Portugalia. Pielęgniarka zmarła dwa dni po szczepieniu. Wszczęto postępowanie

Świat
Portugalia. Pielęgniarka zmarła dwa dni po szczepieniu. Wszczęto postępowanie
Zdjęcie poglądowe/PAP/Marcin Bielecki
Zmarła kobieta była jedną z 538 pracowników IPO, którzy 30 grudnia zostali zaszczepieni szczepionką Pfizer/BioNTech.

Władze medyczne Portugalii wszczęły postępowanie, mające zbadać przyczyny nagłej śmierci 41-letniej pielęgniarki w Porto, na północy kraju. Kobieta zmarła dwa dni po zaszczepieniu się przeciwko Covid-19.

W poniedziałek ministerstwo zdrowia potwierdziło, że przed rozpoczęciem sekcji zwłok kobiety, zatrudnionej na oddziale pediatrii Instytutu Onkologii (IPO) w Porto, zebrano materiały dotyczące przebiegu szczepienia, któremu poddana została pielęgniarka.

 

- W trakcie szczepienia, ani po jego zakończeniu nie zaobserwowano u zmarłej 1 stycznia naszej pracowniczki żadnych niepożądanych objawów - napisały w komunikacie władze IPO.

 

Wyjaśniły, że zmarła kobieta była jedną z 538 pracowników IPO, którzy 30 grudnia zostali zaszczepieni szczepionką Pfizer/BioNTech.

 

Tymczasem według poniedziałkowych doniesień służb medycznych Portugalii w większości szpitali tego kraju zaczyna brakować miejsc dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Rano dyrekcja szpitala w Evorze, na południowym wschodzie kraju, ogłosiła, że w związku z brakiem miejsc na oddziałach intensywnej terapii przestała przyjmować pacjentów z Covid-19.

 

ZOBACZ: Szczepienia poza kolejnością. Prezes Centrum Medycznego WUM odwołana

 

Z danych resortu zdrowia wynika, że w portugalskich szpitalach znajduje się obecnie 510 pacjentów z Covid-19. W ciągu ostatniej doby przybyło łącznie 127 zakażonych, którzy potrzebowali hospitalizacji. W sumie w placówkach służby zdrowia leczy się obecnie po zakażeniu koronawirusem blisko 3,2 tys. chorych.

 

Podczas ostatniej doby liczba osób zmarłych z powodu Covid-19 zwiększyła się w Portugalii o 78, do prawie 7,2 tys., a zakażonych - o 4,3 tys., do poziomu 431,6 tys.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie