Lawiny błotne na wyspie Jawa. Są ofiary śmiertelne

Świat
Lawiny błotne na wyspie Jawa. Są ofiary śmiertelne
PAP/EPA/BASARNAS HANDOUT
Indonezja: 11 ofiar śmiertelnych podwójnej lawiny błotnej na Jawie

Co najmniej 11 osób zginęło po przejściu dwóch lawin błotnych w indonezyjskim mieście Sumedang na wyspie Jawa - poinformowały w niedzielę lokalne władze. Wiele osób uznano za zaginione. Lawiny zostały wywołane ulewnymi deszczami, jakie nawiedziły ten region.

Pierwsza lawina błotna w oddalonym o 150 km od Dżakarty Sumedang zeszła w sobotę wieczorem. - Gdy rozpoczęła się akcja ratunkowa, zeszła druga lawina, pochłaniając mieszkańców i członków świeżo przybyłej ekipy ratunkowej - powiedziała dziennikarzom Seni Wulandari, rzeczniczka służby ratownictwa Bandung.

 

ZOBACZ: Lawina zeszła na ośrodek narciarski. Zginęły 3 osoby

 

Wśród ofiar 6-letnie dziecko

Jak podkreśliła, ratownicy starają się oszacować liczbę zaginionych po przejściu drugiej lawiny. - Na zagrożonym terenie pojawili się wtedy ratownicy oraz mieszkańcy Sumedang pragnący nieść pomoc - przekazała Wulandari . - To właśnie oni stali się ofiarami drugiej fali - dodała.

 

Wśród ofiar jest sześcioletnie dziecko. Spod zwałów błota udało się wydobyć jedną osobę. Jest ona poważnie ranna. Ulewy i lawiny błotne to częste zjawisko w Indonezji. We wrześniu, po przejściu lawiny błotnej na Borneo, zginęło 11 osób, a miesiąc wcześniej na wyspie Celebes życie straciło kilkadziesiąt osób.

 

ZOBACZ: "Filomena" w Hiszpanii. Konwoje z żywnością i lekami wysłane na tereny odcięte przez śnieżycę

 

Indonezyjskie służby ds. likwidacji skutków katastrof naturalnych szacują, że niemal połowa mieszkańców kraju - tj. blisko 125 mln obywateli - mieszka w regionach, gdzie występuje stałe zagrożenie lawinami błotnymi i osunięciami ziemi. 

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie