Starcia z policją na ulicach Amsterdamu. Holendrzy mają dość lockdownu

Świat
Starcia z policją na ulicach Amsterdamu. Holendrzy mają dość lockdownu
Galeria zdjęć (7)
W Amsterdamie przeciwnicy nałożonych obostrzeń starli się z policją

Kilka tysięcy osób protestowało w Amsterdamie przeciw nałożonym przez rząd obostrzeniom, które związane są z rozprzestrzeniającą się pandemią koronawirusa. W trakcie nielegalnej manifestacji nie przestrzegano narzuconego reżimu sanitarnego, a demonstranci starli się z policją.

"Czego chcemy? Wolności!" - skandowali uczestnicy protestów, którzy w niedzielę zgromadzili się na placu przed Muzeum Narodowym Rijksmuseum. Na ich transparentach widniały napisy, takie jak m.in. "Wolność: zakończyć to oblężenie".

 

Przytulali się w ramach buntu

 

Protestujący zorganizowali się wykorzystując media społecznościowe. Chęć uczestnictwa w wydarzeniu zadeklarowało 5000 osób, ale władze miasta nie wydały pozwolenia na jego przeprowadzenie. Organizatorzy zignorowali zakaz. W efekcie odbyła się nielegalna demonstracja, podczas której nie noszono maseczek i nie przestrzegano zasad dystansu społecznego, odbyła się. Niektórzy protestujący, w ramach buntu, przytulali się.

 

 

 

Policja nakazała zgromadzonym, aby się rozeszli. Ci jednak nie posłuchali i zaczęli rzucać w funkcjonariuszy środkami pirotechnicznymi. Do rozproszenia manifestujących użyto policji konnej i armatki wodnej.

 

Trzy tygodnie dłużej

 

Rząd Holandii w grudniu zamknął szkoły i większość sklepów. Podjęte działania tłumaczono walką z epidemią koronawirusa. Miały one za zadanie spowolnić przyrost zakażeń w kraju.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania. Blisko kolejnego rekordu zgonów wywołanych koronawirusem

 

W tym tygodniu władze poinformowały o przedłużeniu ograniczeń o co najmniej trzy tygodnie. - Ta decyzja nie jest zaskoczeniem, ale jest niesamowitym rozczarowaniem - powiedział holenderski premier.

 

- Ograniczenia społeczne muszą pozostać, także ze względu na zagrożenie, jakie stanowi wariant brytyjski koronawirusa, który jest bardzo niepokojący - podkreślił.

rsr/bas/ Reuters, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie