Historyczne zwycięstwo Demokratów w Georgii

Świat
Historyczne zwycięstwo Demokratów w Georgii
PAP/EPA/ERIK S. LESSER
Demokrata Raphael Warnock wygrał z kandydatką Republikanów

Demokrata Raphael Warnock wygrał z kandydatką Republikanów wyścig o jedno z dwóch miejsc w Senacie USA z Georgii. Drugi kandydat Demokratów - Jon Ossoff już ogłosił się zwycięzcą; media przyznają mu prowadzenie, ale twierdzą, że jest jeszcze za wcześnie, by ogłosić jego wygraną.

Po zliczeniu 98 proc. głosów Warnock ma około 54 tys. głosów więcej, niż walcząca o reelekcję republikańska senator Kelly Loeffler i wyprzedza ją o 1,2 pkt proc. - informuje agencja Associated Press, powołująca się na Edison Research.

 

Zwycięstwo Warnocka ogłosiły już AP, telewizje CNN, Fox News i NBC. Nowy demokratyczny senator będzie pierwszym czarnoskórym senatorem ze stanu Georgia; Waranock jest pastorem baptystów, przez ostatnie 15 lat pełnił posługę w kościele w Atlancie, w którym wcześniej nauczał Martin Luther King - przypomina AP.

 

ZOBACZ: "Trump powinien być na zaprzysiężeniu Bidena". Republikański kongresmen dla Polsat News

 

W drugim wyborczym wyścigu w Georgii kandydat Demokratów Joe Ossoff walczył z urzędującym senatorem Davidem Perdue z Partii Republikańskiej. Ossoff już ogłosił się zwycięzcą i podziękował mieszkańcom stanu za ich decyzję. Jest jednak zbyt wcześnie, by ostatecznie ogłosić wygraną Demokraty - pisze AP. Również telewizje CNN, Fox News i NBC nie uznały jeszcze zwycięstwa Ossoffa. Według najnowszych danych uwzględniających 98 proc. głosów, Demokrata prowadzi różnicą ponad 17 tys. głosów i ma 0,4 pkt proc. przewagi.

 

Dogrywka wyborów do Senatu USA

 

W Georgii we wtorek odbyła się dogrywka wyborów do Senatu USA, ponieważ w wyborach 3 listopada żaden z kandydatów nie zdobył 50 proc. głosów. Zdobycie obu miejsc przez Demokratów oznaczałoby przejęcie przez tę partię od Republikanów kontroli nad izbą wyższą Kongresu Stanów Zjednoczonych.

 

Technicznie w Senacie będzie remis 50-50, ale w takiej sytuacji decydujący głos ma wiceprezydent. Ten urząd od 20 stycznia piastować będzie Demokratka Kamala Harris. Po wyborach z 3 listopada Demokraci utrzymali większość w niższej izbie Kongresu - Izbie Reprezentantów.

 

- Mówiono nam, że nie możemy wygrać tych wyborów. Ale dzisiaj wieczorem udowodniliśmy, że dzięki nadziei, ciężkiej pracy i ludziom, którzy nas wspierają wszystko jest możliwe - mówił Warnock w przemówieniu, w którym ogłosił swoje zwycięstwo.

 

ZOBACZ: Biden oskarżył Pentagon o obstrukcję i narażanie bezpieczeństwa kraju

 

- Przychodzę dziś do was jako człowiek, który wie, że nieprawdopodobna droga, która doprowadziła mnie do tego miejsca w tym historycznym dla Ameryki momencie, mogła się wydarzyć tylko tutaj - zaznaczył Demokrata przypominając o tym, że jest jednym z dwanaściorga rodzeństwa, dorastał w mieszkaniu socjalnym i jest pierwszą osobą w rodzinie, która skończyła studia. Warnock w swoim przemówieniu dziękował matce, wspominał Martina Luthera Kinga i zmarłego w tym roku kongresmena Johna Lewisa. Wyraził również nadzieję, że jego sukces będzie inspiracją dla młodych ludzi w USA.

 

Ossoff, 33-letni dziennikarz śledczy, w swoim wystąpieniu akcentował sprawy związane z polityką zdrowotną, społeczną i tworzeniem nowych miejsc pracy. "Zjednoczmy się, by wspólnie walczyć z wirusem i przyspieszyć odbudowę gospodarczą naszego stanu" - mówił Demokrata. "Czy głosowaliście na mnie, czy przeciwko mnie, będę dla was w Senacie USA. Będę służył wszystkim obywatelom tego stanu" - zapewniał.

 

Jest możliwe, że proces ogłoszenia ostatecznych wyników się przedłuży, gdyż wiele wskazuje, że różnica miedzy Perdue a Ossoffem będzie mniejsza niż pół punktu procentowego, co oznaczać będzie możliwość wnioskowania o ponowne przeliczanie głosów.

 

To, która z partii kontrolować będzie Senat, wywrze ogromny wpływ na to, jak daleko jako prezydent posunąć będzie mógł się Joe Biden w swoich planach dotyczących takich kluczowych obszarów jak gospodarka, ochrona zdrowia, podatki czy polityka zagraniczna. Senat, w którym od 2014 roku większość mają Republikanie, pełni kluczową rolę w procesie legislacyjnym, ustawa nie może wejść w życie bez jego poparcia. Rolą izby jest też – niezwykle istotne w okresie przekazywania władzy - zatwierdzanie kandydatów na stanowiska w rządzie.

 

Gratulacje od Joe Bidena

 

Prezydent-elekt Joe Biden pogratulował zwycięstwa Demokracie Raphaelowi Warnockowi. Napisał, że liczy również na zwycięstwo drugiego kandydata Demokratów.

 

ZOBACZ: USA. Ceremonia Grammy przełożona na 14 marca

 

"Mam nadzieję, że kandydat Demokratów do senatu USA Jon Ossoff wygra w Georgii i Demokraci będą mieli większość w obu izbach Kongresu" - ogłosił prezydent-elekt.

 

"Amerykanie domagają się działań i jedności. Jestem bardziej niż kiedykolwiek wcześniej pewien, że możemy zapewnić jedno i drugie" - oznajmił Biden.

 

"Gratuluję mieszkańcom Georgii, którzy po raz kolejny tak licznie stawili się przy urnach (...), domagając się działań i wzywając swoich reprezentantów do zakończenia impasu i ruszenia do przodu" - dodał.

 

Polityk również ocenił, że wynik wyborów w Georgii pokazuje, że "najprawdopodobniej w Izbie Reprezentantów i w Senacie będę znów przewodzili Demokraci", co "oczywiście go cieszy". podkreślił jednak, że zamierza pracować z przedstawicielami obu partii, by walczyć z pandemią i jej ekonomicznymi skutkami oraz zatwierdzić nową administrację.

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie