Rejestracja na szczepienia w Polsce. Ponad 127 tys. zarejestrowanych seniorów

Polska
Rejestracja na szczepienia w Polsce. Ponad 127 tys. zarejestrowanych seniorów
PAP/Paweł Supernak
Druga dobra informacja - zaznaczył Dworczyk - jest taka, że mimo pojawiających się "w pikach trudności i korków, system działa, funkcjonuje"

- Dzisiaj do godzin rannych zaszczepiono ponad 410 tys. pacjentów przeciwko COVID-19. Do końca dzisiejszego dnia będziemy mieli 450 tys. zaszczepionych Polaków. Realizujemy Narodowy Program Szczepień zgodnie z planem - przekazał w piątek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. Minister mówił o "niezwykłym zainteresowaniu" rejestracją na szczepienia.

Od piątku seniorzy po 80. roku mogą zarejestrować się na szczepienia przeciw Covid-19. Można to zrobić na trzy sposoby: telefonicznie i przez internet - te dwie formy rejestracji ruszyły o północy z czwartku na piątek - lub w punkcie szczepień. Ponadto uruchomiony został formularz zgłoszenia chęci szczepienia dla wszystkich osób powyżej 18. roku życia.

 

Tuż po północy na stronie pacjent.gov.pl dla chcących wypełnić formularz on-line, ukazała się informacja o "przerwie technicznej" i "trwających pracach serwisowych". Dostępność formularza została przywrócona.

 

ZOBACZ: Przedłużone obostrzenia i kolejność szczepień. Jest rozporządzenie

 

- Od północy niezwykłym zainteresowaniem cieszyła się zarówno rejestracja, jak i zgłoszenia gotowości do szczepienia. W ciągu pierwszych 90 minut na infolinię zadzwoniono ponad 84 tys. razy. W ciągu pierwszej godziny miało miejsce ponad 10 mln odsłon strony internetowej, za pomocą której można wysyłać zgłoszenia - mówił szef KPRM. Od północy do godz. 10 na infolinię 989 zadzwoniło 550 tys. osób.

 

WIDEO: konferencja szefa KPRM Michała Dworczyka

  

1,5 mln terminów do końca marca

Poinformował, że do tej pory do szczepienia zarejestrowało się 127 786 seniorów powyżej 80. roku życia. W systemie pojawiło się 474 tys. zgłoszeń za pośrednictwem strony internetowej. Pacjenci potwierdzili 376 tys. ze zgłoszeń po kliknięciu w specjalny link otrzymany drogą mailową.

 

 

- Dla 4787 punktów została uruchomiona rejestracja w ramach centralnego kalendarza. To 1,5 mln terminów do końca marca - wyliczał minister.

 

Dworczyk przyznał, że rząd planował uruchomienie ok. 6 tys. punktów i ok. 2 mln terminów. - Wczoraj okazało się, że część punktów nie zdąży do wieczora wystawić swoich kalendarzy. Wystąpiła też ok. godzinna przerwa w dostępie do kalendarza. Uruchomiliśmy plan B. Podjęliśmy decyzję o uruchomieniu 30 szpitali rezerwowych, w których zostaną uruchomione dodatkowe terminy szczepień. Dla tych podmiotów, które nie zdążyły zgłosić swojego kalendarza, wydłużyliśmy możliwość zgłaszania terminów - wyjaśnił.

 

Na szczepienie przeciw COVID-19 od piątku umawiają się seniorzy powyżej 80. roku życia, a tydzień później ruszą zapisy dla osób, które ukończyły 70 lat. Szczepienia seniorów rozpoczną się 25 stycznia.

Problemy techniczne na starcie

Dworczyk nawiązał również do sytuacji związanej z działaniem systemu informatycznego w pierwszych godzinach działania sytemu zgłaszania się do szczepień.

 

- Trzeba sobie jasno powiedzieć, że nie obyło się w czasie startu całego centralnego kalendarza bez pewnych problemów. Ze względów technicznych i ze względu na duże zainteresowanie i dużą liczbę zapytań wysyłanych z sytemu, o ile system rejestracji działał od północy i można było rejestrować się bez przerwy - wprawdzie system zwolnił, ale strona cały czas działała - o tyle system zgłaszania swojej gotowości i zapisów na początku, tuż po północy nie zadziałał - powiedział szef KPRM.

 

ZOBACZ: Koronawirus w Europie. Państwa przedłużają obowiązywanie restrykcji

 

Jak poinformował, było to wywołane "problemem technicznym" i bardzo dużą ilością zapytań przesyłanych przez system. - Mniej więcej po 20 minutach udało nam się uruchomić formularz zgłoszeniowy pod nowym adresem, a ok. 1 w nocy już przywróciliśmy pełną funkcjonalność systemu i ten formularz do tej pory bez przeszkód działa - powiedział.

 

Dworczyk podkreślił, że jako, iż jest to "wielka operacja teleinformatyczna", to taka sytuacja mogła się wydarzyć i miała miejsce, o czym trzeba uczciwie mówić. - Najważniejsze, że udało nam się tę sytuację szybko opanować - podkreślił szef KPRM. 

Strona internetowa o szczepieniach

- W nocy (z czwartku na piątek - PAP) ruszyła zgodnie z planem strona raportująca proces szczepień - szef KPRM. - Chcemy, żeby ten proces był transparentny - dodał.

 

Na stronie (www.gov.pl/web/szczepimysie/raport-szczepien-przeciwko-covid-19) jest dostępna mapa Polski, wraz z informacjami o zaszczepionych pierwszą i druga dawką szczepionki antycovidowej. Informacje są przedstawione z podziałem na grupy wiekowe i płeć.

 

Strona jest uzupełniana raz dziennie, rano po godz. 10. - Chcemy doprowadzić, żeby w lutym była ona w ciągu dnia uaktualniania, tak żeby każdy obywatel miał bieżącą informacje na temat przebiegu Narodowego Programu Szczepień - powiedział Dworczyk.

laf/bas/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie