Szczepionki przeciw COVID-19. W Polsce kolejna dostawa

Polska
Szczepionki przeciw COVID-19. W Polsce kolejna dostawa
PAP/Andrzej Lange
Akcja szczepień medyków w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym w Warszawie

- W poniedziałek w godzinach porannych do Polski trafił kolejny transport szczepionki przeciwko COVID-19 firmy Pfizer - poinformował szef Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski. To 360 tys. dawek. Z kolei we wtorek dostarczonych będzie 29 tys. dawek szczepionek Moderny. Do tej pory zaszczepiono w Polsce nieco ponad 200 tys. osób.

Jak poinformował prezes ARM, w poniedziałek w godzinach porannych do Polski dotarła kolejna dostawa szczepionek na koronawirusa firmy Pfizer. - W tej chwili trwa transport z lotniska do magazynu ARM - dodał. Spodziewana liczba dawek szczepionki, według wcześniejszych zapowiedzi, to 360 tys.

 

Kuczmierowski podał też, że w poniedziałek od godz. 6 z hurtowni farmaceutycznych trwa rekordowa dostawa 250 tys. dawek szczepionek przeciwko COVID-19 do poszczególnych punktów szczepiących. Poniedziałkowa dystrybucja 250 tys. dawek szczepionki do poszczególnych punktów szczepiących jest największą z dotychczasowych.

 

ZOBACZ: Kiedy szczepienia dla osób spoza grup priorytetowych? "Najwcześniej w czerwcu"

 

- W pierwszym tygodniu było to 52 tys. dawek, w ubiegłym - 152 tys., a dziś 250 tys. i ta ilość w tej chwili jest już w transporcie - podkreślił Kuczmierowski. Dodał, że dystrybucja z hurtowni farmaceutycznych trwa od godz. 6.

 

We wtorek do Polski powinna trafić pierwsza dostawa szczepionek firmy Moderna (29 tys.). Europejska Agencja Leków (EMA) wydała w środę pozytywną opinię w sprawie dopuszczenia szczepionek tej firmy do obrotu w UE. Moderna planuje dostarczyć do Polski ok. 400 tys. dawek w lutym i 360 tys. w marcu.

 

Ponad 200 tys. zaszczepionych

 

Z informacji Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, publikowanych na profilu społecznościowym #SzczepimySię, wynika, że zgodnie ze stanem na godz. 10:00 w niedzielę w Polsce wykonano 200 022 szczepień. W porównaniu z danymi z soboty liczba ta zwiększyła się o 1235. To mniejszy wzrost niż w poprzednich dniach.

 

ZOBACZ: Spadek liczby szczepień. Dworczyk tłumaczy

 

Szczepienia w Polsce odbywają się etapami według grup opisanych w narodowym programie. Rozpoczęto je 27 grudnia. Obecnie szczepione są osoby z grupy zero, do której należą m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia i rodzice wcześniaków.

 

Od 25 stycznia ruszą szczepienia osób zakwalifikowanych do grupy pierwszej. Należą do niej seniorzy powyżej 60 lat (szczepienie odbywać się będzie od najstarszych osób), pensjonariusze domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, służby mundurowe i nauczyciele. Proces rejestracji powszechnych szczepień Polaków przeciw COVID-19. rozpocznie się 15 stycznia.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie