Czechy. Antyszczepionkowcy wykorzystali symbol gwiazdy Dawida. Społeczność żydowska protestuje

Świat
Czechy. Antyszczepionkowcy wykorzystali symbol gwiazdy Dawida. Społeczność żydowska protestuje
PAP/EPA/MARTIN DIVISEK
Protestujący w Czechach z symbolem gwiazdy Dawida

Czeska społeczność żydowska potępiła noszenie przez niektórych uczestników około 50-osobowej piątkowej demonstracji w Pradze nawiązujących do niemieckich prześladowań Żydów żółtych sześcioramiennych gwiazd z napisem "Niezaszczepiony". "Użycie gwiazdy Dawida przy protestach przeciwko szczepieniom jest hańbą i obrazą pamięci ofiar holokaustu" - napisał na Twitterze ambasador Izraela w Pradze.

Demonstracja skierowana była między innymi przeciwko polityce czeskiego rządu w sprawie zwalczania pandemii koronawirusa. Kwestionowano tam również oficjalne wyniki wyborów prezydenckich w USA i domagano się wyjaśnienia okoliczności uznanego przez władze za samobójczy zgonu byłego szefa słowackiej policji Milana Luczanskiego. Po trwających blisko godzinę przemówieniach uczestnicy protestu pomaszerowali z placu Wacława na drugi brzeg Wełtawy, gdzie przeszli przed ambasadami Stanów Zjednoczonych i Słowacji.

 

"Przykład nadużycia"

 

W opublikowanym w sobotę na jej koncie na Facebooku czeska Federacja Gmin Żydowskich - również w imieniu Fundacji na Rzecz Ofiar Holokaustu - określiła postępowanie przypinających sobie żółte gwiazdy demonstrantów jako "przykład nadużycia i relatywizowania związanego z cierpieniami milionów ludzi symbolu holokaustu".

 

ZOBACZ: Czechy: premier pierwszym zaszczepionym przeciwko Covid-19

 

"Istnieje ewidentna potrzeba nieustannego kształcenia naszego społeczeństwa i zalecania tym wszystkim, którzy skłaniają się do tak niskich czynów, by odwiedzali związane z nazistowskim ludobójstwem miejsca u nas i za granicą" - głosi oświadczenie.

 

Nadużycie żydowskiego symbolu w trakcie demonstracji skrytykował także ambasador Izraela w Pradze Daniel Meron. "Użycie gwiazdy Dawida przy protestach przeciwko szczepieniom jest hańbą i obrazą pamięci ofiar holokaustu" - napisał na Twitterze.

 

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie