PZPN: Brzęczek przestał pełnić obowiązki selekcjonera reprezentacji Polski

Polska
PZPN: Brzęczek przestał pełnić obowiązki selekcjonera reprezentacji Polski
PAP/Andrzej Grygiel
Jerzy Brzęczek nie jest już selekcjonerem reprezentacji Polski.

Polski Związek Piłki Nożnej poinformował, że Jerzy Brzęczek przestał pełnić obowiązki selekcjonera reprezentacji Polski. - Z bolącym sercem muszę potwierdzić tę wiadomość. Więcej szczegółów podam w czwartek podczas konferencji - powiedział Interii prezes PZPN-u Zbigniew Boniek.

Polski Związek Piłki Nożnej poinformował o odsunięciu trenera od zadań szkoleniowych na Twitterze. 49-letni Brzęczek prowadził drużynę narodową od lipca 2018 roku, kiedy po nieudanym występie w mistrzostwach świata w Rosji zastąpił Adama Nawałkę.

 

24 narodowe mecze Brzęczka

 

Brzęczek prowadził kadrę w 24 meczach, z których pięć zremisował, a 12 wygrał, zanotował siedem porażek. Utrzymał drużynę w Dywizji A Ligi Narodów, awansował na Euro 2020 z pierwszego miejsca.

 

 

W maju ubiegłego roku Polski Związek Piłki Nożnej poinformował o przedłużeniu kontraktu z Jerzym Brzęczkiem, do 31 grudnia 2021 roku. Brzęczek miał m.in. poprowadzić biało-czerwonych w nadchodzących mistrzostwach Europy Euro 2020, które zostały przesunięte z powodu pandemii i mają się odbyć w terminie od 11 czerwca do 11 lipca. Selekcjoner informował już m.in. o wyborze bramkarza na Euro, oceniał także szanse reprezentacji pomimo porażki z Włochami.

 

ZOBACZ: Jerzy Brzęczek zakażony koronawirusem

 

W maju związek informował również, że w przypadku awansu drużyny narodowej do mistrzostw świata w Katarze w 2022 roku umowa z Brzęczkiem ulegnie automatycznemu przedłużeniu na dalszy określony czas - do 31 grudnia 2022 roku. W eliminacjach do mundialu, które rozpoczną się 22 marca, udział weźmie 55 europejskich reprezentacji podzielonych na 10 grup, w tym Polska.

 

Boniek potwierdza "z bolącym sercem"

 

- Z bolącym sercem muszę potwierdzić tę wiadomość. Więcej szczegółów podam w czwartek podczas konferencji - powiedział Interii prezes PZPN-u Zbigniew Boniek.

 

Konferencja prasowa on line odbędzie się w czwartek, 21 stycznia 2021 o godzinie 15:00 (po posiedzeniu zarządu PZPN). Weźmie w niej udział prezes Zbigniewa Bońka.

 

ZOBACZ: Najlepszy Sportowiec Polski 2020 to... Robert Lewandowski!

 

Prezes piłkarskiego związku wrócił do Polski w niedzielę wieczorem po przerwie świątecznej i pierwszą sprawą, jaką załatwił, była zmiana selekcjonera. Nazwisko nowego trenera reprezentacji ma być ujawnione prawdopodobnie w czwartek.

 

WIDEO - Rzecznik PZPN Jakub Kwiatkowski o zwolnieniu Jerzego Brzęczka

  

Wziął reprezentację po Nawałce

 

Pod wodzą Brzęczka drużyna narodowa odniosła 12 zwycięstw, pięć spotkań zremisowała i doznała siedmiu porażek. Łącznie były to 24 spotkania. Bilans bramek: 36-20 na korzyść Polaków. 49-letni Brzęczek w lipcu 2018 roku, po nieudanym występie w mistrzostwach świata w Rosji, zastąpił Adama Nawałkę.

 

W debiucie szkoleniowca 7 września 2018 Polacy zremisowali w Bolonii z Włochami 1:1 na inaugurację pierwszej edycji Ligi Narodów. Cztery dni później identycznym rezultatem zakończyła się towarzyska konfrontacja z Irlandią we Wrocławiu.

 

ZOBACZ: Robert Lewandowski: mam kolejne marzenia. Muszę ciągle się rozwijać

 

Następnie były dwie porażki w LN - z Portugalią 2:3 i w rewanżu z Włochami 0:1, towarzyska z Czechami 0:1 oraz - na zakończenie udziału w Lidze Narodów - remis w Guimaraes z Portugalią 1:1.

 

Złą serię biało-czerwoni przerwali w marcu 2019, kiedy na inaugurację eliminacji mistrzostw Europy pokonali w Wiedniu Austriaków 1:0. Kwalifikacje były udane, zespół Brzęczka zanotował osiem wygranych w 10 spotkaniach i pewnie awansował do turnieju finałowego, zostawiając za sobą nie tylko Austrię, ale i Słowenię, z którą doznał jedynej porażki, Izrael, Macedonię Płn. i Łotwę.

 

10-miesięczna przerwa na pandemię

 

Od listopada ubiegłego roku drużyna narodowa miała 10-miesięczną przerwę w występach ze względu na pandemię COVID-19. Odwołano zaplanowane na wiosnę tego roku mecze towarzyskie, a mistrzostwa Europy przeniesiono na 2021.

 

Kadra wróciła na boisko 4 września 2020, po 289 dniach przerwy, gdy w Amsterdamie - na inaugurację drugiej edycji Ligi Narodów - uległa Holandii 0:1. Trzy dni później w Zenicy pokonała Bośniaków 2:1.

 

ZOBACZ: Zbigniew Boniek zakażony koronawirusem

 

Październikowy tryptyk zaczęła od towarzyskiej wygranej z Finlandią 5:1, później było 0:0 z Włochami i 3:0 z Bośnią i Hercegowiną w Lidze Narodów.

 

W listopadzie w Chorzowie biało-czerwoni pokonali Ukrainę 2:0 w spotkaniu towarzyskim, a następnie w Reggio Emilia w takim samym stosunku ulegli Italii w LN. Zeszłoroczne występy zakończyli rewanżem z "Pomarańczowymi", przegranym 1:2 na Stadionie Śląskim.

hlk/ interia.pl, polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie