Burze śnieżne nad Polską. Styczniowy atak zimy

Polska
Burze śnieżne nad Polską. Styczniowy atak zimy
Polsat News
Burze śnieżne to niezwykle rzadkie zjawisko, choć przypomną klasyczną burzę

Nadciągają burze śnieżne, które prócz intensywnych opadów śniegu mogą przynieść w nocy porywisty wiatr, przekraczający nawet sto kilometrów na godzinę. Przed rokiem w czasie podobnej zamieci zginęło sześć osób. IMGW wydało ostrzeżenia dla większości kraju.

W stolicy Tatr we wtorek rano na termometrach było nawet minus 13 stopni Celsjusza.

 

W całym kraju spodziewany jest mocy mróz - z dnia na dzień będzie coraz chłodniej. W nocy z wtorku na środę temperatura spadnie do minus 10 stopni Celsjusza, a do czwartku w zrobi się lodowato.

 

Atak zimy

 

- Im bliżej weekendu, tym będzie chłodniej, temperatura w wielu miejscach spadnie do minus 18 stopni Celsjusza - mówi Grzegorz Walijewski, rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Siarczysty mróz to efekt zimnego powietrza, które napływa do Polskę znad Rosji.

 

 

Wraz z ochłodzeniem zrobi się też biało. Śnieg będzie przez najbliższy tydzień padał właściwie codziennie. W większości kraju spodziewane jest oblodzenie i silne podmuchy wiatru. Pojawią się nawet burze śnieżne. W nocy z wtorku na środę i rano są możliwe na całym Pomorzu.

 

WIDEO: burze śnieżne nad Polską

  


- Najwyższe prawdopodobieństwo wystąpienia burzy będzie nad samym morzem. Natomiast w środę rano na północy kraju - w województwach pomorskim i zachodniopomorskim - ostrzega Walijewski.

 

Niebezpieczne zjawisko

 

Burze śnieżne to niezwykle rzadkie zjawisko, choć przypomina klasyczną burzę.

 

- Burza śnieżna pojawia się raz na kilka lat nad Zatoką Gdańską. Jeśli jest ktoś doświadczonym motorowodniakiem, nie wyjdzie na morze w taką pogodę - mówi Maciej Dziubich, prezes sopockiego WOPR.

 

To zjawisko pogodowe cechują gwałtowne opady śniegu, trochę tak jakby oberwała się chmura, ale zamiast deszczu lunął śnieg. - Często są to tak zwane śnieżne szkwały, widzimy w oddali czarną, nasuwającą się masę. Burze śnieżne powstają wtedy, kiedy zimne powietrze z północy przepływa nad stosunkowo ciepłymi wodami Bałtyku - opisuje zjawisko Grzegorz Zawiślak z Polskich Łowców Burz. 

 

ZOBACZ: Zima w górach. W Zakopanem spadł pierwszy śnieg

 

- Widzialność może być momentalnie ograniczona do kilkudziesięciu metrów, a w takich warunkach nie trudno już o wypadek - dodaje.

 

Niemal rok temu burza śnieżna przeszła nad połową Polski - w wypadach drogowych zginęło wtedy sześć osób.

laf/jo/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie