Medycyna estetyczna przeciwskazaniem do szczepienia? Jest stanowisko lekarzy

Polska
Medycyna estetyczna przeciwskazaniem do szczepienia? Jest stanowisko lekarzy
PAP/Łukasz Gągulski
Towarzystwa naukowe opublikowały wspólne stanowisko

"Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej w żadnym wypadku nie są przeciwskazaniem do wykonania szczepienia przeciwko COVID-19" - zapewniają polskie towarzystwa naukowe zajmującą się medycyną estetyczną i dermatologią. Opublikowane stanowisko odnosi się do pojawienia się stanu zapalnego u osób, którym wcześniej podano kwas hialuronowy.

Wspólne stanowisko wystosowały Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti-Aging, Sekcja Dermatologii Estetycznej Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego oraz Stowarzyszenie Lekarzy Dermatologów Estetycznych.

 

ZOBACZ: Ponad milion Polaków chce się zaszczepić przeciw Covid-19. Najnowsze dane

 

"Wprowadzenie na rynek szczepionki przeciwko zarażeniu wirusem SARS-Cov-2 budzi u części pacjentów wiele kontrowersji" - czytamy. Podkreślono, że zarówno szczepionka COVID-19 firmy Pfizer oraz szczepionka firmy Moderna mają zdolność do "aktywnego uodporniania w celu zapobiegania chorobie wywoływanej przez wirusa SARS-CoV-2, generują naturalną produkcję przeciwciał i stymulują układ immunologiczny do ochrony przed chorobą".

"Objawy ustąpiły"

"Aktualnie dostępne dane oceniające wpływ stosowanych zabiegów medycyny estetycznej na bezpieczeństwo szczepień przeciwko COVID-19 wskazują, że nie są w żadnym wypadku przeciwwskazaniem do wykonywania szczepień u pacjentów, którzy wcześniej poddawali się zabiegom z użyciem kwasu hialuronowego, toksyny botulinowej, mezoterapii czy laseroterapii" - zapewniono.

 

Lekarze odnieśli się do informacji o powstaniu stanu zapalnego i obrzęku u trzech osób, którym podano szczepionkę w miejscu podania kwasu hialuronowego. Zauważono, że objawy ustąpiły bez żadnych następstw po zastosowaniu "typowego leczenia ambulatoryjnego".

 

"Z medycznego punktu widzenia powstałe objawy można wyjaśnić opóźnioną reakcją immunologiczną na wypełniacz – kwas hialuronowy. Reakcję taką obserwuje się w rzadkich przypadkach u osób o pewnym predyspozycjach na skutek pobudzenia układu immunologicznego (w tym wypadku była to szczepionka). Sytuacja ta może pojawić się w dużej rozpiętości czasowej. U tych pacjentów istnieje często tego typu reakcja o charakterze immunologiczno-zapalnym również przy innych zabiegach. Syndrom ten w literaturze nazywany jest ASIA (Autoimmune/Inflammatory Syndrom Induced by Adjuvants)" - wytłumaczono.

Zalecenia dla lekarzy

W stanowisku zapewniono, że zaistniały problem "wydaje się być niezmiernie rzadkim, łatwo wyleczalnym objawem, zdarzającym się również przy innych procedurach medycznych". "Postanowiliśmy zareagować natychmiast i poinformować o możliwości wystąpienia takiej sytuacji, uspokoić pacjentów i wprowadzić stosowne zalecenia dla lekarzy wykonujących zabiegi medycyny estetycznej" - dodano.

 

ZOBACZ: Po decyzji Pfizera rząd wstrzymuje transport 330 tys. szczepionek dla "grupy zero"

 

Towarzystwa Naukowe zalecają lekarzom zebranie wywiadu "ze zwróceniem uwagi na niespecyficzne reakcje po wcześniejszym podaniu kwasu hialuronowego", odroczenie podania kwasu hialuronowego na okres jednego miesiąca od ostatniej dawki szczepionki, poinformowanie pacjenta o możliwych skutkach ubocznych oraz informowanie instytucji nadzorujących o wystąpieniu ewentualnych działań niepożądanych.

 

Pod stanowiskiem podpisali się dr Andrzej Ignaciuk, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging, prof. dr hab. n. med. Barbara Zegarska, przewodnicząca Sekcji Dermatologii Estetycznej PTD, dr n. med. Ewa Kaniowska, wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych.

bas/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie