Polacy w bazie pod K2. Rozpoczęli akcję górską

Świat
Polacy w bazie pod K2. Rozpoczęli akcję górską
materiały prasowe #GorzkowskaInPostK2Winter
- Chcę maksymalnie wykorzystać czas dobrej pogody, żeby zdobyć wysokość i aklimatyzację, bo w okolicach 5 stycznia ma nadejść załamanie pogody - mówi Magdalena Gorzkowska.

Polska himalaistka Magdalena Gorzkowska dotarła do bazy pod K2, ostatnim niezdobytym zimą ośmiotysięcznikiem. Była lekkoatletka chce dokonać 11. polskiego wejścia na górę o wysokości ponad 8 tys. metrów. Pod K2 jest także Waldemar Kowalewski, a łącznie na dobre warunki i możliwość zdobycia wierzchołka czekają zespoły szczytowe czterech wypraw, liczących w sumie klikuset uczestników.

Międzynarodowa wyprawa alpinistyczna z udziałem Magdaleny Gorzkowskiej i Waldemara Kowalewskiego, której celem jest wejście na K2 (8611 m), ostatni niezdobyty zimą ośmiotysięcznik, dotarła we wtorek 29 grudnia do bazy pod tym szczytem - poinformowali organizatorzy ekspedycji.

 

Gorzkowska: "Już dziś ruszam w górę"

 

Agencja Seven Summit Treks zamieściła na swoim profilu na Facebooku informację, że cała, liczna grupa wspinaczy i tragarzy dotarła pod szczyt. W bazie jest dobra pogoda, panuje tam temperatura około -20 stopni C, a wiatr wieje z prędkością 10-15 km/h.

 

Baza pod K2 znajduje się na wysokości 5000 m n.p.m. Trekking z Jula zajął Polce pięć dni. W tym czasie karawana pokonała około 80 kilometrów. 30 grudnia polska himalaistka planuje podejście do bazy wysuniętej (Advanced Base Camp - ABC), a w kolejnych dniach zamierza kontynuować akcję górską.

 

ZOBACZ: Polski himalaista zginął w Karakorum

 

"Nie tracę czasu i już dziś ruszam w górę! Jest świetna pogoda i trzeba to wykorzystać" - napisała Gorzkowska w środę na swoim profilu na Facebooku.

 

- Chcę maksymalnie wykorzystać czas dobrej pogody, żeby zdobyć wysokość i aklimatyzację, bo w okolicach 5 stycznia ma nadejść załamanie pogody - mówi Magdalena Gorzkowska.

 

 

Polacy prowadzą w zimowych wejściach

 

K2 w Karakorum, drugi pod względem wysokości szczyt świata, to jedyny z 14 ośmiotysięczników, na którym zimą nie stanął człowiek. O tej porze roku biało-czerwoni zdobyli 10 spośród 14 ośmiotysięczników jako pierwsi w świecie.

 

Magdalena Gorzkowska jest byłą zawodową lekkoatletką. Przez 12 lat trenowała lekkoatletykę. Była mistrzynią Polski na 400 m, uczestniczyła w igrzyskach olimpijskich w Londynie (2012), cztery lata później w sztafecie 4x400 zdobyła srebrny medal halowych mistrzostw świata w Portland. Realizuje projekt zdobycia Korony Himalajów i Karakorum. 28-letnia Gorzkowska zdobyła do tej pory trzy ośmiotysięczniki: Mount Everest (2018 r.), Makalu i Manaslu (obydwa w 2019 r.). 

 

ZOBACZ: Porzuciła bieżnię na rzecz alpinizmu. Polska olimpijka zdobyła drugi ośmiotysięcznik w tym roku

 

47-letni Waldemar Kowalewski ma na koncie pięć ośmiotysięczników: Mount Everest (2014 r.), Lhotse i Broad Peak (2017 r.) oraz Manaslu (2016 r.) i K2 (2019 r.). W sezonie zimowym 2018/19 był członkiem międzynarodowej wyprawy prowadzonej przez Baska Alexa Txikona - jednej z dwóch, które zmagały się wtedy z K2. Szczecinianin został wówczas na początku akcji górskiej ugodzony kamieniem lub bryłą lodu na wysokości 5800 m, gdy podchodził do obozu pierwszego. Poturbowany musiał opuścić bazę po niespełna dwóch tygodniach od przybycia.

 

WIDEO: Gorzkowska dotarła do bazy pod K2

  

 

Oblężony niezdobyty ośmiotysięcznik

 

Oprócz grupy Seven Summit Trek, w składzie której jest kilkudziesięciu uczestników, m.in. 20 wspinaczy i 40 Szerpów oraz kilkudziesięciu tragarzy, pod K2 zimą zameldowały się trzy inne wyprawy.

 

Jedna z nich dowodzona jest przez Nepalczyka Nirmala Purję, który w jednym sezonie - 2019 w ciągu 189 dni zdobył (z tlenem) wszystkie 14 ośmiotysięczników, czym ustanowił rekord świata.

 

ZOBACZ: Denis Urubko kończy karierę himalaisty

 

Pozostałe prowadzą Islandczyk John Snorri, któremu towarzyszy Pakistańczyk Muhammad Ali Sadpara zdobywca zimą Nanga Parbat (2016), oraz Nepalczyk Mingma Gyalje Sherpa, zdobywca Korony Himalajów i Karakorum (wszystkie 14 ośmiotysięczników).

 

W sumie u podnóża niezdobytego wierzchołka jest kilkaset osób.

 

Niepokonana zimą "Wspaniała Góra"

 

Do tej pory zimą K2 (8611 m n.p.m.), nazywane w dialekcie zamieszkujących ten region ludów Czogori ("Rozległa góra"), a przez Chińczyków - Qogir ("Wspaniała Góra"), próbowało zdobyć siedem wypraw. Po raz pierwszy najwyższy szczyt Karakorum atakowano na przełomie 1987 i 1988 roku. Kierownikiem międzynarodowej grupy był pionier zimowego himalaizmu Andrzej Zawada. W sezonie 2002/03 wyprawa Netia K2 Expedition pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego działała od strony chińskiej, północnym filarem. Udało się wówczas założyć obóz czwarty na 7650 m - na tę wysokość dotarli Marcin Kaczkan, Denis Urubko i Piotr Morawski. Do dziś jest to zimowy rekord wysokości na tej górze.

 

ZOBACZ: "Zawdzięczam Ci życie". Elisabeth Revol napisała pożegnalny list do Tomasza Mackiewicza

 

Na przełomie 2017/18 działała ponownie pod K2 polska narodowa wyprawa, zaś w sezonie 2019/20 wyzwanie „Rozległej Górze” rzuciły dwie ekspedycje: Baska Txikona i rosyjsko-kirgisko-kazachska. Uczestnicy tej ostatniej: Wasilij Piwcow i Tursunali Aubakirow z Kazachstanu, Artiom Braun z Rosji i Michaił Daniczkin z Kirgistanu dotarli do wysokości 7400 m, na której napotkali poważne trudności w strefie szczelin.

hlk/prz/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie