Lockdown w Holandii przedłużony o co najmniej trzy tygodnie

Świat
Lockdown w Holandii przedłużony o co najmniej trzy tygodnie
PAP/EPA/Kees van de Veen
Rząd rozważa wprowadzenie godziny policyjnej jako elementu restrykcji przeciwko koronawirusowi

Premier Holandii Mark Rutte ogłosił na konferencji prasowej we wtorek, że aby spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa, przedłuża lockdown o co najmniej trzy tygodnie - do 9 lutego. Szkoły i sklepy będą w całym kraju w dalszym ciągu zamknięte.

- Ta decyzja nie jest zaskoczeniem, ale jest niesamowitym rozczarowaniem - powiedział holenderski premier.

 

- Ograniczenia społeczne muszą pozostać, także ze względu na zagrożenie, jakie stanowi wariant brytyjski koronawirusa, który jest bardzo niepokojący - podkreślił.

 

ZOBACZ: Lockdown nawet do kwietnia? Rząd rozmawia z przedsiębiorcami

 

Dodał, że rząd rozważa wprowadzenie godziny policyjnej jako elementu restrykcji przeciwko koronawirusowi, ale jest temu niechętny i zasięgnie porady z zewnątrz przed podjęciem decyzji o tak surowym ograniczeniu. Zauważył, że choć ogólny wskaźnik infekcji spadł, liczba nowych codziennych przypadków pozostaje zbyt wysoka, aby rozważyć złagodzenie ograniczeń.

 

Rutte zaapelował do obywateli, aby do marca nie wyjeżdżali z kraju.

 

Obostrzenia w Holandii

 

Z kolei minister zdrowia Hugo de Jonge poinformował, że nowy brytyjski wariant koronawirusa stanowi obecnie 2-5 proc. zakażeń w Holandii, ale nie jest wykluczone, że takich infekcji będzie więcej.

 

ZOBACZ: Zmutowany koronawirus dotarł do Niemiec. Zakażony wrócił z RPA

 

Wszystkie szkoły i większość sklepów zostały w Holandii zamknięte w połowie grudnia, przed dwoma miesiącami zamknięto bary i restauracje. Nieczynne są obiekty publiczne, takie jak kina, muzea i biblioteki. Istnieją również ścisłe ograniczenia dotyczące liczby osób biorących udział w spotkaniach zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz.

 

Do tej pory w Holandii z powodu koronawirusa zmarło ponad 12,5 tys. osób. Pierwszą osobą w tym kraju zaszczepioną przeciwko Covid-19 była w minioną środę pielęgniarka.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie