Po decyzji Pfizera rząd wstrzymuje transport 330 tys. szczepionek dla "grupy zero"

Polska
Po decyzji Pfizera rząd wstrzymuje transport 330 tys. szczepionek dla "grupy zero"
Polsat News
Po decyzji Pfizera rząd wstrzymuje transport 330 tys. szczepionek do szpitali węzłowych

- Wstrzymujemy przyszłotygodniowy transport 330 tys. szczepionek dla grupy 0 do szpitali węzłowych do momentu, gdy firma Pfizer dostarczy nam harmonogram dostaw szczepionek - przekazał szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że transport preparatu dla osób, które mają w przyszłym tygodniu dostać drugą dawkę pozostaje bez zmian.

Pfizer zapowiedział, że spowolni dostawy szczepionek przeciw Covid-19 do państw UE, tłumacząc to koniecznością przeprowadzenia prac remontowych w fabryce Puurs w Belgii, gdzie szczepionki są produkowane. 25 stycznia firma ma powrócić do pierwotnego harmonogramu dostaw do Unii Europejskiej szczepionek przeciwko Covid-19, a 15 lutego rozpoczną się zwiększone dostawy preparatów.

 

Dworczyk zaznaczył, że z komunikatu firmy wynika, że zmniejszone dostawy mają być między 18 a 25 stycznia. - Do tej pory ani UE, ani Polska nie dostały zaktualizowanego harmonogramu dostaw. W związku z tym podjęliśmy działania mające zabezpieczyć program szczepień - oświadczył Dworczyk. 

 

ZOBACZ: Powrót do pierwotnego harmonogramu dostaw szczepionek. Pfizer i BioNTech podały termin

 

Dodał, że "na przyszły tydzień zmieniono harmonogram dostaw szczepionek w Polsce".

 

Wideo: szef KPRM Michał Dworczyk o transporcie szczepionek 

  

 

- Zgodnie z planem 50 tys. szczepionek pojedzie do szpitali, by podać drugą dawkę już zaszczepionym osobom. Również zgodnie z planem wysłanych zostanie 120 tys. dawek do pierwszego szczepienia w Domach Pomocy Społecznej. Natomiast wstrzymana zostaje dostawa 330 tys. szczepionek do szpitali węzłowych dla osób z grupy zero, które miały otrzymać pierwszą dawkę - wyjaśnił Dworczyk. 

 

Tłumaczył, że zdecydowano się wstrzymać ten transport do czasu otrzymania harmonogramu szczepień od Pfizera. - Wtedy w sposób odpowiedzialny będziemy mogli zaplanować szczepienia - zaznaczył.

 

W szpitalach węzłowych szczepiony jest personel medyczny i niemedyczny ochrony zdrowia.

 

Nie zmienia się nic jeśli chodzi o szczepienia populacyjne, a "seniorzy powyżej 70. roku życia rozpoczną szczepienia zgodnie z planem od 25 stycznia". - Również nic się nie zmienia jeśli chodzi o rejestrację seniorów – szef KPRM.

 

ml/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie