W niedzielę szczepienie drugą dawką szczepionki
Szczepienie pacjentów drugą dawką rozpocznie się w najbliższą niedzielę. To wtedy mija 21 dni od pierwszego szczepienia osób z tzw. grupy zero – przypomniała wiceminister zdrowia Anna Goławska. Równocześnie dodała, że na szczepienie w ramach pierwszej grupy do tej pory zapisało się ponad 200 tys. seniorów.
- Jeśli chodzi o drugą dawkę, to szczepienia powinny rozpocząć się 17 stycznia, czyli w najbliższą niedzielę. Wtedy mija 21 dni od pierwszego szczepienia w Polsce. Liczymy na to, że większość osób będzie mogła przyjść i przyjąć tę dawkę - powiedziała wiceminister.
Wszystkie osoby zaszczepione pierwszą dawką od razu w punktach szczepień umawiane były na drugi termin.
- Osoby, które zaszczepią się drugą dawką będą mogły pobrać za pośrednictwem swojego Internetowego Konta Pacjenta kod QR, który będzie takim paszportem immunologicznym potwierdzającym, że osoba jest zaszczepiona i bezpieczna - wyjaśniła.
ZOBACZ: Fala oszustw na szczepionkach. Akcja przybiera na sile
Będzie można poprosić także w punkcie szczepień o wydruk informacyjny, który również będzie zawierał ten kod. Pacjent zaszczepiony dwoma dawkami będzie mógł skorzystać z pewnych przywilejów.
Przywileje dla zaszczepionych
- Nie będzie musiał odbywać kwarantanny, jeśli będzie miał styczność z osobą zakażoną. Nie będzie musiał przestrzegać wprowadzonych limitów osób dotyczących spotkań. Będzie mógł korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej bez żadnych restrykcji np. konieczności wykonania testów przed hospitalizacją - wyjaśniła Goławska.
Szczepienia osób z grupy zero, do której zakwalifikowano m.in. pracowników medycznych, personel administracyjny i pomocniczy placówek leczniczych, aptek, punktów aptecznych, hurtowni farmaceutycznych, firm transportujących leki, stacji sanitarno-epidemiologicznych, uczelni medycznych i studentów kierunków medycznych rozpoczęły się w Polsce 27 grudnia 2020. Odbywają się one w tzw. szpitalach węzłowych, których jest ponad 500. Do piątku ma być zaszczepionych około 450 tys. osób.
Wiceminister zapytana dalej o przebieg rejestracji seniorów powyżej 80 lat, który rozpoczął się w piątek powiedziała, że większość z nich wybiera tradycyjną formę i umawia się bezpośrednio w punkcie szczepień. Do tej pory – jak podała wiceminister – na szczepienie zapisało się ponad 200 tys. seniorów 80 plus.
- Najbardziej popularną ścieżką umawiania się seniorów na szczepienie jest telefon do punktu szczepień. Drugą jest infolinia NFZ działająca pod numerem telefonu 989 - zaznaczyła.
Równocześnie zauważyła, że od północy z czwartku na piątek konsultanci infolinii NFZ odebrali już ponad 630 tys. połączeń.