Podatek za psa. Stawka poszła w górę

Polska
Podatek za psa. Stawka poszła w górę
Pixaby/Lepale
Zapłacimy więcej za czworonogi

Nowy rok przynosi podwyżki opłat. Minister finansów podniósł maksymalną kwotę, jakiej gmina może wymagać za posiadanie psa. Stawka podatku wzrosła o niemal 5 zł.

Raz na rok Polacy muszą opłacać tzw. podatek od posiadania psa. Wprowadzenie takiej daniny oraz jej wysokość jest zależna od gminy. Górną granicę wyznacza natomiast minister finansów.

 

ZOBACZ: Podział Mazowsza stanie się faktem po pandemii? Suski: projekt jest gotowy

 

Jego decyzją w 2021 r. stawka maksymalna wyniesie 130,30 zł. Jest to wyższa opłata niż rok temu, kiedy to wyniosła 125,40 zł. Opłaty należy uiścić do końca kwietnia w odpowiednim urzędzie gminy. 

 

 

Nie wszyscy muszą płacić 

 

Nie we wszystkich gminach opłata za psa jest obowiązkowa.

 

W gminach, w których podatek od posiadania psa jest egzekwowany z opłat zwolnione są osoby samotne powyżej 65 roku życia oraz niepełnosprawne, korzystające z psa asystującego. Daniny nie muszą uiszczać również przedstawiciele korpusu dyplomatycznego oraz rolnicy posiadający więcej niż dwa psy. 

 

Stawki są różne i przeważnie nie osiągają maksymalnej kwoty - jak podaje rp.pl, w Policach właściciel psa zobowiązany jest zapłacić 70 zł. W Rudzie Śląskiej to 68 zł, a w Sopocie i Inowrocławiu - 66 zł. W Szczecinie opłata wynosi 50 zł, a we Włocławku - 40 zł.

 

Niektóre gminy zwalniają z opłaty osoby, które wzięły psa ze schroniska.

 

dsk/prz/ rp.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie