Prezydent chce utworzyć "centra 75 plus". Projekt trafi do Sejmu

Polska
Prezydent chce utworzyć "centra 75 plus". Projekt trafi do Sejmu
PxHere
Centra 75 plus mają być ośrodkami opieki geriatrycznej

- Zapowiedziany przez prezydenta Andrzeja Dudę projekt ustawy dotyczącej opieki geriatrycznej w Polsce, utworzenia centrów 75 plus, jest prawie ukończony - powiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik. Według niego, projekt może trafić do parlamentu w pierwszym kwartale tego roku.

Zdaniem Ćwika, prezydencki projekt ustawy o centrach 75 plus jest prawie gotowy, trwają nad nim jeszcze ostatnie prace.

 

- Spotkania robocze wciąż się odbywają, bardzo duża jest pomoc pana prof. Piotra Czauderny, ale także pana byłego ministra zdrowia Marka Balickiego. Tu jest całe grono ekspertów, które pracuje - powiedział.

 

ZOBACZ: Nitras zapytał o zapisy na szczepienia. Odpowiedział mu minister zdrowia

 

Podkreślił, że pytania do projektu zgłosiło Ministerstwo Zdrowia. - Takie pismo do kancelarii pana prezydenta trafiło, jestem teraz w trakcie konsultacji tych właśnie uwag, zgłoszonych jeszcze przez Ministerstwo Zdrowia, z naszymi ekspertami - powiedział Ćwik.

 

Centra 75 plus: sieć oddziałów geriatrycznych i ośrodków medycznych

 

Pytany, kiedy prezydencki projekt trafi do parlamentu, czy jest to możliwe w pierwszym kwartale tego roku, odparł: - Tak, to jest wyznacznik do działania.

 

Projekt ustawy o centrach zdrowia 75 plus to plan przeorganizowania opieki nad osobami starszymi dzięki stworzeniu sieci oddziałów geriatrycznych i około trzystu centrów medycznych nakierowanych na opiekę nad osobami starszymi.

 

ZOBACZ: "Jako kraj produkujemy osoby niepełnosprawne"

 

W maju ubiegłego roku prezydent Andrzej Duda powiedział, że w Kancelarii Prezydenta trwają prace nad ustawą o centrach zdrowia 75 plus, które znacząco poprawią opiekę medyczną nad seniorami w Polsce.

 

- To są centra medyczne dedykowane, w których ma być realizowana opieka nad seniorami. Liczę na to, że ten projekt zostanie zrealizowany - mówił wówczas prezydent. 

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie