Kraków poszukuje nowego hejnalisty. Podano wymagania

Polska
Kraków poszukuje nowego hejnalisty. Podano wymagania
pixbay/DzidekLasek
Hejnalista musi być Polakiem, musi mieć co najmniej średnie wykształcenie, nie może być karany

Komenda miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie ogłosiła nabór na nowego hejnalistę na wieżę mariacką. Zainteresowani mogą składać odpowiednie dokumenty do 5 stycznia – osobiście lub listownie.

PSP poszukuje nowego trębacza w związku z przejściem na emeryturę, po 24 latach pracy, Jana Sergiela.

 

- Nabór jest skierowany do wszystkich, którzy mogliby spełniać warunki – powiedział oficer prasowy komendanta miejskiego PSP Bartłomiej Rosiek.

 

Testy kandydatów

 

Kandydat, którego życiorys i podanie zostaną pozytywnie ocenione, w dalszych etapach rekrutacji będzie musiał m.in. przejść sprawdzian gry na trąbce, test sprawnościowy, sprawdzian braku lęku wysokości. Hejnalista musi być Polakiem, musi mieć co najmniej średnie wykształcenie, nie może być karany.

 

Szczegółowe informacje o naborze znajdują się na stronie internetowej psp.krakow.pl.

 

 

Zespół hejnalistów mariackich liczy siedem osób.

 

Jan Sergiel pracował jako strażak hejnalista na wieży mariackiej od 24 lat. Gry na trąbce nauczył się w orkiestrze OSP Budzów, w czasie służby wojskowej. W Bieńkówce, na terenie gminy Budzów, prowadzi orkiestrę i naucza gry na instrumentach dętych. Mówi, że muzyka to całe jego życie.

 

Zadania hejnalisty

 

Hejnalista pracuje przez 24 godziny na dobę, po czym ma 48 godzin przerwy. Trębacz wygrywa hejnał o każdej pełnej godzinie, od godziny 8 do 7 dnia następnego. Na jednej zmianie służbowej pracuje dwóch hejnalistów.

 

Hejnał mariacki trębacze grają na cztery strony świata: dla króla, dla burmistrza, dla przybywających do Krakowa gości oraz dla komendanta straży pożarnej. Melodię od 1927 r. transmituje w południe Polskie Radio.

 

Zobaczcie niezwykłe zdjęcia sprzed lat

Opublikowany przez LoveKraków.pl Środa, 23 grudnia 2020

 

Do zadań hejnalisty należy też granie melodii religijnych i historycznych podczas określonych uroczystości, przyjmowanie turystów na wieży mariackiej i udzielanie wywiadów nt. wieży mariackiej i hejnału. Hejnaliści nie biorą udziału w typowych akcjach strażackich - wyjątkiem były Światowe Dni Młodzieży 2016, kiedy trębacze mariaccy zaangażowali się w czuwanie nad bezpieczeństwem pielgrzymów.

 

Od kiedy grany jest hejnał?

 

Nie wiadomo dokładnie od kiedy w Krakowie zaczęto grać hejnał. Pierwsze udokumentowane wzmianki o melodii pochodzą z 1392 r.

 

Przed wiekami straż za pomocą hejnału ostrzegała mieszkańców miasta przed niebezpieczeństwem - pożarem bądź najazdem wrogów. Na jego dźwięk otwierano i zamykano miejskie bramy. Miejska straż na murach obronnych odpowiadała hejnaliście z wieży, że czuwa i nic nie zagraża mieszkańcom.

 

ZOBACZ: Nocne dźwięki w Krakowie przestraszyły mieszkańców. Wyjaśniono ich pochodzenie

 

Legenda głosi, że w 1241 r. strażnik na wieży dostrzegł hordę Tatarów. Kiedy zaczął grać na alarm, strzała z tatarskiego łuku przeszyła mu gardło. Trębacz zginął, a melodia gwałtownie się urwała, dlatego hejnał krakowski urywa się raptownie.

 

Trębacz pełni służbę w niewielkim pomieszczeniu na wysokości 81 m. Aby wejść na wieżę mariacką, musi pokonać 272 schody, co trwa prawie trzy minuty. Do 2014 r., czyli do remontu schodów, strażak pokonywał 239 schodów

rsr/zdr/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie