Hartwich apeluje do Agaty Dudy. Chodzi o szczepienia

Polska
Hartwich apeluje do Agaty Dudy. Chodzi o szczepienia
Polsat News/Zdj. archiwalne
Iwona Hartwich zaapelowała do Pierwszej Damy

O włączenie osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów do szczepień grupy pierwszej przeciw COVID-19 zaapelowały w piątek posłanki KO Iwona Hartwich i Iwona Kozłowska.

- Osoby z niepełnosprawnością od miesięcy przebywają w domach. Mają zero wsparcia ze strony państwa. Apelujemy do rządu, aby jak najszybciej zajął się tą grupą - mówiła Hartwich na konferencji prasowej w Sejmie.

 

Dodała, że apel o włączenie osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów do szczepień grupy pierwszej popierają immunolodzy i eksperci ds. walki z koronawirusem.

 

ZOBACZ: W niedzielę szczepienie drugą dawką szczepionki

 

- Osoby z niepełnosprawnością mają obniżoną odporność, mają różne schorzenia układu krążeniowo-oddechowego, mają niewydolność nerek, są po przeszczepach. To są osoby niepełnosprawne, których niepełnosprawność jest sprzężona - mówiła Hartwich. Dodała, że osoby niepełnosprawne, przez trudności poznawcze, mają obniżoną zdolność do dbania o higienę, a z przyczyn zdrowotnych nie mogą nosić maseczek ochronnych.

 

Zdaniem posłanki, zaszczepieni powinni być także opiekunowie osób niepełnosprawnych, ponieważ często są jedynymi, którzy mogą na co dzień zająć się podopiczenymi. - W Polsce aż 8 na 10 kobiet samotnie wychowuje niepełnosprawne dziecko, nie mając znikąd pomocy - zwróciła uwagę.

 

- Ktoś z rządu pomyślał chociaż raz, kto zajmie się osobą niepełnosprawną, gdy jej opiekun będzie wymagał hospitalizacji? - pytała.

 

"Może pan prezydent sobie przypomni"

 

Posłanka Iwona Kozłowska oceniła, że program szczepień powinien w pierwszej kolejności objąć także pracowników i uczestników warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów samopomocy, zakładów aktywności zawodowych czy świetlic terapeutycznych. - Dla osób z niepełnosprawnościami jest niezmiernie istotne, aby mogły po wielu miesiącach wyjść z domu - podkreśliła.

 

Kozłowska pochwaliła natomiast szczepienia w pierwszej kolejności pracowników i pacjentów domów pomocy społecznej. Zwróciła się też o pomoc do prezydenta Andrzeja Dudy. - Może pan prezydent przypomni sobie o osobach niepełnosprawnych, bo wielokrotnie zapewniał, że te osoby są w centrum jego zainteresowania - mówiła. Hartwich zaapelowała z kolei do pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy o interwencję w sprawie szczepień osób niepełnosprawnych.

 

ZOBACZ: Hartwich: pan prezydent obiecywał pomoc. W trzecim dniu protestu przestał odbierać telefon

 

W Polsce szczepienia rozpoczęły się 27 grudnia. W grupie zero szczepieni są pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów, personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych, a także rodzice wcześniaków.

 

25 stycznia mają ruszyć szczepienia osób z grupy pierwszej. W pierwszej kolejności mają być szczepieni seniorzy - od piątku jest możliwość umawiania na szczepienia seniorów powyżej 80. roku życia, a od 22 stycznia seniorów powyżej 70. roku życia - 25 stycznia mają rozpocząć się szczepienia dla wszystkich powyżej 70. roku życia.

 

W grupie I są też pensjonariusze domów pomocy społecznej (mają być szczepieni od 18 do 22 stycznia przez zespoły wyjazdowe), pensjonariusze zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu oraz służby mundurowe i nauczyciele.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie