Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 12 stycznia

Polska
Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 12 stycznia
PAP/Jakub Kaczmarczyk

Mamy 5569 nowych przypadków koronawirusa - przekazało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Zmarło kolejnych 326 chorych na Covid-19, w tym 233 mających schorzenia współistniejące.

Nowe przypadki dotyczą województw: mazowieckiego (695), pomorskiego (583), kujawsko-pomorskiego (526), śląskiego (522), warmińsko-mazurskiego (483), wielkopolskiego (483), zachodniopomorskiego (400), lubelskiego (344), dolnośląskiego (339), łódzkiego (285), małopolskiego (236), podlaskiego (143), opolskiego (116), podkarpackiego (108), świętokrzyskiego (108), lubuskiego (89). 109 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

 

Z powodu COVID-19 zmarły 93 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 233 osoby. 

 

 

Ostatniej doby wykonano ponad 50,1 tys. testów.

 

 

Od początku pandemii odnotowano 1 395 779 zakażeń w Polsce. 31 593 osoby zmarły.

 

Jak poinformował minister Michał Dworczyk, ostatniej doby zaszczepiono 45 075 osób.

 

 

 

Ponad 16,8 tys. osób w szpitalach

 

Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 16 859 osób, u których potwierdzono zakażenie; 1637 jest pod respiratorami – podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Resort poinformował, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowanych jest 32 078 łóżek i 2948 respiratorów.

Oznacza to, że w całym kraju pozostaje 15 219 wolnych łóżek dla pacjentów z COVID-19 i 1311 respiratorów.

 

Z zestawienia ministerstwa wynika także, że na kwarantannie przebywa 169 588 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objęto 5645 osób.

 

Resort poinformował też, że dotychczas wyzdrowiało 1 138 126 zakażonych koronawirusem.

 

 

Najmłodsi uczniowie wracają do szkół

- Od 18 stycznia zdecydowaliśmy o utrzymaniu wszystkich dodatkowych obostrzeń oprócz uruchomienia nauczania stacjonarnego w klasach I-III w szkołach podstawowych - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

Wśród obowiązujących do końca stycznia obostrzeń są te dotyczące zakazu zgromadzeń powyżej pięciu osób, obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej, zachowania dystansu 1,5 m oraz dystansu 100 m w przypadku zgromadzeń.

 

Ponadto wciąż - do końca stycznia - obowiązuje zamknięcie restauracji, które mogą jedynie serwować dania na wynos i dowóz.

 

W sklepach i galeriach handlowych (w których otwarte są tylko niektóre sklepy) obowiązuje możliwość wpuszczania 1 klienta na 15 m kw.

 

ZOBACZ: 30 zł za sprawdzian, 60 zł za kolokwium. "Semestr z matmy zaliczony"

 

Czynne mogą być jedynie hotele pracownicze oraz hotele dla medyków.

 

Do końca stycznia zamknięte pozostaną także stoki narciarskie.

 

Zamknięte pozostają boiska, siłownie, centra sportowe, w których przebywać mogą jedynie osoby uprawiające sport profesjonalnie.

 

Po przyjeździe do Polski wciąż będzie obowiązywała 10-dniowa kwarantanna po powrocie do kraju transportem zbiorowym. 

 

 

Szczepionka Moderny w Polsce

 

We wtorek spodziewana jest dostawa do Polski pierwszej partii szczepionek przeciw COVID-19 wyprodukowanych przez firmę Moderna.

 

- Mamy zaplanowaną dostawę 29 tys. dawek szczepionki Moderny we wtorek w godzinach wieczornych. Ich dystrybucja rozpocznie się prawdopodobnie już w czwartek w zależności od procedury +zwolnienia serii+ oraz zamówień ze szpitali planujących szczepienia w weekend - powiedział  Kuczmierowski.

 

Szef ARM poinformował, że na tym etapie dystrybucji szczepionek decyzje, czy do danej placówki trafi preparat Moderny, czy Pfizera, podejmowane są centralnie. Szczepionki Moderny będą do Polski dostarczane co dwa tygodnie, czyli rzadziej niż w przypadku szczepionek Pfizera (ich dostawa odbywa się raz w tygodniu).

 

ZOBACZ: Pierwsza dostawa szczepionki Moderny trafi dziś do Polski

 

- Gdy szczepionki Moderny trafią do ARM, to 50 proc. z nich będziemy chcieli zabezpieczyć na zaszczepienie kolejną dawką. Przy czym należy pamiętać, że to zaszczepienie w przypadku preparatu Moderny powinno być zrealizowane po czterech tygodniach - powiedział Kuczmierowski.

 

Zgodnie z zapowiedzią rządu, do końca marca do Polski ma dotrzeć 840 tys. dawek szczepionki Moderny. - W pierwszym miesiącu spodziewamy się ok. 70 tys. szczepionek Moderny, a do końca kwartału to będzie 840 tys. W kolejnych miesiącach, kwartałach spodziewamy się większych dostaw i na to liczymy. Szczepionki sukcesywnie będziemy wydawać do szpitali - zapewnił szef ARM.

pgo/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie