Schetyna: o sytuacji na WUM powiedziano wszystko. Nikt już nie popełni takiego błędu

Polska
Schetyna: o sytuacji na WUM powiedziano wszystko. Nikt już nie popełni takiego błędu
Polsat News
Grzegorz Schetyna w programie "Gość Wydarzeń"

- Wolałbym żeby minister zdrowia w sposób skuteczny zorganizował szczepienie dla grupy "zero" niż to, żeby rektor WUM podawał się do dymisji. W szpitalu w Suwałkach nie było szczepionek, które dostarcza Agencja Rezerw Materiałowych - powiedział Grzegorz Schetyna w programie "Gość Wydarzeń".

- W WUM doszło do nadużycia władzy. Nałożyliśmy karę na placówkę - otrzyma 350 tys. zł mniej - poinformował w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski, odnosząc się do kontroli NFZ w WUM po akcji szczepień poza kolejnością. - Tej sprawy nie można rozmiękczać. Moim oczekiwaniem jest dymisja rektora WUM - podkreślił Niedzielski. Minister zdrowia dodał również, że osoby zaszczepione razem z medykami "powinny zgłosić się jako wolontariusze".

 

O kontrolę w WUM na antenie Polsat News był pytany były przewodniczący PO.

- O tym, co zdarzyło się w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym powiedziano już więcej niż wszystko. Nikt więcej już takiego błędu nie popełni. Musimy to zamknąć i myśleć o tym jak dać gwarancję bezpieczeństwa Polakom, jak dać gwarancję szczepienia. dziś cały czas jesteśmy w niedoczasie. Mówienie o Narodowym Programie Szczepień nie ma nic wspólnego z rzeczywistością - mówił Schetyna.

 

Na pytanie, czy oczekuje dymisji rektora WUM, poseł PO zapewnił, że oczekuje jego "twardych przeprosin" i tego, żeby rząd nie zajmował się przez następne tygodnie kwestią "kilkunastu, czy kilkudziesięciu celebrytów, aktorów, czy polityków" tylko szczepieniem Polaków.

 

ZOBACZ: Kontrola w WUM. Będzie kara, minister wzywa rektora do dymisji

 

- Ta sprawa została zamknięta i ona została trafnie i celnie podsumowana przez dziennikarzy. Niech rząd zajmuje się tym, czym powinien się zajmować - mówił Schetyna, dodając, że najważniejszym zadaniem "jest dzisiaj zaszczepienie wszystkich Polaków".

 

- Zajmowanie się tym, który z celebrytów ma odpracować ile godzin społecznych to poboczny temat. To jest odwracanie uwagi od poważnego problemu, którym było dopuszczenie do drugiego etapu pandemii i nieprzygotowanie się do wprowadzenia procesu szczepień. I w jednym i w drugim przypadku rząd zawiódł, bo zajmował się czymś innym - polityką, autopromocją, PR-owymi występami - mówił.

"Współpraca z samorządem to jedyne rozwiązanie"

Były przewodniczący PO zapewnił, że chce, żeby pod względem szczepień Polska była jak "wszystkie najlepiej zorganizowane kraje". - Trzeba rozmawiać z samorządami, a nie wprowadzać im zarządzenie ministra zdrowia z 23 grudnia, w którym straszy się ich nacjonalizacją szpitali. Tak nie działa dobrze zorganizowany rząd i dobrze zorganizowane państwo - dodawał.

 

Na pytanie Doroty Gawryluk jak zachęcić szpitale samorządowe do m.in. szczepień w weekendy, Schetyna zapewnił, że jest to "bardzo proste". - Jeżeli nie funkcjonuje wspólna komisja rządu i samorządu, jeżeli traktuje się samorządowców jak przeciwnika politycznego, jeżeli się im zabiera pieniądze i kompetencje i zabiera im władze, jeżeli się z nimi rywalizuje i ogranicza ich możliwości, to trudno w nich znaleźć partnera. Do tego namawiam, bo to jedyne rozwiązanie - mówił Schetyna.

"Obecność Tuska jest potrzebna"

Schetyna był również pytany o możliwość powrotu Donalda Tuska do polskiej polityki. Były przewodniczący PO zapewnił, że z szefem EPP rozmawia "o polityce zagranicznej, piłce nożnej i wielu rzeczach, które są ważne i ważniejsze".

 

ZOBACZ: Donald Tusk: niech szczepionka uodporni nas nie tylko na wirusa

 

- Natomiast uważam, że w sytuacji, w której jest dzisiaj opozycja, czyli koniecznością zbudowania projektu wspólnego udziału i uczestnictwa w wyborach w 2023 r., obecność Donalda Tuska z jego doświadczeniem budowania takich konstrukcji jest bardzo ważna i potrzebna - mówił Schetyna.

 

Dorota Gawryluk zwróciła uwagę na życzenia, które Grzegorz Schetyna złożył z okazji 20-lecia działalności Platformy Obywatelskiej. Poseł życzył partii m.in. "nie zamykania się w elitarnej czy medialnej bańce" oraz "nie ulegania modom i trendom, które nie mają nic wspólnego z prawdziwymi potrzebami Polaków". Były przewodniczący pisał też o modelu przywództwa, który "wykorzysta cały potencjał partii".

 

 

- Największa partia opozycyjna musi mieć inicjatywę w procesie integracji opozycji. Wierzę, że Borys Budka zdaje sobie z tego sprawę i będzie taki plan realizował i to jest coś oczywistego - wszyscy się pomieścimy. Uważam, że trzeba wykorzystać potencjał i zasób PO, Koalicji Obywatelskiej, wśród wszystkich środowisk i partii politycznych, które chcą demokratycznej opozycji, które chcą ze sobą rozmawiać i ze sobą współpracować. To jest proces. Jesteśmy w nim, żeby przygotować go dobrze w 2023 r. - mówił Schetyna.

 

Dotychczasowe odcinki "Gościa Wydarzeń" można obejrzeć tutaj.

bas/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie