Atak zimy. Mnóstwo śniegu, śliskie drogi i chodniki

Polska
Atak zimy. Mnóstwo śniegu, śliskie drogi i chodniki
PAP/Andrzej Grygiel
Pług odśnieżający ulicę w Knurowie (Śląskie).

Trudne warunki na drogach po nocnych obfitych opadach śniegu. Wydano ostrzeżenia I stopnia przed oblodzeniem dla zachodniej i centralnej Polski. Zamarzać mają drogi oraz chodniki. W stolicy pracuje 170 posypywarek. Trudne warunki panują także na północy, gdzie w nocy spodziewane były burze śnieżne, na razie nie ma informacji, by się pojawiły. Drogi w kraju są przejezdne, doszło do kilku wypadków.

"W dzień zachmurzenie duże. Opady śniegu, na wybrzeżu i zachodzie także deszczu ze śniegiem. Na wybrzeżu możliwe burze. Miejscami spadnie 7 cm śniegu, w górach 10 cm. Temperatura od -2 st. C do 2 st. C, w dolinach od -6 st. C do -3 st. C. Nad morzem i na pogórzu porywy wiatru do 70 km/h" - informuje IMGW. 

 

Im bliżej weekendu, tym mróz ma być silniejszy. 

 

Według Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wszystkie drogi krajowe są przejezdne. Jednak z powodu błota pośniegowego i lokalnej śliskości na wielu z nich mogą wystąpić utrudnienia. GDDKiA przekazała we środę rano, że na sieci dróg krajowych pracuje 1079 pojazdów do zimowego utrzymania.

 

Wpadła w poślizg, uderzyła w ciężarówkę

 

Do tragicznego wypadku doszło w okolicach Świnoujścia (Zachodniopomorskie). Jak informuje portal swinoujskie.info 25-latka kierująca audi wpadła w poślizg na obwodnicy Dargobądza na oblodzonej nawierzchni drogi i zderzyła się z jadącym z naprzeciwka samochodem ciężarowym. Strażacy musieli wyciągnąć ją ze zmiażdżonego samochodu. Pomimo długiej reanimacji, kierująca osobówką zmarła.

 

Warmińsko-mazurskie

 

W warmińsko-mazurskim warunki pogodowe mają wpływ na przejezdność na we wschodniej części województwa, na dk 58 odc. Olsztynek – Czarny Piec oraz dk 53 odc. Olsztyn – Pasym. W pomorskim z kolei na dk 22 odc. Chojnice – Starogard Gdański, w Wielkopolsce na dk 25 odc. Kalisz – Rychwał, zaś w łódzkim na S8 odc. Sieradz – Łódź.

 

Śląskie

 

W woj. śląskim utrudnienia występują na pięciu drogach krajowych: dk 43 w granicach województwa, dk 46 odc. gr. woj. opolskiego – Częstochowa, dk 11 odc. gr. woj. opolskiego – Tarnowskie Góry, dk 81 w granicach województwa oraz dk 44 w granicach województwa.

 

PAP/Andrzej Grygiel

 

Małopolskie

 

W Małopolsce przejezdność jest utrudniona na dk 75 odc. Tęgoborze – granica Państwa, dk 7/S7 odc. Głogoczów – granica Państwa. Na Mazowszu z kolei błoto pośniegowe i śliskość jezdni występują we wschodniej części województwa, na dk 79 odc. Potycz – gr. woj. świętokrzyskiego, dk 48 odc. Podlesie Duże – gr. woj. lubelskiego oraz dk 12 odc. Gózd – gr. woj. lubelskiego.

 

Lubelskie

 

Na Lubelszczyźnie utrudnienia na drogach krajowych dotyczą południowo-wschodniej części województwa, dk 82 w granicach województwa, dk 63 odc. Radzyń Podlaski – granica Państwa, dk 19 odc. Radzyń Podlaski – gr. woj. podlaskiego, dk 2 odc. Biała Podlaska – gr. woj. podlaskiego. Za to na Podlasiu zachodniej części województwa i dk 19 odc. Białystok – gr. woj. mazowieckiego.

 

PAP/ANDRZEJ GRYGIEL

 

 

Podkarpackie

 

Na Podkarpaciu z powodu pogody przejezdność jest utrudniona na wszystkich drogach w województwie.

 

W powyższych wymienionych miejscach GDDKiA apeluje o szczególną ostrożność podczas jazdy.

 

Opady śniegu w stolicy

 

Od godz. 1:15 170 posypywarek działa na tych ulicach, którymi kursują autobusy komunikacji miejskiej. To w sumie 1500 km stołecznych ulic - poinformował w nocy z wtorku na środę Zarząd Oczyszczania Miasta w Warszawie.

 

"Służby oczyszczania miasta w akcji. Od godz. 1:15 170 posypywarek działa na tych ulicach, którymi kursują autobusy komunikacji miejskiej. To w sumie 1500 km stołecznych ulic. Pozostałe oczyszczane są m.in. na zlecenie urzędów dzielnic" - poinformował PAP warszawski Zarząd Oczyszczania Miasta (ZOM).

 

ZOBACZ: Burze śnieżne nad Polską. Styczniowy atak zimy

 

ZOM przez całą dobę sprawdza stan nawierzchni ulic. Monitoruje aktualne dane meteorologiczne i prognozy pogody.

 

To nie pierwsza akcja ZOM tej nocy na ulicach Warszawy. Przez około trzy godziny od godziny 19.00 we wtorek na trasach w Warszawy również działało 170 posypywarek.

 

W środę w Warszawie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami słabe opady śniegu. Lokalnie możliwe silne zamglenia. Temperatura minimalna około -4 st. Wiatr słaby, południowy skręcający na wschodni i północno-wschodni.

 

W czwartek w stolicy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna około -2 st. Wiatr umiarkowany, północny i północno-zachodni. 

 

Czytelnicy wysyłają zdjęcia opadów śniegu.

 

Wąbrzeźno (Kujawsko-Pomorskie), Justyna
Kurpie (Podlaskie), Marlena
Łachów (Świętokrzyskie), Izabela
Szczecinek (Zachodniopomorskie), Wojciech
Grodzisko (Śląskie), Dimon

 

Duże zachmurzenie, przelotne opady

 

Jak informuje IMGW północno-wschodnia oraz częściowo zachodnia Europa jest pod wpływem wyżów, pozostały obszar kontynentu znajduje się w zasięgu układów niskiego ciśnienia. Polska jest w zasięgu niżu z ośrodkami nad Bałtykiem i południową Skandynawią. Na wschodzie pogodę kształtuje front okluzji, natomiast nad północny zachód kraju nasuwa się strefa wtórnego frontu chłodnego, za którym zaczyna napływać powietrze pochodzenia arktycznego. Pozostały obszar kraju pozostaje w chłodnym powietrzu polarnym morskim. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 992 hPa i będzie ulegać wahaniom.

 

Wideo: sprawdź najnowszą prognozę pogody

  

W środę zachmurzenie na ogół duże. Przelotne opady śniegu, na wybrzeżu i lokalnie krańcach zachodnich także deszczu ze śniegiem. Na wybrzeżu i Pomorzu możliwe burze. Przyrost pokrywy śnieżnej miejscami o około 5 cm, na północnym zachodzie i w górach o 8-10 cm. Temperatura maksymalna od -2 st. na wschodzie do 2 st. na południowym zachodzie i do 3 st. na wybrzeżu, na obszarach podgórskich Karpat od -6 st. do -3 st. Wiatr umiarkowany, porywisty, zachodni i południowo-zachodni. Na zachodzie kraju porywy wiatru do 55 km/h, na wybrzeżu i obszarach podgórskich do 70 km/h, w Tatrach do 75 km/h, a w Sudetach do 110 km/h. Wiatr miejscami będzie powodować zawieje i zamiecie śnieżne.

 

Możliwe przejaśnienia

 

W czwartek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami przelotne opady śniegu, na wschodnim wybrzeżu także deszczu ze śniegiem. W górach i na obszarach podgórskich prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 8 cm. Temperatura maksymalna od -5 st. na północnym wschodzie do 0 st., 1 st. na zachodzie i 2 st. nad morzem. Na obszarach podgórskich Karpat od -8 st. do -4 st. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, w porywach do 55 km/h nad morzem, z kierunków północnych. W Sudetach wiatr w porywach do 65 km/h, a w Tatrach do 80 km/h, może powodować zawieje i zamiecie śnieżne.

 

 

msl/ml/ PAP, swinoujskie.info, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie