitterze prezes PZPN.

 

 

Zapytany tego dnia o szczegóły, przekazał, że do czwartku wstrzyma się z komentarzami.

 

Na razie wciąż nie wiadomo, czy podczas zaplanowanej na ten dzień konferencji prasowej zostanie ogłoszone nazwisko następcy Brzęczka.

 

Giełda kandydatów

 

Decyzję o zmianie selekcjonera przyjęto w środowisku piłkarskim, nie tylko w Polsce, z dużym zaskoczeniem, choć posada 49-letniego Brzęczka była zagrożona już od jesieni, zwłaszcza po nieudanym meczu na wyjeździe z Włochami (0:2) w Lidze Narodów.

 

ZOBACZ: "Jeżeli dostanę powołanie, będę do dyspozycji reprezentacji". Błaszczykowski dla Interii

 

Bardziej zaskakujący jest termin ogłoszenia tej decyzji. Wydawało się bowiem, że dotychczasowy selekcjoner - po jesiennej krytyce - może już spać spokojnie.

 

Na giełdzie kandydatów na następcę Brzęczka najczęściej pada nazwisko urodzonego w Szwajcarii 53-letniego Włocha Marco Giampaolo, który pracował we włoskich klubach z wieloma polskimi piłkarzami. Boniek - mimo uznania dla klasy trenerów z Płw. Apenińskiego - jest jednak znany z tego, że potrafi zaskakiwać. Przykładem obecna sytuacja.

 

Teoretycznie fakty i daty zdają się przemawiać właśnie za tym trenerem - w poniedziałek został zwolniony z Torino.

 

"Boniek chce Giampaolo"

 

Według włoskich mediów, Giampaolo jest poważnie brany pod uwagę jako kandydat na selekcjonera polskiej kadry.

 

"Coś niebywałego wydarzyło się w Polsce. Nagle zwolniony został trener Jerzy Brzęczek, może go zastąpić zwolniony przez Torino Giampaolo" - podkreśla portal Serieanews.

 

"Boniek chce Giampaolo" - informuje też portal Calcionews24, a wtóruje mu m.in. "La Gazzetta dello Sport".

 

ZOBACZ: Lewandowski odebrał nagrodę Globe Soccer Awards dla piłkarza roku

 

Na giełdzie trenerskiej pojawia się też m.in. znany z pracy w Lechu Poznań Nenad Bjelica, choć chorwackie media są w tej sprawie podzielone.

 

Tamtejsi dziennikarze cytują Bjelicę, który nie ukrywa, że rozmawiał z prezesem Bońkiem, jednak tłumaczy też, że ma ważny kontrakt w Osijeku i na tej pracy się skupia. W Chorwacji twierdzą, że Bjelica zostanie selekcjonerem, ale... ojczystej reprezentacji i nastąpi to po mistrzostwach Europy.

 

Brzęczek, były piłkarz reprezentacji Polski i wicemistrz olimpijski z 1992 roku, prowadził drużynę narodową od lipca 2018 roku, kiedy po nieudanym występie kadry w mistrzostwach świata w Rosji zastąpił Adama Nawałkę.

ms/dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie