Premier o ojcu Macieju Ziębie: wychowawca, który przełamywał schematy

Polska
Premier o ojcu Macieju Ziębie: wychowawca, który przełamywał schematy
PAP/Maciej Kulczyński
W uroczystościach pogrzebowych wziął udział premier Mateusz Morawiecki

Wychowawca, który przełamywał schematy, kształtował ludzkie sumienia w duchu dialogu, szacunku, tolerancji i patriotyzmu - tak o zmarłym dominikaninie, ojcu Macieju Ziębie napisał w sobotnim wpisie na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

W sobotę we Wrocławiu odbyły się uroczystości pogrzebowe dominikanina, ojca Macieja Zięby, który zmarł 31 grudnia ub.r. w wieku 66 lat. Prezydent Andrzej Duda pośmiertnie nadał ojcu Maciejowi Ziębie Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski.

 

ZOBACZ: Nie żyje Główny Inspektor Pracy. Andrzej Kwaliński miał 67 lat

 

"Dziś pożegnaliśmy wielkiego i skromnego człowieka. Wychowawcę, który przełamywał schematy, odcisnął swoje piętno na tysiącach młodych ludzi i kształtował ludzkie sumienia w duchu dialogu, szacunku, tolerancji i patriotyzmu, łącząc w swym nauczaniu wymiary polski i europejski" - napisał na Twitterze szef rządu, załączając zdjęcie z uroczystości pogrzebowych ojca Macieja Zięby.

 

 

Ojciec Maciej Zięba był teologiem, filozofem i publicystą, a zanim wstąpił do zakonu był działaczem opozycji antykomunistycznej w latach 70. i 80. W uroczystościach pogrzebowych w kościele św. Wojciecha przy Placu Dominikańskim we Wrocławiu wziął udział premier Mateusz Morawiecki; prezydenta RP Andrzeja Dudę reprezentowała szefowa jego kancelarii Grażyna Ignaczak-Bandych.

 

O. Zięba urodził się 1954 roku we Wrocławiu. Ukończył fizykę na Uniwersytecie Wrocławskim. W 1981 r. wstąpił do zakonu dominikanów, sześć lat później uzyskał święcenia kapłańskie.

 

Był działaczem opozycji antykomunistycznej w latach 70. i 80. – doradcą NSZZ "Solidarność" oraz dziennikarzem "Tygodnika Solidarność". Był założycielem i dyrektorem Instytutu Tertio Millennio w Krakowie oraz dyrektorem Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. W latach 1998-2006 był prowincjałem polskich dominikanów. Autor wielu książek, m.in. "Papieska ekonomia. Kościół-rynek-demokracja". Zmagał się z choroba nowotworową, zmarł 31 grudnia 2020 roku w wieku 66 lat.

sgo/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie