Milion zaszczepionych w tydzień. Tak to wyglądało w... 1973 roku

Świat
Milion zaszczepionych w tydzień. Tak to wyglądało w... 1973 roku
Pixabay/fotoblend
Od czwartku we Włoszech zostanie zniesiona część restrykcji

Milion osób zostało zaszczepionych w Neapolu w ciągu tygodnia przeciwko cholerze w 1973 roku - przypomniał o tym włoski wirusolog i immunolog Roberto Burioni w związku z dyskusją na temat obecnego tempa szczepień przeciwko koronawirusowi. Do tej pory we Włoszech zaszczepionych zostało od 27 grudnia 170 tysięcy osób - podało tamtejsze ministerstwo zdrowia.

Profesor Burioni nawiązał na Twitterze do epidemii cholery we Włoszech prawie pół wieku temu, której epicentrum był Neapol. Naukowiec napisał: "W samym tylko Neapolu zaszczepiono milion pacjentów. Milion w tydzień w 1973 roku tylko w jednym mieście. Nie mówcie, że nie można tego zrobić, bo to jest kłamstwo".

 

"Żadnych opóźnień" - zaapelował profesor mikrobiologii i wirusologii na uniwersytecie Vita-Salute San Raffaele w Mediolanie. Jest on jednym z najczęściej wypowiadających się w mediach ekspertów na temat pandemii.

 

 

Przypomina się, że burmistrzem Neapolu był w tamtych czasach lekarz z wielkim doświadczeniem, pulmonolog Gerardo De Michele. Podczas swej kadencji w latach 1970-1974 otworzył w mieście szpital zakaźny.

 

Koniec lockdownu we Włoszech

 

Od czwartku we Włoszech przestanie obowiązywać częściowy lockdown świąteczno-noworoczny, ale do 15 styczna pozostaną niektóre z jego restrykcji, w tym zakaz podróży między regionami bez ważnych przyczyn. Nowy dekret rząd wydał w nocy z poniedziałku na wtorek.

Celem nowych ograniczeń, jak wyjaśniono, ma być uniknięcie trzeciej fali pandemii w pełni kampanii szczepień przeciwko koronawirusowi.

 

ZOBACZ: Wielichowska: zamieszanie wokół szczepień wynika z braku procedur

 

Od czwartku, gdy zakończy się ostatni etap lockdownu, w związku z uroczystością Trzech Króli, Włochy będą żółtą strefą z mniej surowymi restrykcjami, które zostaną jednak zaostrzone w weekend 9-10 stycznia. W sobotę i niedzielę bary i restauracje będą mogły sprzedawać tylko na wynos lub z dostawą do domu. Ograniczone będą możliwości opuszczenia własnej gminy.

 

Ze Świąt pozostanie na ponad tydzień przepis, na mocy którego z wizytą do prywatnego domu mogą udać się maksymalnie dwie dorosłe osoby ewentualnie wraz z dziećmi w wieku do lat 14. W takim celu można wyjść z domu tylko raz dziennie.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie