Kobieta chce być hejnalistką na wieży Mariackiej. Pierwszy raz w historii

Polska
Kobieta chce być hejnalistką na wieży Mariackiej. Pierwszy raz w historii
Pixabay/ DzidekLasek
Kandydat będzie musiał m.in. przejść sprawdzian gry na trąbce oraz sprawdzian braku lęku wysokości

Wśród osób biorących udział w rekrutacji na stanowisko hejnalisty wieży Mariackiej jest także kobieta. To pierwszy taki przypadek w historii.

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie przed świętami ogłosiła nabór na nowego trębacza w związku z przejściem na emeryturę, po 24 latach pracy, Jana Sergiela.

 

Chodzi o stażystę w służbie przygotowawczej (docelowo starszy ratownik), ale główne zadanie to odgrywanie hejnału mariackiego podczas 24-godzinnej służby. Do obsadzenia są dwa etaty. 


Zgłoszenia można przesyłać do 5 stycznia. Lista osób dopuszczonych do dalszego etapu rekrutacji zostanie opublikowana w przyszłym tygodniu. 

 

- Potwierdzam, że pośród pięciu podań o pracę, mamy jedną panią - powiedział "Gazecie Krakowskiej" Bartłomiej Rosiek, oficer prasowy komendy miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. To pierwszy raz w historii, kiedy to kobieta ubiega się o stanowisko hejnalisty mariackiego.

 

Jak podkreślił, zainteresowanie nie jest zbyt duże, bo we wcześniejszych rekrutacjach, chętnych bywało dwa razy tyle. - Warunki są dosyć trudne, mamy pandemię, więc wszystkie czynności muszą się odbywać w reżimie sanitarnym. Zainteresowanie jest na poziomie średnim. We wcześniejszych rekrutacjach zgłaszało się po ok. 10 osób - tłumaczył rzecznik PSP w Krakowie.

 

ZOBACZ: Kraków poszukuje nowego hejnalisty. Podano wymagania

 

Wielotygodniowa rekrutacja składa się z siedmiu etapów i zakończy się na przełomie lutego i marca. Od kandydata na hejnalistę poza oczywistą umiejętnością grania na trąbce wymagana jest m.in. dobra kondycja fizyczna. Do tego formalne wymagania - polskie obywatelstwo, pełnia praw publicznych i wykształcenie co najmniej średnie lub średnie branżowe.

 

Szczegółowe informacje o naborze znajdują się na stronie internetowej psp.krakow.pl.

 

Hejnał o każdej godzinie

 

Hejnalista pracuje przez 24 godziny na dobę, po czym ma 48 godzin przerwy. Trębacz wygrywa hejnał o każdej pełnej godzinie, od godziny 8 do 7 dnia następnego. Na jednej zmianie pracuje dwóch hejnalistów.

 

Hejnał mariacki trębacze grają na cztery strony świata: dla króla, dla burmistrza, dla przybywających do Krakowa gości oraz dla komendanta straży pożarnej. Melodię od 1927 r. transmituje w południe Polskie Radio.

 

Do zadań hejnalisty należy też granie melodii religijnych i historycznych podczas określonych uroczystości, przyjmowanie turystów na wieży Mariackiej i udzielanie wywiadów. Hejnaliści nie biorą udziału w typowych akcjach strażackich - wyjątkiem były Światowe Dni Młodzieży 2016, kiedy trębacze mariaccy zaangażowali się w czuwanie nad bezpieczeństwem pielgrzymów.

emi/prz/ Gazeta Krakowska, PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie