Zatrzymanie Nawalnego. Von der Leyen wzywa do uwolnienia opozycjonisty

Świat
Zatrzymanie Nawalnego. Von der Leyen wzywa do uwolnienia opozycjonisty
PAP/EPA/MANUEL DE ALMEIDA
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen potępiła w poniedziałek zatrzymanie Aleksieja Nawalnego przez władze rosyjskie i wezwała do uwolnienia opozycjonisty. "Zatrzymywanie przeciwników politycznych jest sprzeczne z międzynarodowymi zobowiązaniami Rosji" - napisała szefowa KE.

"Potępiam wczorajsze zatrzymanie Aleksieja Nawalnego przez władze rosyjskie po jego powrocie do Rosji. Władze rosyjskie muszą go natychmiast uwolnić i zapewnić mu bezpieczeństwo. Zatrzymywanie przeciwników politycznych jest sprzeczne z międzynarodowymi zobowiązaniami Rosji. Nadal oczekujemy również dokładnego i niezależnego śledztwa w sprawie ataku na życie Aleksieja Nawalnego. Będziemy uważnie monitorować sytuację" - napisała von der Leyen w oświadczeniu.

 

 

W niedzielę do uwolnienia Nawalnego wezwał też szef dyplomacji UE Josep Borrell. "Upolitycznienie sądownictwa jest niedopuszczalne" - napisał na Twitterze.

 

 

Zatrzymanie na lotnisku

 

Opozycjonista został zatrzymany w niedzielę, niespełna godzinę po tym, gdy samolot rosyjskich linii lotniczych Pobieda, lecący z Berlina, wylądował na moskiewskim lotnisku Szeremietiewo. Gdy Nawalny przechodził kontrolę paszportową, podeszli do niego policjanci, którzy zażądali, by poszedł z nimi.

 

Odmówili wyjaśnienia, czy jest zatrzymany. Policjanci nie pozwolili, by Nawalnemu towarzyszyła adwokat Olga Michajłowa, która razem z nim przyleciała z Berlina. Rosyjskie służby więzienne podały, że Nawalny był ścigany listem gończym i ma pozostać w areszcie do decyzji sądu.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie