Wielki sukces polskiego szachisty. Duda pogratulował Dudzie

Świat
Wielki sukces polskiego szachisty. Duda pogratulował Dudzie
Polski Związek Szachowy
Polak pokonał w środę mistrza świata

Jan-Krzysztof Duda pokonał w środę mistrza świata Magnusa Carlsena w siódmej rundzie drugiej edycji prestiżowego turnieju online w szachach szybkich organizowanego przez Norwega. Uczestniczy w nim 12 czołowych arcymistrzów świata.

To pierwsze w karierze zwycięstwo 22-letniego arcymistrza z Wieliczki nad Carlsenem, uzyskane w "polskim dniu" turnieju Lindores Abbey Rapid Challenge, drugiego z cyklu Magnus Carlsen Invitational.

 

Grający białymi Duda od początku czuł się pewnie, dobrze wyszedł z debiutu i kontrolował sytuację na szachownicy. Partia zakończyła się po 43 posunięciach. 

 

 

"22-letni Jan-Krzysztof Duda niszczy 30-letniego mistrza świata Magnusa Carlsena w bezpośredniej partii Lindores Abbey Challenge. Nie po prostu wygrywa - niszczy!" - napisał na Twitterze prezes Polskiego Związku Szachowego Radosław Jedynak. 

 

 

Awans na 9. miejsce

 

Środową rywalizacje Polak rozpoczął od zwycięstwa białymi z Rosjaninem Daniiłem Dubowem. Rosjanin jest mistrzem świata w szachach szybkich z 2018 roku Polak był wówczas 13., ale w tym samym turnieju w Sankt Petersburgu sięgnął po swój największy sukces - wicemistrzostwo globu w grze błyskawicznej. Dał się wtedy wyprzedzić tylko Carlsenowi.

 

W drugiej partii dnia reprezentant Polski przegrał czarnymi z 16-letnim Irańczykiem Alirezą Firouzją, występującym pod flagą FIDE.

 

Tego dnia Polak uzyskał 2,5 pkt z czterech partii i awansował na 9. miejsce w stawce 12 czołowych graczy globu.

 

Gratulacje od prezydenta

 

Pokonania mistrza świata w szachach pogratulował Janowi Krzysztofowi Dudzie prezydent Andrzej Duda.  

 

"Z radością przyłączam się do powinszowań! Panie Janie Krzysztofie, jako też Duda tym bardziej jestem dumny" - napisał Andrzej Duda na Twitterze. Prezydent życzył też szachiście kolejnych sukcesów.

 

dk/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie