W. Brytania: szczepionka firmy Moderna przeciw Covid-19 dopuszczona do użytku

Świat
W. Brytania: szczepionka firmy Moderna przeciw Covid-19 dopuszczona do użytku
PAP/EPA/HANDOUT/MCI HANDOUT
Do użytku dopuszczono już szczepionki firm Pfizer i BioNTech oraz firmy AstraZeneca

Brytyjska Agencja ds. Regulacji Leków i Produktów Zdrowotnych (MHRA) zatwierdziła w piątek szczepionkę przeciw Covid-19 stworzoną przez amerykańską firmę Moderna. To trzecia szczepionka dopuszczona do użytku w Wielkiej Brytanii.

- To kolejna wspaniała wiadomość i jeszcze jedna broń w naszym arsenale do zatrzymania tej okropnej choroby - oświadczył w reakcji na decyzję MHRA minister zdrowia Matt Hancock. MHRA jest agencją niezależną od rządu. Jak wykazały testy, szczepionka Moderny wykazała 94 proc. skuteczności w zapobieganiu Covid-19.

 

Wcześniej do użytku dopuszczono już szczepionkę opracowaną wspólnie przez firmy Pfizer i BioNTech oraz szczepionkę opracowaną przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego i firmę AstraZeneca. W przypadku tamtych dwóch Wielka Brytania była pierwszym państwem na świecie, które zaaprobowało ich stosowanie, natomiast szczepionkę Moderny już w połowie grudnia zatwierdziła amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA), a w środę unijna Europejska Agencja Leków (EMA).

 

ZOBACZ: W przyszłym tygodniu szczepionka firmy Moderna trafi do wszystkich krajów członkowskich

 

Równocześnie brytyjski rząd poinformował o zwiększeniu zamówienia na szczepionki Moderny o dodatkowe 10 mln dawek, co da łącznie 17 mln. Jednak ich dostaw nie należy się spodziewać przed marcem. Nawet po tym rozszerzeniu zamówienia jest ono znacznie mniejsze niż w przypadku dwóch pozostałych preparatów - brytyjski rząd zamówił 40 mln dawek produktu Pfizera i BioNTech oraz 100 mln - Uniwersytetu Oksfordzkiego i AstraZeneca. Wszystkie trzy dla zapewnienia pełnej ochrony wymagają podania dwóch dawek.

 

Najdroższa spośród szczepionek dopuszczonych do użytku

 

Szczepionka Moderny musi być przechowywana w temperaturze -20 stopni Celsjusza, czyli stwarza mniejsze trudności pod tym względem niż ta od Pfizera/BioNTech, która wymaga -70 C., ale produkt opracowany przez Uniwersytet Oksfordzki i AstraZeneca może być przechowywany w temperaturze jaka panuje w zwykłych lodówkach.

 

Szczepionka Moderny jest najdroższa spośród tych trzech. Jak podała stacja Sky News, koszt jednej dawki wynosi 28 funtów, podczas gdy w przypadku Pfizera/BioNTech jest to 15 funtów, a Uniwersytetu Oksfordzkiego i AstraZeneca - zaledwie trzy.

 

W czwartek brytyjski premier Boris Johnson poinformował, że do tej pory w całym kraju zaszczepionych przeciw Covid-19 zostało prawie 1,5 mln osób. Szczepienia w Wielkiej Brytanii zaczęły się 8 grudnia.

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie