Wielichowska: zamieszanie wokół szczepień wynika z braku procedur

Polska
Wielichowska: zamieszanie wokół szczepień wynika z braku procedur
Polsat News
Monika Wielichowska w "Graffiti"

- Dla mnie to nie jest afera. Dla mnie to niepotrzebne zamieszanie, niepotrzebna niezręczność, która nie wynikała z winy osób zaszczepionych spoza grupy "zero" - mówiła w "Graffiti" posłanka PO, Koalicji Obywatelskiej Monika Wielichowska.

Według posłanki PO zamieszanie w związku ze szczepieniami w WUM "wynika z bardzo wielu kwestii". - Na pewno wynika z braku procedur, jak dokładnie mają być używane szczepionki i jak postępować, aby nie zmarnowała się ani jedna dawka. Na przygotowanie tych procedur rząd miał kilka miesięcy i nie wykorzystał ich, tak samo jak nie przygotował rządowej strategii walki z pandemią. Mieliśmy strategię 2.0, 3.0, a tak naprawdę nie mieliśmy strategii 1.0 - mówiła.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

 

Zdaniem Wielichowskiej "w pierwszej kolejności powinni zostać zaszczepieni lekarze" i "wszyscy ci, którzy walczą z pandemią na pierwszej linii frontu". - Z drugiej strony, od miesięcy słyszymy od władzy, że będzie duża akcja promocyjna, że będą ambasadorowie i chyba stąd wynika to nieporozumienie, które można by było połączyć z pismem od NFZ, które mówiło o pewnej elastyczności - komentowała.

 

- Moim zdaniem mądry rząd wykorzystałby te 18 zaszczepionych osób do promocji szczepień - dodała.

"Wyszło jak z testami"

Prowadzący "Graffiti" Grzegorz Kępka przypomniał, że Adam Niedzielski oczekuje dymisji rektora WUM. - Ja wolałabym jednak, żeby bardziej się skupił nie na jakiś śledztwach, tylko żeby skupił się na tym, żeby przygotować i zakomunikować nam narodowy program szczepień. Ja bym chciała wiedzieć, kiedy zostaniemy zaszczepieni, kiedy zostaną zaszczepieni seniorzy - mówiła posłanka PO.

 

WIDEO: Monika Wielichowska w "Graffiti". Cały program

  


Podczas wtorkowych obrad komisji zdrowia, Wielichowska ma pytać ministra zdrowia o m.in. statystyki dotyczące szczepień i "dlaczego można szczepić się poza kolejnością". - Chciałabym wiedzieć dlaczego powszechne zapisy (na szczepienia - red.) mają ruszyć dopiero 15 stycznia, a nie ruszyły już teraz. Tych pytań jest wiele i będą wynikać z poziomu dyskusji, przede wszystkim ze strony rządowej - mówiła.

 

- My obecnie nie mamy przygotowanego systemu szczepień. Wyszło jak z testami - nie wiadomo kiedy, nie wiadomo ile, nie wiadomo dla kogo. Chciałabym, żeby było to wreszcie usystematyzowane, zakomunikowane i żeby ludzie wiedzieli i żeby czuli się bezpiecznie. Wiedza powoduje, że wreszcie będziemy czuli się bezpiecznie - skomentowała.

 

Wielichowska dodała, że Koalicja Obywatelska "na razie" nie będzie domagać się dymisji ministra zdrowia. - Czekamy na przygotowany system szczepień, którym powinien się zająć. Trudno wymieniać co chwile ministrów zdrowia - podsumowała.

 

Poseł PiS: Wyniosłość i pycha powinny być ukarane

 

O wyniki kontroli w WUM przewodniczący sejmowej komisji zdrowia, poseł PiS Tomasz Latos został zapytany na konferencji prasowej w Sejmie. - W każdej spawie należy postępować zgodnie z prawem, zgodnie z zasadami, które są bardzo jasne (...). Jeżeli zrobiło się coś nie tak, popełniło się błąd należy mówić prawdę. Tutaj było, niestety, pewne kręcenie - mówił poseł PiS.

 

Podkreślił, że w pierwszej kolejności ci, którzy złamali zasady Narodowego Programu Szczepień powinni przeprosić. - A przez to, że odkrywane są ciągle jakieś nowe fakty i niezgodności z wcześniejszymi wyjaśnieniami, to de facto nakręca całą sprawę - ocenił.

 

ZOBACZ: Janda: podałam rektorowi WUM listę kolegów, którzy zgodzili się być ambasadorami szczepień

 

- Nie ma równych i równiejszych, na wszystkich przyjdzie kolej, ale to musi wynikać z przyjętych zasad i to powinno dotyczyć wszystkich - niezależnie czy starosty, czy celebryty. Nawet, jak ktoś uważa, że na danym terenie czy ogólnopolsko jest najważniejszy, bo tak nie jest. Tu wszyscy powinniśmy stosować jasno wyznaczone zasady - powiedział Latos.

 

Poseł PiS Czesław Hoc ocenił z kolei, że "wyniosłość i pycha powinny być ukarane".

bas/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie