Impeachment Trumpa. Izba Reprezentantów zdecydowała

Świat
Impeachment Trumpa. Izba Reprezentantów zdecydowała
PAP/EPA/JIM LO SCALZO
Prezydent USA Donald Trump postawiony w stan oskarżenia

Przy bezprecedensowych środkach bezpieczeństwa Izba Reprezentantów USA przegłosowała w środę artykuł impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa, w którym zarzuca mu "podżeganie do powstania". Tym samym formalnie postawiono go w stan oskarżenia.

232 kongresmenów zagłosowało ostatecznie "za" artykułem impeachmentu Trumpa. Wśród nich znalazło się 10 Republikanów. "Przeciwko" postawieniu przywódcy USA w stan oskarżenia było 197 parlamentarzystów.

 

Debata poprzedzająca głosowanie odbywała się przy wyjątkowych środkach ostrożności. Kongresu pilnują oddziały Gwardii Narodowej - setki gwardzistów przebywa wewnątrz gmachu.

 

Szturm na Kapitol

 

Spór dotyczy tego, czy i jaką odpowiedzialność za szturm i przemoc na Kapitolu 6 stycznia ponosi Trump oraz czy wzywał do niego swoich sympatyków w poprzedzającym atak przemówieniu sprzed Białego Domu. Przywódca USA mówił m.in. do swoich sympatyków: "Jeśli nie będziecie walczyć jak diabli, nie będziecie już mieć kraju".

 

Po przemarszu przez centrum Waszyngtonu tłum wtargnął siłą do Kongresu, wybijając okna i łamiąc kordony funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa. W ciągu trzech godzin chaosu parlamentarzyści zostali ewakuowani, niektóre biura splądrowano. Zginęło pięć osób, w tym policjant.

 

ZOBACZ: Trump: moje słowa były całkowicie właściwe

 

Trump, pytany we wtorek, czy uważa, że ponosi odpowiedzialność za zeszłotygodniowy szturm na Kapitol, odparł, że jego ówczesne słowa były "całkowicie właściwe".

 

Najwyżsi rangą amerykańscy dowódcy wojskowi potępili w oświadczeniu wtargnięcie na Kapitol i przypomnieli członkom służb bezpieczeństwa o ich obowiązku obrony konstytucji oraz walki z ekstremizmem. W dokumencie podkreślono bezprecedensowe wyzwania stojące przed krajem.

 

Dwukrotnie postawiony w stan oskarżenia

 

Trump jest pierwszym prezydentem USA, który został dwukrotnie postawiony w stan oskarżenia przez Izbę Reprezentantów. Poprzednio stało się to w grudniu 2019 roku, w związku z tzw. aferą ukraińską.

 

 

ZOBACZ: "Tworzymy historię". Kolejny krok w kierunku impeachmentu Trumpa

 

W 2020 r. Senat z większością republikańską uniewinnił prezydenta. W tym roku proces w izbie wyższej parlamentu ze względu m.in. na obwarowania proceduralne prawdopodobnie nie rozpocznie się przed 20 stycznia i zaprzysiężeniem Demokraty Joe Bidena na 46. prezydenta USA.

ac/jo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie