Ile potrwa szczepienie osób powyżej 80. roku życia? Prof. Horban odpowiada

Polska
Ile potrwa szczepienie osób powyżej 80. roku życia? Prof. Horban odpowiada
PAP/Leszek Szymański
Pytany o szczepienie wszystkich seniorów powyżej 60 lat, powiedział, że może to potrwać "ho, ho i jeszcze trochę"

Zaszczepienie osób powyżej 80. roku życia powinno potrwać ok. 2 miesięcy – poinformował w piątek główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban. Ocenił, że realne jest zaszczepienie do końca II kwartału 2021 r. wszystkich seniorów powyżej 60 lat.

W Radiu Zet zapytano prof. Horbana, do kiedy potrwa szczepienie seniorów z grupy 80 plus. - Będziemy starali się zrobić to jak najszybciej - odpowiedział. Dodał, że w tej grupie jest mniej więcej 1,7 mln osób i prawie wszyscy powinni zostać zaszczepieni.

 

- Jeżeli mamy w tej chwili na razie 360 tys. szczepionek na tydzień, dzieląc przez 2, to jest 180 tys. 180 tys. razy 4 to 720 tys. Czyli to powinno być około dwóch miesięcy – wyliczył.

 

"Ho, ho i jeszcze trochę"

 

Pytany o szczepienie wszystkich seniorów powyżej 60 lat, powiedział, że może to potrwać "ho, ho i jeszcze trochę".

 

Zapytany, co to oznacza wyjaśnił, że w grupie tej jest mniej więcej 10 mln ludzi. Jeżeli będziemy mieli milion szczepionek miesięcznie, to szczepienia potrwają 10 miesięcy.

 

- Jeżeli będziemy mieli 2 mln szczepionek, to mamy 5 miesięcy – dodał. Na pytanie, czy realny jest scenariusz, że do końca II kwartału 2021 r. uda się zaszczepić wszystkich seniorów, odpowiedział: "myślę, że to jest absolutnie realne, bardzo możliwy sen. Może nawet, jak się uda, to wcześniej".

 

ZOBACZ: Prof. Horban: brytyjski wariant koronawirusa na pewno jest w Polsce

 

Jeśli chodzi o szczepienia osób z ostatniej grupy, to według niego będą się ona mogły zaczepić jeszcze w tym roku. - Możliwości produkcyjne firm produkujących szczepionki będą rosły z miesiąca na miesiąc – wskazał.

 

O północy z czwartku na piątek ruszyły zapisy na szczepienie przeciw COVID-19 osób z rocznika 1941 i z roczników niższych. Do wyboru mają oni niemal sześć tysięcy przychodni, w których od 25 stycznia będą odbywać się szczepienia. Termin można zarezerwować telefonicznie, przez internet lub w punkcie szczepień.

 

Koniec lockdownu w lutym? 

 

W optymistycznym scenariuszu, gdzieś w połowie lutego, będziemy bardzo blisko otwierania wszystkiego – powiedział prof. Andrzej Horban.

 

Zapytany w Radiu Zet, kiedy będzie mogła zacząć działać np. branża hotelarska, prof. Horban odpowiedział: - Nie wiem, nie jestem wróżką, to zależy od wielu czynników. Myślę, że już niedługo. - Nie potrafię podać dokładnej daty może być to luty, może być to marzec, może być to kwiecień. To jest wypadkowa wielu czynników. Zaczynamy już odmrażać, dzieci w klasach I-III wracają do szkoły. To jest pierwszy etap, zobaczymy, co będzie za chwileczkę – dodał.

 

Powiedział, że jeśli zaszczepimy osoby starsze, utrzymamy zakażenia na tym samym poziomie albo zaczną one spadać, to będziemy wszystko powoli otwierać.

 

ZOBACZ: Lockdown nawet do kwietnia? Rząd rozmawia z przedsiębiorcami

 

- W optymistycznym scenariuszu, gdzieś w połowie lutego - określił prof. Horban. Rząd zdecydował, że obostrzenia wprowadzone w wyniku pandemii będą przedłużone do 31 stycznia. Do końca stycznia obowiązuje m.in. zamknięcie restauracji, które mogą jedynie podawać dania na wynos.

 

W sklepach i galeriach handlowych (w których otwarte są tylko niektóre sklepy) można wpuszczać tylko jednego klienta na 15 mkw. Czynne mogą być jedynie hotele pracownicze i dla medyków. W przestrzeni publicznej obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa, w środkach komunikacji publicznej obowiązują limity pasażerów i zakazane są zgromadzenia powyżej pięciu osób.

laf/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie