Dworczyk: od piątku zapisy na szczepienia dla osób powyżej 70 lat

Polska
Dworczyk: od piątku zapisy na szczepienia dla osób powyżej 70 lat
fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk

W piątek 15 stycznia rozpoczną się zapisy na szczepienie przeciw COVID-19 osób powyżej 70 lat - poinformował szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Dworczyk powiedział w sobotę w TVP Info, że na przyszły tydzień zaplanowano zaszczepienie 250 tys. osób. Przypomniał, że w poniedziałek do Polski trafi kolejna partia ok. 360 tys. szczepionek. Dodał, że ok. godz. 19.00 został zaszczepiony dwustutysięczny pacjent.

 

ZOBACZ: Zmarł osobisty lekarz papieża Franciszka. Miał koronawirusa

 

- Przyszły tydzień jest ważnym czasem, dlatego że w piątek rusza system centralnej rejestracji, ruszają zapisy dla wybranej części grupy pierwszej - przekazał Dworczyk. Mają się w niej znaleźć osoby powyżej 70 lat, najbardziej narażone na ciężki przebieg COVID-19.

 

Poinformował, że od piątku będzie możliwa rejestracja chętnych telefonicznie, przez internet i osobiście w przychodni.

E-skierowania i internetowa rejestracja 

- Osoby, którym zostaną automatycznie wystawione e-skierowania, będą mogły od razu rejestrować się na konkretny termin szczepienia – mówił Dworczyk. Wszyscy pozostali będą mogli przez internetowe konto pacjenta zgłosić chęć zaszczepienia się. Oznacza to – dodał Dworczyk – że "gdy ich grupa zacznie być szczepiona, dostaną zwrotną informację, że teraz już można się umawiać na konkretną godzinę, konkretny dzień, konkretne miejsce – te osoby będą mogły liczyć na szybsze umówienie wizyty".

 

Według szefa kancelarii premiera system przygotowany przez rząd pozwala szczepić 3,5-4 mln osób miesięcznie, a to, do kiedy wszyscy chętni otrzymają szczepionkę, zależy od producentów i od dostaw. - Mamy możliwości szczepienia, problemem pozostaje dostęp do szczepionki – zapewnił.

Kiedy przyśpieszenie dostaw szczepionek?

Przypomniał, że Polska przystąpiła do unijnego mechanizmu centralnej dystrybucji szczepionek. - To ma też swoje konsekwencje, między innymi takie, że do końca pierwszego kwartału będziemy mogli zaszczepić maksimum około 3 mln osób i dopiero w drugim kwartale nastąpi przyspieszenie dostaw szczepionek do Polski, a w konsekwencji przyspieszy w sposób znaczący proces szczepień – mówił.

 

Zaznaczył, że każdy transport szczepionki jest dzielony na dwie partie, aby zapewnić, że szczepieni otrzymają drugą dawkę także wtedy, gdyby kolejne dostawy opóźniały się z powodów leżących po stronie producenta.

 

ZOBACZ: Ile osób zaszczepiono przeciw COVID-19?

 

Odnosząc się do podania poza kolejnością szczepionek na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, Dworczyk powiedział, że "taka sytuacja nie powinna nigdy się zdarzyć, natomiast budujące jest to, że w absolutnej większości 509 placówek medycznych, w których są wykonywane szczepienia, do tego rodzaju patologicznych sytuacji nie dochodziło".

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie