Niepożądane odczyny poszczepienne. "Cztery poważne i jeden ciężki przypadek"

Polska
Niepożądane odczyny poszczepienne. "Cztery poważne i jeden ciężki przypadek"
Polsat News
Minister zdrowia o szczegółach funduszu kompensacyjnego

- Mamy ponad 250 tys. osób zaszczepionych na COVID-19. Z raportu GIS wynika, że w Polsce mieliśmy do tej pory 37 niepożądanych odczynów poszczepiennych, z czego 32 miały charakter łagodny, 4 poważne i jeden ciężki, poważny - mówił we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski, który zapowiedział stworzenie funduszu kompensacyjnego dla osób hospitalizowanych po szczepieniach.

Poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna" podał, że w tym roku pieniądze z funduszu kompensacyjnego mają być przeznaczone dla osób dotkniętych działaniami niepożądanymi szczepień przeciwcovidowych. W następnych latach fundusz objąłby również obowiązkowe szczepienia dla dzieci.

Od 10 tys., do 100 tys. złotych

Minister zdrowia na konferencji prasowej we wtorek przypomniał, że do tej pory możliwość dochodzenia odszkodowania w przypadku NOP-u było możliwe na drodze sądowego postępowania cywilnego.

 

- Mając na uwadze bezpieczeństwo i wątpliwości, jakie pojawiły się wokół szczepionki. zdecydowaliśmy się zmienić sposób dochodzenia odszkodowania w przypadku NOP-ów. Zmiana polega na powołaniu funduszu kompensacyjnego, ale nie o sam fundusz tu chodzi, tylko chodzi oczywiście o procedurę. Ta procedura z założenia ma zlikwidować niedogodności związane z postępowaniem sądowym, czyli tych dot. czasu trwania procesu o odszkodowanie, ale też, by uprościć procedurę i zrobić ją tańszą dla osoby, która takiego odszkodowania potrzebuje - mówił minister zdrowia.

 

ZOBACZ: PSL: żądamy, by do grupy "0" włączyć nauczycieli

 

Niedzielski poinformował, że do odszkodowania będą kwalifikowane osoby, które "będą hospitalizowane przynajmniej 14 dni lub doznają szoku anafilaktycznego".

 

- Osoby, które będą uprawnione do takiego odszkodowania w ramach takiej uproszczonej procedury, to będą osoby, które wymagają hospitalizacji przez co najmniej 14 dni - to jest jeden bardzo ważny warunek - lub, podkreślam "lub", a nie "i" osoby, u których wystąpił wstrząs anafilaktyczny, który spowodował konieczność obserwacji lub hospitalizacji co najmniej 14-dniowej - powiedział.

 

WIDEO: zobacz konferencję ministra zdrowia Adama Niedzielskiego

  

 

Dodał, że odnosząc ten warunek do trwających szczepień, to "jedna osoba w kraju po wykonaniu tych 250 tys. szczepień ma w ogóle potencjał by być kwalifikowaną do takiego odszkodowania".

 

- Świadczenie kompensacyjne będzie się wahało w przedziale od 10 tys. zł - w przypadku minimalnego progu 14 dni hospitalizacji aż do 100 tys. zł łącznie, czyli zwiększając liczbę dni hospitalizacji bądź łącząc różne elementy, które będą w takiej specjalnej, szczegółowej tabeli opisującej kryteria przyznawania świadczenia - powiedziała Niedzielski.

"Ważna procedura"

Minister zdrowia po raz kolejny podkreślił, że dopuszczone do użytku w UE szczepionki przeciw COVID musiały spełnić te same kryteria, jak inne leki i szczepienia.

 

- Jedynym, co się zmieniło w tej sytuacji, było tylko i wyłącznie to, że te badania faktycznie rozpoczynały się nie po złożeniu wniosku przez daną firmę, tylko Europejska Agencja Leków (EMA) współuczestniczyła w badaniu, na bieżąco odbierając wyniki - zaznaczył.

 

- Niemniej jednak mając świadomość tego bezpieczeństwa, ale też wątpliwości, które pojawiły się w odbiorze społecznym, zdecydowaliśmy się zmienić sposób dochodzenia odszkodowania w przypadku niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP) - powiedział szef MZ.

 

- Ta zmiana polega na powołaniu Funduszu Kompensacyjnego, ale nie o sam Fundusz tu chodzi, ale o procedurę. Ta procedura z założenia ma zlikwidować niedogodności (...) związane z postępowaniem sądowym, czyli niedogodności, które dotyczą przede wszystkim czasu trwania takiego dochodzenia o odszkodowanie, ale też oczywiście uprościć tę procedurę i zrobić ją tańszą dla osoby, która takiego odszkodowania potrzebuje, czy się o nie ubiega - powiedział.

"NOP-y są szalenie rzadkie"

 

Niedzielski zaznaczył, że takie NOP-y "to są zjawiska szalenie rzadkie".

 

- Dzisiaj mamy ponad 250 tys. osób zaszczepionych na COVID-19. Z raportu Głównego Inspektora Sanitarnego i całej Inspekcji Sanitarnej wynika, że w Polsce mieliśmy do tej pory w przypadku szczepienia na COVID jedynie 37 niepożądanych odczynów poszczepiennych, z czego 32 miały charakter łagodny, 4 poważny i jeden ciężki - powiedział Niedzielski.

 

Zaznaczył, że finansowanie funduszu w pierwszym okresie, kiedy będzie on dotyczył świadczenia kompensacyjnego związanego ze szczepieniem covidowym, będzie ze środków przeznaczonych na przeciwdziałanie COVID-19.

 

27 grudnia rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19. W pierwszej kolejności szczepieni są pracownicy sektora ochrony zdrowia. Następnie szczepionkę otrzymają m.in. seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele.

zdr/bas/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie