Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/ROLEX DELA PENA
Na zdjęciu: testowanie pod kątem koronawirusa na Filipinach

"Konstytucyjne nieposłuszeństwo" - tak włoscy restauratorzy określają akcję "Ja otwieram", w ramach której dziesiątki tysięcy przedsiębiorców otwierają firmy mimo obostrzeń. Tłumaczą, że nie chcą zbankrutować. Tymczasem w Niemczech suma przypadków koronawirusa przekroczyła dwa miliony. Z kolei w USA odnotowano 4 tysiące kolejnych zgonów na Covid-19. Zobacz zapis naszej relacji "na żywo".

Bądź na bieżąco - najnowsze informacje o pandemii koronawirusa i jej skutkach w Polsce i na świecie w relacji "minuta po minucie".

wka/ms/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Relacja na żywo
Strona odświeża się automatycznie

Podsumowujemy najważniejsze informacje dnia związane z pandemią i jej skutkami.

Koronawirus - Raport Dnia. Piątek, 15 stycznia

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wezwała w piątek wszystkie kraje świata do rozpoczęcia szczepień przeciwko Covid-19 w ciągu 100 dni. Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus podkreślił, że na razie kampanie szczepień rozpoczęły się tylko w 46 państwach.

Koncerny farmaceutyczne Pfizer i BioNTech zapowiedziały w piątek, że 25 stycznia powrócą do pierwotnego harmonogramu dostaw do Unii Europejskiej szczepionek przeciwko Covid-19, a 15 lutego rozpoczną się zwiększone dostawy preparatów. Poinformowano o tym w oficjalnym komunikacie na stronie BioNTech.

W czwartek zdecydowaliśmy, aby 30 szpitali tymczasowych dołączyć do puli masowych punktów szczepień - powiedział w piątek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Z powodu przeciążenia w londyńskich szpitalach niektórzy ciężko chorzy na Covid-19 są przetransportowywani na oddziały intensywnej terapii w innych miastach, nawet do odległego o prawie 500 km Newcastle - podał w piątek dziennik "Guardian".

Liczba zgonów z powodu Covid-19 na świecie przekroczyła w piątek 2 mln - wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa z Baltimore. Najwięcej przypadków śmiertelnych stwierdzono w Stanach Zjednoczonych, gdzie do tej pory zmarło ponad 389 tys. osób.

Władze Hesji zatwierdziły ukierunkowaną produkcję dodatkowych szczepionek firmy BioNTech w Marburgu. Jak ogłosiła kancelaria stanu w Wiesbaden, rada regionalna w Giessen dała zielone światło temu projektowi - informuje w piątek telewizja ARD. Wnioski o przebudowę i eksploatację zakupionego wcześniej zakładu firma BioNTech z Moguncji złożyła na początku grudnia.

W lutym rozpoczną się na Ukrainie szczepienia przeciwko Covid-19 - oświadczył w piątek premier tego kraju Denys Szmyhal. Zapowiedział też, że obowiązujący obecnie lockdown nie będzie przedłużany po 24 stycznia, a ograniczenia mają być złagodzone.

Służby medyczne Portugalii potwierdziły w piątek rekordową liczbę zgonów oraz zakażeń koronawirusem, do jakich doszło w ciągu ostatnich 24 godzin. Poinformowano również, że minionej doby przyjęto pierwszy transport szczepionek przeciwko Covid-19 od firmy Moderna.

Szczepionka przeciw Covid-19 chińskiej grupy biotechnologicznej CNBG, spółki zależnej Sinopharmu, jest bezpieczna dla dzieci i nastolatków, i chroni przed mutacjami koronawirusa – oświadczył szef CNBG Yang Xiaoming, cytowany w piątek przez agencję Xinhua.

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 1280 zgonów z powodu Covid-19, co jest trzecim najwyższym bilansem od początku epidemii w tym kraju i wykryto 55 761 nowych zakażeń koronawirusem - poinformował w piątek po południu brytyjski rząd.

Szczepienie pacjentów drugą dawką rozpocznie się w najbliższą niedzielę. To wtedy mija 21 dni od pierwszego szczepienia osób z tzw. grupy zero – przypomniała wiceminister zdrowia Anna Goławska. Równocześnie dodała, że na szczepienie w ramach pierwszej grupy do tej pory zapisało się ponad 200 tys. seniorów.

Milion Włochów zostało już zaszczepionych przeciwko Covid-19 - ogłosił w piątek premier Giuseppe Conte. Podkreślił, że kraj jest na pierwszym miejscu w Unii Europejskiej pod względem liczby podanych szczepionek.

Kierowcy ciężarówek nadal będą mogli wjeżdżać z Wielkiej Brytanii do Francji na podstawie szybkich testów na obecność koronawirusa - zapewnił w piątek brytyjski minister transportu Grant Shapps. Dodał, że dotychczas tylko 0,3 proc. testów dało wynik pozytywny.

Do tej pory zarejestrowało się na szczepienia przeciw Covid-19 127 tys. 796 seniorów powyżej 80. roku życia; ponadto przed południem Polacy przesłali 474 tys. zgłoszeń chęci zaszczepienia się, z czego prawie 377 tys. zostało potwierdzonych przez osoby zainteresowane - mówił szef KPRM Michał Dworczyk.

Osoby niepełnosprawne i seniorzy, którzy będą mieli trudności w dotarciu do punktów szczepień, mogą liczyć na bezpłatny transport realizowany przez miasto. We Wrocławiu prowadzona jest także kampania informacyjna #WrocławSięSzczepi.

W 31 placówkach medycznych podległych samorządowi województwa dolnośląskiego do tej pory zaszczepiono niemal 12 tys. osób z grupy zero. Na szczepienie czeka tam jeszcze ponad 13 tys. osób – wynika z danych uzyskanych przez PAP.

Jeden z dwóch wariantów koronawirusa, które pojawiły się w Brazylii, został już wykryty w Wielkiej Brytanii, ale nie jest to ten budzący największe zaniepokojenie - poinformowała w piątek prof. Wendy Barclay, wirusolog doradzająca brytyjskiemu rządowi.

Do internetu wyciekły niektóre poufne dokumenty dotyczące szczepionek przeciwko Covid-19; trwa dochodzenie w sprawie cyberataku - poinformowała w piątek Europejka Agencja Leków.

Pierwsze pieniądze z Tarczy Finansowej PFR 2.0 w poniedziałek powinny być już na kontach firm - poinformował w piątek wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Nie wykluczył, że rządowa pomoc trafi do kolejnych rodzajów działalności.

CZYTAJ WIĘCEJ: Tarcza Finansowa 2.0. Wiemy, kiedy ruszą wypłaty

 Wicerzeczniczka Komisji Europejskiej Dana Spinant poinformowała na piątkowej konferencji prasowej o toczących się dyskusjach na temat wprowadzenia tzw. paszportów szczepień, które ułatwiałyby podróże i dostęp do pewnych usług.

Podejmujemy duży wysiłek organizacyjny, aby wspomóc narodowy program szczepień przeciwko Covid-19 i angażujemy w to m.in. państwową i ochotnicze straże pożarne - powiedział w rozmowie z PAP wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Strażacy obok dowozu osób do punktów szczepień, będą prowadzić akcję informacyjną.

Jeśli obecni VII-klasiści będą przez kilka miesięcy uczyć się nadal zdalnie, to ograniczymy zakres ich egzaminów VIII-klasisty, który będą zdawać w przyszłym roku - poinformował podczas sesji Q&A na Facebooku minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Wzywamy rząd do debaty z przedsiębiorcami, by po fali epidemii, nie przyszła fala bankructw, z której się już pewnie nie podniesiemy - podkreślił rzecznik PSL Miłosz Motyka. Liczymy, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu premier przedstawi wyniki walki z kryzysem gospodarczym i zdrowotnym - dodał.

W nowym dekrecie rządu Giuseppe Contego, podpisanym w piątek, utrzymano we Włoszech zakaz podróży między regionami. Nie ma już obowiązku kwarantanny dla przyjezdnych z krajów UE, wystarczy negatywny wynik błyskawicznego testu wykonanego na 48 godzin przed przyjazdem.

Dążymy do tego, aby dzieci jak najszybciej wróciły do szkoły, w miarę możliwości, bezpieczeństwa dzieci, nauczycieli i całego personelu szkolnego - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas piątkowej sesji Q&A dotyczącego powrotu do tradycyjnej nauki.

410,480 tys. szczepień wykonano dotąd w Polsce. Do kraju trafiło 1 080 630 dawek szczepionki – wynika z infografiki zamieszonej w piątek na rządowym profilu #SzczepimySię na Twitterze.

Kielecki radny Koalicji Obywatelskiej Karol Wilczyński przyznał się w piątek do przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19. Przystąpiłem do szczepienia w głębokim przekonaniu i wierze, że jest ono wykonywane prawidłowo – oświadczył.

W Portugalii od północy obowiązują przepisy o nowym, trwającym co najmniej miesiąc, lockdownie wprowadzonym w związku z nasileniem się epidemii Covid-19. Na uruchamianych nowych oddziałach dla chorych z koronawirusem brakuje personelu medycznego.

Gdyby w najbliższym punkcie szczepień terminy były odległe, można się zaszczepić w innym miejscu, np. w szpitalu węzłowym czy w tymczasowym – przypomniał p.o. prezes NFZ Filip Nowak.

Ogólnopolskie badanie ma wyjaśnić, jaki jest faktyczny odsetek osób w Polsce, które przebyły infekcję SARS-CoV-2 i nabyły odporność przeciwko tej chorobie. Realizuje je, a zlecenie ministra zdrowia, Agencja Badań Medycznych i Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego–PZH.

Norweski Instytut Zdrowia Publicznego oznajmił w piątek, że koncern Pfizer zdecydował się tymczasowo ograniczyć dostawy szczepionek przeciw Covid-19 dla całej Europy. Powodem są starania firmy, by zwiększyć produkcję preparatu.

O otwarcie siłowni, klubów fitness, pływalni i hal sportowych zaapelował w piątek do rządu poseł Lewicy Tomasz Trela. - Branża fitness powinna zostać jak najszybciej odmrożona. Dajmy oddech zarówno tym, którzy chcą korzystać z amatorskiego sportu, jak i prowadzącym obiekty - podkreślił.

O włączenie osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów do szczepień grupy pierwszej przeciw COVID-19 zaapelowały w piątek posłanki KO Iwona Hartwich i Iwona Kozłowska. - Osoby z niepełnosprawnością od miesięcy przebywają w domach. Mają zero wsparcia ze strony państwa. Apelujemy do rządu, aby jak najszybciej zajął się tą grupą - mówiła Hartwich na konferencji prasowej w Sejmie.

W efekcie zarządzonego wiosną 2020 roku w następstwie pandemii koronawirusa pierwszego lockdownu jakość powietrza w wielkich miastach poprawiła się w mniejszym stopniu niż oczekiwano - głosi studium naukowe opublikowane w amerykańskim czasopiśmie "Science Advances".

- Dzisiaj do godzin rannych zaszczepiono ponad 410 tys. pacjentów przeciwko COVID-19. Do końca dzisiejszego dnia będziemy mieli 450 tys. zaszczepionych Polaków. Realizujemy Narodowy Program Szczepień - przekazał w piątek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. Minister mówił o "niezwykłym zainteresowaniu" rejestracją na szczepienia.

Od początku stycznia do piątku w domach spokojnej starości w Hiszpanii zmarło blisko 1000 osób zakażonych koronawirusem - informuje radio Cadena Ser, powołując się na statystyki regionalnych służb medycznych. Liczne zgony miały miejsce w okresie prowadzonych od końca grudnia szczepień przeciw Covid-19.

W szpitalu tymczasowym na Międzynarodowych Targach Poznańskich szczepimy ponad 900 osób dziennie – podał dyrektor szpitala Przemienia Pańskiego w Poznaniu Szczepan Cofta. W przyszłym tygodniu na targach rozpocznie się szczepienie powtórne osób, które przyjęły szczepionkę w grudniu.

W kwestii transportu osób z trudnościami w samodzielnym dotarciu do punktów szczepień przeciwko Sars-Cov2 wszystko jest już gotowe - zapewnił w rozmowie z PAP rzecznik prasowy PSP mł. bryg. Krzysztof Batorski. Dodał, że komendanci powiatowi i miejscy PSP czekają na sygnały od gmin.

Dajmy sobie szansę na normalność - zaszczepmy się; ja sam i moja rodzina zaszczepimy się, gdy tylko nadejdzie nasza kolej - oświadczył w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Na obecność koronawirusa przebadano dotąd w Polsce ponad 7,6 mln osób. Ostatniej doby wykonano 73 121 testów, w tym 13 381 testów antygenowych – podało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Resort poinformował, że łącznie przebadano dotąd 7 945 535 próbek pobranych od 7 669 669 osób.

Po uruchomieniu naboru wniosków w ramach Tarczy Finansowej 2.0 PFR, od północy wpłynęło 680 wniosków o subwencję - poinformował w rozmowie z Programem 3 Polskiego Radia wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk. Jak dodał, pieniędzy z Tarczy PFR 2.0 wystarczy dla wszystkich potrzebujących wsparcia przedsiębiorców. To kwota ok. 13 mld złotych.

Mandatem ukarany został właściciel parku rozrywki, który nie dostosował się do ograniczeń związanych z pandemią - poinformowała w piątek PAP rzeczniczka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu. Park udostępnił zainteresowanym iluminację świetlną, czego robić nie powinien. Rzeczniczka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu Cyryla Staszewska powiedziała, że prowadzący obiekt otrzymał mandat w wysokości 500 zł.

Wszyscy, którym wyświetlił się ekran potwierdzający zgłoszenie chęci szczepienia, zostali zapisani. Otrzymają zwrotne maile do 24h. Prosimy nie ponawiać zgłoszeń - napisało w piątek Centrum e-Zdrowia. Poinformowało też, że termin potwierdzenia zgłoszenia nie wpływa na kolejność otrzymania e-skierowania.

Mamy 7795 nowe przypadki koronawirusa - przekazało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Zmarło kolejnych 386 chorych na Covid-19.

WIĘCEJ: Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 15 stycznia

Miasto zorganizuje dowóz na szczepienie przeciwko COVID-19 osobom z niepełnosprawnościami, a także seniorom 70 plus, którzy nie mają możliwości samodzielnego dotarcia do punktu szczepień – podał Urząd Miasta Krakowa. O północy z czwartku na piątek ruszyły zapisy na szczepienie przeciw COVID-19 osób z rocznika 1941 i z roczników niższych. Szczepienia seniorów rozpoczną się 25 stycznia.

Gwiazdy telewizji, muzycy i osoby popularne w mediach społecznościowych jako jedni z pierwszych otrzymają chińską szczepionkę przeciw Covid-19. To świadoma strategia rządu Indonezji, której mieszkańcy są sceptyczni wobec szczepień.

WIĘCEJ: Influencerzy zaszczepieni jako pierwsi. Strategia rządu Indonezji

Zaszczepienie osób powyżej 80. roku życia powinno potrwać ok. 2 miesięcy – poinformował w piątek główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban. Ocenił, że realne jest zaszczepienie do końca II kwartału 2021 r. wszystkich seniorów powyżej 60 lat.

WIĘCEJ: Ile potrwa szczepienie osób powyżej 80. roku życia? Prof. Horban odpowiada

Chińskie władze zezwoliły na wjazd do kraju jednemu z dwóch pozostających w Singapurze członków zespołu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ds. genezy koronawirusa, gdyż powtórne badania na Covid-19 dały u niego wynik ujemny – ogłosiło w piątek chińskie MSZ. Na briefingu prasowym w Pekinie rzecznik resortu Zhao Lijian nie sprecyzował jednak, kiedy brytyjski ekspert dołączy do 13 członków zespołu, którzy w czwartek przybyli już do chińskiego miasta Wuhan.

Wąskim gardłem szczepień jest liczba dostarczanych dawek – zauważył w piątek Programie Pierwszym Polskiego Radia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Wyjaśnił, że w Polsce miesięcznie można by zaszczepić 3,5-4 mln osób, ale zagwarantowana na pierwszy kwartał przez producentów liczba dawek wynosi około 6 mln, czyli można zaszczepić 3 mln Polaków, bo skuteczne szczepienie wymaga podania dwóch dawek w odstępie 3-4 tygodni.


Po uruchomieniu rejestracji szczepień był gigantyczny napór na system; w ciągu godziny udało się opanować wszystkie problemy, również techniczne - zapewnił w piątek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

WIĘCEJ: Dworczyk: gigantyczne zainteresowanie szczepieniami, opanowaliśmy problemy

Kolejne państwa Europy przedłużają ograniczenia lub wprowadzają nowe, by powstrzymać pandemię koronawirusa. We Francji godzina policyjna będzie obowiązywała od g. 18. Obostrzenia przedłużono m.in. we Włoszech, Holandii i Szwajcarii. Kanclerz Niemiec Angela Merkel według mediów powiedziała, że kwarantanna w jej kraju może zakończyć się dopiero w kwietniu.

WIĘCEJ: Koronawirus w Europie. Państwa przedłużają obowiązywanie restrykcji

Uniwersyteckie kampusy czyli uczelniane miasteczka mogą sprzyjać szerzeniu się koronawirusa pomiędzy studentami i rozprzestrzenianiu się go na całe hrabstwo. Na szczęście śmiertelność w akademickiej społeczności była niska, a środki ochrony - skuteczne - wynika z amerykańskich analiz.

W stolicy wzrosła liczba lokali użytkowych bez najemców. W ubiegłym roku na przedsiębiorców czekały 572 lokale, czyli 127 więcej niż w 2019 r. W ocenie ratusza powodem są ograniczenia związane z pandemią COVID-19.

Komisja Europejska skomentowała działania Berlina, których celem było samodzielne nabycie szczepionki, z ominięciem uzgodnień unijnych. Jak podkreśla KE, równoległe działania państw członkowskich mogłyby podważać wysiłki negocjacyjne UE.

Premier Francji Jean Castex w czwartek ogłosił, że od soboty przez co najmniej dwa tygodnie w całym kraju obowiązywać będzie godzina policyjna od godz. 18. Liczni komentatorzy kwestionują użyteczność tego posunięcia, niektórzy uważają jednak, że w obecnej sytuacji "była to decyzja najlepsza z możliwych".

Zgłoszenie na szczepienie osób od 18 do 69 roku życia poprzez formularz nie ustala kolejności, pełni jedynie funkcję informacyjną - podkreślił w piątek w Programie Pierwszym Polskiego Radia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Koronawirus SARS-CoV-2 może bezpośrednio zakażać ludzkie komórki nerwowe i uszkadzać tkankę mózgu - wynika z badań in vitro prowadzonych na organoidach, miniaturowych wersjach mózgu wyhodowanych w laboratorium. Artykuł na ten temat publikuje pismo "Journal of Experimental Medicine".

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 1248 zgonów z powodu Covid-19, co jest trzecim najwyższym bilansem od początku epidemii w tym kraju, i wykryto 48 682 nowe zakażenia koronawirusem - poinformował w czwartek wieczorem brytyjski rząd.

Liczba zgonów jest o 316 niższa od tej z bilansu środowego, który pozostaje najgorszym od początku epidemii. Natomiast w stosunku do tego sprzed tygodnia oznacza ona wzrost o 86 i jest to zarazem trzeci bilans najwyższy bilans w historii.

Od początku pandemii w Niemczech zarejestrowano ponad 2 miliony przypadków zakażenia koronawirusem. Jak podał w piątek rano berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI), w ciągu ostatniej doby zdiagnozowano w RFN 22 368 nowych infekcji i 1113 kolejnych zgonów.

Oznacza to, że łączna liczba zakażonych od początku pandemii wzrosła w Niemczech do 2 000 958, a zmarłych - do 44 994.

Do tej pory w Polsce wykonano 400 tys. szczepień, z tego w czwartek ponad 40 tys. Łącznie w tym tygodniu zaszczepionych zostanie ponad 250 tys. osób, a w przyszłym ponad 330 tys.

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że w czwartek liczba szczepień przekroczyła 40 tys.

- Zdaje się, że w tym tygodniu osiągniemy cel – 250 tys. To duży postęp w stosunku do poprzedniego tygodnia. Przed nami rozpoczęcie akcji masowych szczepień. Liczby będą rosły – zapowiedział.

3925 Amerykanów zmarło w czwartek na Covid-19 - wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Bilans ofiar śmiertelnych epidemii wzrósł w Stanach Zjednoczonych do 388 529.

To nieco lepsze statystyki niż z dwóch poprzednich dni. Wtorek był najbardziej tragicznym dniem epidemii w USA - zmarło ponad 4,4 tys. osób, a w środę bilans ponownie przekroczył 4 tysiące.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie