Premier Morawiecki: to być może najtrudniejszy moment epidemii

Polska
Premier Morawiecki: to być może najtrudniejszy moment epidemii
facebook.com/MorawieckiPL
Premier Morawiecki ostrzega Polaków

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił najnowsze dane dotyczące szczepień w Polsce. Przeciwko COVID-19 zaszczepiło się ponad 450 tys. osób, a ponad 1,1 mln zgłosiło chęć przyjęcia szczepionki. Szef rządu zapowiedział wsparcie dla przedsiębiorców.

"Jesteśmy gotowi, by ten proces mógł ruszyć jeszcze szybciej. Teraz wszystko zależy od tempa dostaw. Zabiegamy, by były one realizowane zgodnie z planem. Pośpiech nie może wygrać z ostrożnością - dlatego na wypadek problemów po stronie firm farmaceutycznych zabezpieczyliśmy zapasy szczepionki tak, by każdy mógł mieć pewność otrzymania drugiej dawki w terminie" - napisał premier na Facebooku. 

 

ZOBACZ: Premier Morawiecki przypomina o szczepieniach: poinformujmy bliskich nam seniorów

 

Mateusz Morawiecki przypomniał również przedsiębiorcom o możliwości składania wniosków o subwencję z tarczy antykryzysowej Polskiego Funduszu Rozwoju. Do tej pory po wsparcie zgłosiło się 728, a na ich konta wpłynie ponad 110 milionów złotych. "To być może najtrudniejszy moment epidemii. Mamy już narzędzia do skutecznej walki z wirusem, ale teraz potrzebujemy czasu i cierpliwości. Wsparcie potrzebne jest zwłaszcza pracownikom wielu branż i firmom, które najmocniej odczuwają skutki naporu pandemii." - dodał.

 

 

Wyczerpująca walka

 

Premier poprosił wszystkich Polaków o solidarność i rozwagę w tych trudnych czasach.

 

"Wiem, że ta walka wszystkich nas wyczerpuje. Dane epidemiologiczne oraz doniesienia z innych krajów, także naszych najbliższych sąsiadów, nie pozostawiają jednak złudzeń. Jeśli nie obronimy się przed 3 falą skutecznie ryzykujemy jeszcze większe straty. Dlatego jeszcze raz proszę wszystkich Państwa o mobilizację. Mogę tylko powtórzyć, że noc jest najciemniejsza przed świtem. Musimy do niego dotrwać. Bądźmy odpowiedzialni, dbajmy o siebie i szczepmy się. To jedyna droga do wyjścia z epidemii!" - podsumował.

 

Szczepią w weekend

 

"Dziś mamy aktywnych 186 punktów szczepieniowych a do 17.00 zaszczepionych zostało blisko 17 tys osób - w poprzedni cały weekend było to 3 tys." - poinformował na twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski. Tym samym odniósł się do zarzutów formułowanych pod adresem rządu m.in. przez polityków opozycji dotyczących małej liczby osób szczepionych w weekendy - z raportu rządowego z godziny 10 w niedzielę 10 stycznia wynikało, że od soboty dzień wcześniej zaszczepiono zaledwie 1 235 osób.

 

 

Obecnie trwają szczepienia grupy 0, czyli m.in. personelu medycznego. Od piątku w Polsce seniorzy po 80. roku mogą zarejestrować się na szczepienia przeciw Covid-19, a od 22 stycznia będą mogły to zrobić osoby od 70. roku życia. Szczepienia wszystkich seniorów 70+ mają rozpocząć się 25 stycznia. Ponadto, od piątku uruchomiony został formularz zgłoszenia chęci szczepienia dla wszystkich osób powyżej 18. roku życia. Szczepienia w Polsce ruszyły 27 grudnia.

 

 

dsk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie