Oferowali wynajem fikcyjnych apartamentów. Oszukali wiele osób

Polska
Oferowali wynajem fikcyjnych apartamentów. Oszukali wiele osób
Policja
Do zatrzymania pary doszło we Wrocławiu

Stołeczni policjanci przy współpracy z CERT Polska zatrzymali 30-letniego obywatela Niemiec i jego 29-letnią partnerkę. Mężczyzna jest podejrzany o doprowadzenie wielu osób do niekorzystnego rozporządzenia własnym mieniem, natomiast kobieta o znieważenia funkcjonariuszy i naruszenie ich nietykalności - przekazał rzecznik Komendy Stołecznej Policji nadkom. Sylwester Marczak.

Według ustaleń śledczych z wydziału do walki z cyberprzestępczością Komendy Stołecznej Policji i CERT Polska 30-letni obywatel Niemiec i jego 29-letnia partnerka na kilku domenach mieli utworzyć strony internetowe oferujące wynajem apartamentów w różnych miejscowościach na terenie Polski. - Działając w ten sposób wiele osób doprowadzili do niekorzystnego rozporządzenia mieniem - powiedział nadkomisarz.

 

ZOBACZ: Zapłacili za pobyt w... nieistniejącej kwaterze. Oszukanych jest więcej

 

- Poszkodowani na wskazane w ofercie konto wpłacali pieniądze za wynajem apartamentów. Dodatkowo oszuści przygotowywali do użycia za autentyczne wcześniej podrobione dokumenty - tłumaczył policjant.

 

Do zatrzymania pary doszło we Wrocławiu. - W trakcie przeszukania lokalu, w którym para zamieszkiwała, policjanci zabezpieczyli telefony, modem internetowy, a także liczne przedmioty, które mogły świadczyć, że oszuści działali na większą skalę. Wśród nich znalazły się karty sim różnych operatorów, karty płatnicze, karty prepaid oraz dokumenty tożsamości z wizerunkiem zatrzymanego wydane na różne osoby - wyliczył.

 

Zaatakowany policjant

 

- W trakcie policyjnej interwencji 29-latka rzuciła się na jednego z funkcjonariuszy, zaczęła go kopać i opluwać, a także atakować słownie. Po zakończeniu czynności związanych z zatrzymaniem policjanci przewieźli kobietę i mężczyznę do Komendy Stołecznej Policji - przekazał.

 

Rzecznik KSP wskazał, że obywatel Niemiec usłyszał sześć zarzutów dotyczących oszustw oraz przygotowania do użycia za autentyczne wcześniej podrobionych dokumentów. Natomiast 29-latka będzie odpowiadała za znieważenie funkcjonariuszy oraz naruszenia ich nietykalności.

 

ZOBACZ: Dla "Willa Smitha" straciła głowę i... 45 tys. zł

 

Decyzją sądu 30-latek został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące. - Kobieta ma obowiązek raz w tygodniu stawiać się na policyjny dozór - dodał.

 

Jak zaznaczył, sprawa ma charakter rozwojowy.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie