Wrocław. Zorganizowali imprezy mimo zakazu. Grozi im więzienie

Polska
Wrocław. Zorganizowali imprezy mimo zakazu. Grozi im więzienie
Pixabay.com/46173/Zdj. ilustracyjne
Mimo obowiązujących obostrzeń, właściciele lokali we Wrocławiu zorganizowali imprezy

Osoby, które przebywały w sobotę wieczorem w dwóch klubach muzycznych we Wrocławiu, są podejrzane o popełnienie wykroczenia. Wobec właścicieli lokali trwają czynności procesowe w związku ze spowodowaniem zagrożenia epidemiologicznego - podała policja. Grożą im nie tylko kary pieniężne, ale nawet pozbawienie wolności.

Sierżant sztabowy Krzysztof Marcjan z biura prasowego wrocławskiej policji poinformował w poniedziałek, że wciąż trwa dochodzenie w związku z sobotnią interwencją. W sobotę wieczorem właściciele dwóch klubów muzycznych otworzyli je pod pretekstem spotkania, które w zapowiedzi było "zebraniem założycielskim partii politycznej".

 

- Wobec kilkudziesięciu osób, które nie stosowały się do obowiązku zasłaniania ust i nosa oraz nie zachowywały społecznego dystansu, prowadzone są już czynności wyjaśniające w związku z naruszeniem przez nie przepisów Kodeksu wykroczeń. Te osoby muszą liczyć się z możliwością otrzymania grzywny w wysokości 1 tys. zł, a także o ich zachowaniu poinformowane zostaną służby sanitarne - powiedział policjant.

 

ZOBACZ: Francja: na nielegalnej imprezie sylwestrowej bawiło się 2,5 tys. osób

 

Dodał, że w trakcie działań prewencyjnych policjanci interweniowali również wobec właścicieli lokali usługowych, którzy otworzyli swoje obiekty i zorganizowali w nich imprezy.

 

Sprawa trafi do prokuratury

 

- Mogą oni ponieść o wiele większe konsekwencje swojego skrajnie nieodpowiedzialnego zachowania. Zostali poinformowani przez policjantów, że z powodu dużej ilości osób obecnych w ich lokalach, narażają się na odpowiedzialność karną w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa z art. 165 Kodeksu karnego - powiedział policjant.

 

ZOBACZ: Impreza w formie treningu dla ponad 200 osób. Jest komentarz ministra zdrowia

 

Przewiduje on, że kto sprowadza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób albo dla mienia w wielkich rozmiarach, powodując zagrożenie epidemiologiczne lub szerzenie się choroby zakaźnej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

 

- Policjanci aktualnie wciąż prowadzą czynności procesowe wobec osób odpowiedzialnych za naruszenie prawa. Całość materiału zebranego podczas działań przez wrocławskich policjantów, zostanie przekazana do Prokuratury Rejonowej Wrocław-Stare Miasto. Funkcjonariusze skierują również wnioski do służb sanitarnych o nałożenie kar administracyjnych na organizatorów imprez oraz ich uczestników za rażące naruszenie obowiązujących przepisów sanitarno-epidemiologicznych. Ich wysokość może sięgnąć nawet 30 tys. zł - powiedział policjant. 

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie